İnfaz ne zaman?

Beşiktaş'ın deplasmanda tribün kapama cezası ortalığı karıştırdı. İlk dış saha maçının Fenerbahçe derbisiolması ve bu maça da seyirci götürememesi nedeniyle Kartal'ın cezasının infazı tartışma konusu oldu.

GÜNDEM 14.03.2015 - 06:32 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

Medicana Sivas deplasmanındaki "Çirkin ve kötü tezahürat" nedeniyle tribün kapama cezası alan Beşiktaş'ın, bu cezasını hangi karşılaşmada çekeceği merak konusu oldu.

 Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesinde yer alan, "Kulübün bu madde kapsamında, misafir kulüp olarak oynadığı müsabakada aldığı ceza, misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilir" ibaresi nedeniyle siyah-beyazlılar cezayı deplasman karşılaşmasında çekecek.

Ancak Beşiktaş'ın ilk lig deplasman maçının Fenerbahçe derbisi olması kafaları karıştırdı. Kulüpler arasında yapılan centilmenlik anlaşmasına göre, büyük kulüpler, birbirleriyle oynadıkları müsabakalara taraftar götüremiyordu. Dolayısıyla Beşiktaş, zaten seyircisiz oynayacaktı. Bu nedenle Kartal'ın cezasının infaz edilip edilmeyeceği merak konusu oldu. Eğer bu ceza Fenerbahçe maçında çekilmezse, Kasımpaşa deplasmanında infaz edilecek.

Hukukçuların bir kısmı, derbide cezanın infaz edilmiş sayılmayacağını belirterek, bunun infazının Kasımpaşa karşılaşmasında gerçekleşeceğini savundu. Karşı görüş ise, seyirci götürmeme uygulamasının Futbol Federasyonu'nun bir kararı olmadığını savunarak, bu cezanın Fenerbahçe karşısında çekilmiş olacağını ifade ettiler, "Üstelik tersi olursa Kasımpaşa, Beşiktaş taraftarı karşısında alacağı gelirden mahrum kalacak. Onların suçu ne?" görüşünü savundular.