İlhan Mansız, Sportif direktörlük yapamaz

Eylül 2015'te stadı açmak istediklerini söyleyen Orman, "Burada şampiyon takımın başkanı olarak olmak isterdim.

GÜNDEM 03.06.2015 - 16:47 21.04.2021 - 23:58 Kartal Bakışı

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, stat inşaatından kongre sürecine şampiyonluğunun kaçmasından teknik direktör Slaven Bilic'le yolların ayrılmasına, transferden stat açılışına kadar bir çok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Eylül 2015'te stadı açmak istediklerini söyleyen Orman, "Burada şampiyon takımın başkanı olarak olmak isterdim. Beşiktaş'ın şampiyonluğunu Fenerbahçeliler ve Galatasaraylılar da istedi. Şampiyon olsaydık Bilic yüzde 99 kalırdı. Gökhan Töre ve Atiba'ya teklif yok. Kaleci transferi yeni hocaya kaldı. UEFA Kupası'nı buraya getirmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Çatının mühürlenme olayına açıklık getirerek sözlerine başlayan Fikret Orman, "Burası çok zor bir lokasyon. Türkiye'de Vodafone Arena'nın dışında inşaatı yapılan 28 stat var. 28 stadın 3 misli burası konuşulur. Bilgi kirliliği olur maalesef. Burayı yaparken bir sürü yalanlarla uğraştık. Adamın ayağı kayıyor; 'adam öldü' diye yetkililer geliyor. Bir sıkıntı var. Eski açık tarafıyla alakalı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ile buluşup konuşmamız lazım. Ona da yanlış bilgiler aktarılıyor. İlk günden beri söylüyorum, o günkü başbakanımız, bugünkü Cumhurbaşkanı'mız bu kadar destek vermeseydi, burayı yapamazdık. Gezi olaylarının olduğu dönemde, buradan iş makinesi alınıp başbakanlık ofisine gidilmişti. O süreç içerisinde başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan bize çok büyük destek verdi. Kadir Abi'yi ben de çok severim. O da bize çok destek verdi. O günkü bakanlarla bu işi hep beraber stadın projelerini oluşturduk. Şu andaki başbakanımız da sayın Davutoğlu, Beşiktaşlı değil ama bize çok büyük destek verdi. Konya'da Trabzon maçını izliyoruz, çok şeker bir çocuk vardı. Bilmiyordum ama kucağıma aldım, sayın Davutoğlu'nun torunuymuş. Önemli değil bu stat yapılacak" dedi.

Mühürlenmeyle ilgili olarak sözlerine devam eden Orman, "Bunun için bir kot verilmiş vaziyette; fakat çatıdan suyun akabilmesi için orkadaki ringde bir meyil olması lazım. Bize verilen 34 kotunun biraz üzerine çıkıyoruz. Fakat bu kadar geniş bir alanda 40-50 santimin algılaması mümkün değil. Gelip metrelerle ölçerseniz görülüyor. Fakat stadın inşaatını durduracak bir konu yok. Kadir Topbaş ile bir görüşme yapacağım, seçim için çalışıyor ama sorunu çözeriz" diye konuştu.

"STAT EYLÜL'ÜN 20'SİNDE BİTER"
Loca satışları konusunda da bilgi veren Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, "146 locanın 145'ini sattık. Buranın içinde sponsorlara verdiğimiz localar dahil. 1903 tribününde 650 kişilik bir loca. Orada 200-250 koltuk satılmadı. VIP tribününde satılmayan az bir koltuk kaldı. 11 bin 500 civarı bir kombine sattık. 32 bin 33 bin kombine ile kapatırız. Birbirine paralel giden işler var. Burada en önemli iş kaba inşaatın bitmesiydi. Kaba inşaat bitmeden çatıya, çatı bitmeden de çime başlamıyorduk. Çatıyı yukarı kaldırıp, altında çalışmayı Temmuz'un 1'i ile 5'i arasında planlıyoruz. Eylül'ün 20'sinde hazır olmayı planlıyoruz. Çatı bittikten sonra içerideki işlerin bitmemesi için neden yok. Önümüzdeki ay çevre düzenlemesine bağlayacağız" diye konuştu.

"FENERBAHÇELİLER DE GALATASARAYLILAR DA ŞAMPİYON OLMAMIZI İSTEDİ"
Ne zaman Vodafone Arena'da oynamaya başlarsınız sorusuna ise Orman, "Lig fikstürü çekilmedi. Bir aylık süre olursa, TFF'ye ve Kulüpler Birliği'ne dilekçe verip ilk 2 iç saha maçımızı deplasmanda oynayıp, 2. yarı 4 maçımızı kendi sahamızda oynama düşüncemiz var. Buraya kadar çok eziyetle geldik. Burada oynasaydık, şampiyon olurduk. Burası boşken bile insanın üzerine üzerine geliyor. Burası basketbol salonu gibidir. Mimarımız bunu geliştirirken çok çalıştık. Her milimetresinde düşüncesel emeğimiz vardır. 30'a yakın stat gezdik. Her bir şeyi planladık. Bizim bu stada dönmemiz lazım. Artık Beşiktaşlılar da ben de sıkıldım. Günler çok zor geçiyor. Rakiplerimizden Galatasaray'ın başına böyle bir şey geldi, o zamanki skorları bellidir. Bizim buraya şampiyon dönmemiz lazımdı; ama zor. Fenerbahçeliler de Galatasaraylılar da şampiyon olmamızı istedi" yanıtını verdi. 

Stat maliyetlerini de açıklayan Orman; "Stadı 100 milyon dolara bitireceğiz. Fakat planlar bittikten sonra stadı çok gömdük. Stadı, eskiye göre 8-9 metre aşağı çektik. Rüzgar almaması için de bunu yaptık. Şu ana kadar maliyetler 200 milyon TL'yi geçti. 100 milyon dolar artı 18 milyon KDV'yle birlikte milyon dolara biter. Bu stadı arkadaşlarımla birlikte yıkarken, Akaretler'de 250'ye yakın hacizci ve bizim cebimizde de para yoktu. Davalar, davalardaki masrafları, sinir stresi, bir taraftan futbol takımına yatırım yapmak zorundaydık. Transferler yaptık, bunları yapmak çok zordu. İnsanlar yaşamadığı için bunları bilmiyorlar. Gezi olaylarından bugüne kadar siyasal değişiklikler etkili oldu. Buraları kendi yarattığınız kaynaklarla yaptık. Spor Toto'dan tesis yardımı gelmediği haberleri  doğru  değil. Locaları satıyoruz. Vodafone isim hakkından para geldi. Bu lükslük, yaptığınız için var. Eski isim hakkı 3 milyon TL idi. Bu parayı hala tahsil edemedik. Mahkemesi devam ediyor. Vodafone'dan inşaat süresince isim hakkından 5 milyon, sonra 7, sonra 9 milyon dolara çıkardık" açıklamalarını yaptı.

"MÜTHİŞ İŞLER YAPTIK"
"Biz bir hedef koymadan stat ismini pazarlayamazdık" diyen Orman sözlerine şöyle devam etti, "Bizim cebimizde parayla yapamazdık. Sizden temelden bir daire alacak kişiye "10 sene sonra bitecek" derseniz satamazsınız. Stat inşaatı sırasında beyaz yalanlar olmuştur. Atması tutması kolay da yapması zor. Stadın menfaati için Beşiktaş'a beyaz yalanlar söyledim. Bir şeyler bitirmeye çok meraklıyımdır. Parayı toparlıyoruz. O sırada transfer yapmamız lazım. Aldığımdan bu yana geçmişle alakalı yaklaşık 400-500 milyon TL bir borç ödedim. Çarkın dönmesi için para bulmam lazım. 25 milyon TL'nin üzerinde sadece Ferrari'ye ödeme yapmışım. CAS'ta 18 davayı kapatmışım. Quaresma'nın 1.5 milyon Euro'sunu eski yönetim, 6 milyon Euro'sunu ben ödedim. Almeida'nın bonservis parasını hala ben ödüyorum. Mustafa Pektemek, Ersan Gülüm'ün, Ernst'in, Zzapotocny'nin paralarını ben ödedim. Sormak lazım, bu derenin suyu nereden geliyor. Buralarda birazcık tevazu göstermeyelim, müthiş işler yaptık. Gelirken de 'İlk 3 sene kimse benden bir şey beklemesin' dedim. Bunlar bir süreçle oluyor. Beşiktaşlıları da diri tutmamız lazımdı. Umudunuz olmadığı sürece gelirleri elde edemezsiniz. Geldiğimde bütçe 140 milyon'du, şimdi 463 milyon'la kapadım. Eski borcumuzla şimdiki borcumuz hemen hemen aynı."

"SEÇİMDEN KAÇACAK ADAM DEĞİLİM"
Genel Kurul'da çok eleştirilmesi üzerine ise Orman, "Üç maç evvel şampiyonluğun en büyük adayı ve liderken, sezonu 7 puan geride kapattığınızda yaşanan hayal kırıklığını anlayabiliyoruz. Şampiyonluğu bu şekilde kaybedince ben de çöktüm, yönetimdeki arkadaşlarım da çöktü. Bazı mevzular var. Bazı arkadaşlar kendilerini örgütlemiş gelmişlerdİ. 25 kişi dilekçelerle gelmişler, onlara da cevabını verdim. Seçim kararını da o anda verdim. Ben seçimden kaçacak adam değilim. Kongreden, önümüzdeki Mayıs ayına kadar yetki almış birisiyim. Kimsenin boğazıma silah dayayıp, 'Görevinden ayrıl' deme şeyi yok. Arkadaşlarımla bir tartışalım, kongre kararını veririz. Bu yazın Fulya'da inşaattayız. Ümraniye'de inşaattayız. Akatlar'da yeni bir tesis inşaatı projemiz var. Yaz döneminde bu işleri yapacağız" diye konuştu.

"ŞAMPİYON OLSAYDIK BILIC YÜZDE 99 KALIRDI"
"Bilic'le çok seviyeli bir ayrılık yaptınız. Neden yolları ayırdınız?" Şampiyon olsa hatta ikinci olsa yollar ayrılacak mıydı?" sorusuna ise Fikret Orman "Bir teknik direktörden beklentiler var. Beşiktaş gibi büyük bir camiada teknik direktör neler yapmalı dendiğinde; Bilic, çağdaş şeyleri uygulayan bir isim. Beşiktaş da bunları çok iyi yaparak geldi. Bir sistem takımı olmasaydık, Avrupa'da da Feyenoord'dan başlayarak, Arsenal, Tottenham, Liverpool maçlarında olduğu gibi büyük karşılaşmalar çıkaramazdık. Sistem takımları yakaladıkları zaman önemli skorlar elde ederler. Dünyadaki bütün iyi takımlara bakın içerisindeki en iyi oyuncuları Brezilyalılardır. Chelsea'de, Arsenal'de, Bayern Münih'te, PSG'de vs. hepsinde Brezilyalılar çok önemli oyuncular var. Bir Dünya Kupası seyrettik, kendi statları Maracana'da Almanya'dan 7 yemiş bir Brezilya var. Takım oyunu oynayan yıldızlardan kurulu takımlardan bir anda 7 yersiniz. Bilic'ten beklediğimiz takımı çok doğru düzende oynatmasıydı. Buralarda sıkıntı yok. Bu kadar nezaketle ayrıldığımız bir isimden şu dezavantajlar vardı demem. Bize yakışmaz. Onun da isteği, bizim de kabul ettiğimiz şekilde bir ayrılık ortaya koyduk. Bundan sonraki süreçte bu sistemi devam ettirecek, kriz anında paniklemeyecek, beklentilerimiz olan hocalarla yola devam edeceğiz. Mart ayındaki yönetim kurulundaki toplantısında bunu tartıştık. O dönem itibariyle, o toplantıdan pozitif bir şey çıkmadı. Kulübün başkanıyım ama yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım da önemli. Keşke şampiyon olsaydı, keşke Beşiktaş buraya şampiyon olarak dönmüş olsaydı, yüzde 99 Bilic ile devam ederdik" yanıtını verdi.

"BEN DE GÜN YÜZÜ GÖRMEK İSTİYORUM"
"Geçen sezon da şampiyon olabilirdik" diyen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, "Avrupa'da inanılmaz bir çıkış yakaladık. Ama bu sezon Brugge'ü geçmemiz lazımdı. Ligde de geldik geldik son haftalarda kaybettik. Hedefi olan maçlarda kaybettik. O dezavantaj yaratıyor. 3 yıl oldu, ben de gün yüzü görmek istiyorum. Hakkaten çok zor geliyorum. Bu kulüpte, bu stadı ben yönetiyorum. Satın almasından, imalatından, sponsorlarla ben ilgileniyorum. Bütün loca satışlarıyla bireysel ilgileniyorum. Takımın transferleriyle ilgileniyorum. Camiayla biraraya gelmek, para bulmak çok yorucu. Bıktım, bir an evvel stadımıza dönelim. Bilic'in dediği gibi beyaz sayga açıp devam etmem gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

"BILIC'E KATILMIYORUM"
Beşiktaş'ın iki sezondur derbi kazanamamasıyla ilgili eleştiriler üzerine Fikret Orman, "Bir eşiğe geliyoruz; o eşiği aşamıyoruz. Beşiktaş'ın oyuncuları bunu taşıyamıyor eleştirisine katılmam. Liverpool'u bu takım eledi. Milli Takım'a en çok oyuncuyu bu kulüp gönderiyor. Bilic'in ekstra kalite yok ifadelerine de katılmıyorum. Bilic bana orta sahamızın Türkiye'nin en iyi orta sahası olduğunu söylemişti. Şimdi bizim vitrin oyuncularımız var. İyi kullanırsanız iyi, kötü kullanırsanız kötü gözükür. Beşiktaş'ın tarihi başarılar yakalayan tarihi kadrosuna baktığınızda defansta Kadir, Ulvi, Gökhan, Recep vardı ve bir sezon 14-15 gol yiyorduk. O düzeni sağlayan takım oyunuydu. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray ile oynadığı zaman sahaya kazanmak için çıkar. Kadıköy'de Fenerbahçe maçı oynanıyor. Maç başlamış Gökhan Gönül sakat. Emenike'ye taraftarları bağırıyor. O sırada Kuyt sakatlanıyor. Beşiktaş o maçı kazanacak. Bir sene evvel rakip 10 kişi ilk yarı bitiyor 3-1 öndesin. Beşiktaş o maçı kazanacak. Mazeret yok" yorumlarını yaptı.

"GÖKHAN TÖRE VE DEMBA BA'YA TEKLİF YOK"
Takımın iki önemli ismi Gökhan Töre ve Demba Ba'ya teklif olup olmadığını sorusunu da yanıtlayan Fikret Orman, "Onlar için gelen yok. 2-3 bölge için arayışlarımız var. Sol öne ve stopere takviye düşünüyoruz. Alınmayacak bir oyuncu yok. Genel prensip lafıdır, ama oraya şu talip oluyormuş, bu talip oluyormuş. Henüz kimseye bir talip yok. Takım yapılanması içerisinde ihtiyacımız olan oyuncuları alacağız. İlk transferi Tosic'i alarak yaptık. Sol öne kanat almak istiyoruz. Stoper almak istiyoruz. Pazarlık ettiğimiz oyuncular var. İşimiz en makul seviyede oyuncuları takıma kazandırmak. Dany ve Miguel'e teklif yapmadık" ifadelerini kullandı.

Real Madrid'le özdeşleşen Iker Casillas ve Fenerbahçeli Mert'in Beşiktaş ile anılmalarıyla ilgili de konuşan Fikret Orman, "Tolga da Cenk de bana göre çok iyi sezon geçirmediler. Önemli kaleci hocaları var. 262'nin üzerinde antrenman yapmışız, 150'sine Tolga katılamamış. Cenk'le yeni sözleşme yaptık ama onda da aynı sorunlar oldu. Kaleci transferine yeni hocanın bakacağı bir durum" diyerek transfere açık kapı bıraktı.

Sportif  Direktör olayına çok sıcak baktığını dile getiren Fikret Orman şöyle devam etti, "Yurtiçi ve yurtdışından birer takım alacağız. Çünkü altyapıdan oyuncular getiriyoruz, onları getirip Vodafone Arena'ya koymak mümkün değil. Onlara maç yaptırmamız lazım. Antrenman yapmayla oyuncu olunmuyor. Biz ona bunu veremediğimize göre dışarıda oynatmamız lazım. Beşiktaş'ın, alt yapısı, spor okulları veya işbirliği yapacağımız takımlar, alt yapı, üst yapı, istikbale transferi yönetecek bir kişiye ihtiyaç var. Türkiye'de bulmak çok zor. Türkiye'de buluyorsun ama sahada olmak istiyor. Önder Hoca da sahada yer almak istedi ve şimdi sahaya döndü. Tayfun Korkut, eski oyuncumuz, çok başarılı; onun gibi birini istiyorum. Onunla da konuştum ama Tayfun takım çalıştırmak istiyor. Çok kolay değil, bunu bırakıp teslim edeceğimiz bir iş. Bunu yönetmek namus olmalı. Transfer yapacaksınız, 10 milyon Euro veriyorsunuz. Bu milletin parası. Hoca diyorsunuz, çok sayıda oyuncu getiriyor. Bilic'le yolları ayırdık, oyuncu kadrosu bizde. Şunu alın dediği isim oldu. Bir çoğuyla aynı fikirde olduk. Bir stoperi beğendi, yaşlı, ağır. Hızlı bir oyuncu karşısında yavaş kalıyor. Ona o parayı verdim sözleşme yaptım. Bilic gittiğinde ne olacak. Yıldırım Demirören çok da kötü transferler yapmış. O transferleri yaparken, bazılarını kendi kafasına göre yapmıştır. Bazılarını da hoca yaptırmıştır. Hoca gitti oyuncu kaldı. Onun için gidip oyuncuyu izliyorum, scout ekibine izletiyorum."

"İLHAN MANSIZ SPORTİF DİREKTÖRLÜK YAPAMAZ"
İlhan Mansız isminin sportif direktör olarak anılmasıyla ilgili olarak ise Orman kapıları kapatırken, "İlhan'ı acayip severim. Çok düzgün bir insandır. Tümer'le birlikte geldiğinde onu transfer eden ekibin içindeydim. Bir gün gelip, 'Param ne oldu demiş' değildir. Fakat hırs lazım. Çok vahim bir şey söyleyeyim, bütün önemli oyuncular kariyeri boyunca hedefleri yakaladığı için teknik direktörlüğe döndüğünde başarılı olamamıştır. Futbolculuğu döneminde iyi olmayan isimler çok iyi teknik direktör olmuştur. İlhan şu andaki bilgi birikimi ile sportif direktörlüğünü kaldırabilecek kişi değil. Sportif direktörlük yapamaz. Birinin yanında yetişirse olabilir. Ama bugün yapması zor" diye konuştu.

"UEFA KUPASI'NI BURAYA GETİRMEMİZ LAZIM"
Stadı çok sayıda taraftarın stada gelmesi için yaptıklarını vurgulayan Fikret Orman, "Çok insan gelip ne olacak? Rakibi baskı altına alacağız. O zaman maçı kazanacağız. Çok taraftar gelecek, para kazanacağız. İyi oyucnular alacağız. Bizim çocukluğumuzda bir tane tezahürat vardı, "tabelaya bakalım göbek atalım, nefes alalım" diye. Bu, skor-sonuç işi. Ben herşeyden evvel Beşiktaş taraftarıyım. Şampiyon olmak, UEFA Kupası'nı almak istiyoruz. Dnipro denilen takım UEFA finali oynuyor. Sevilla 3 UEFA Kupası kazanmış bir ekip. Sevilla'nın kaç taraftarı vardır? Sevilla'nın tesislerini gezdim. Bizimkisi çok daha iyi. Biz neden yapamayalım? Bu statla beraber kamp tesislerini yaptık. Futbol takımına temel attık. Bizim artık bir hoca ve oyuncularla o kupayı buraya getirmemiz lazım. Bu stadı yıkarken de burayı yapacağımıza inanmıyorlardı, ben inanıyorum o kupa bu stada gelebilir. Aynı şeyi Fenerbahçe ve Galatasaray için de söylüyorum. Trabzon ve Eskişehir'de oyuncu tutmak zor. Bizim bu avantajımız var. Demek ki; artık temel altyapıyı oluşturduk, bundan sonra doğru insanlarla bu işi taçlandırmamız lazım" diyerek iddialı açıklamalar yaptı. 

"SÜLEYMAN ABİ GİBİ UĞURLANMAK İSTİYORUM"
Kendisinin başkan değil Beşiktaş stratejisi olduğunu söyleyen Fikret Orman, "Hocayı seçerken başkan stratejisi yapmam. Yapsam, o günlerde başkan olmazdım. Bu stadı benden başka kimse yıkamazdı. Beşiktaş stratejim olmasaydı onu yapamazdık. Hoca seçiminde de arkadaşlarım, 'Şu hocayı getir' diyorlar. Beşiktaş stratejisine ve bizim oyun stratejimize uygun bir ohcayla çalışmak istiyoruz. Üzgünüm, şurada şampiyon olmuş bir takımın başkanı olarak oturmak isterdim. Bunun üzüntüsünü ben ve arkadaşlarım yaşıyor. Hayat mücadele dolu. Ben kimsenin oğlu olduğum için bir yere gelmedim. Tırnaklarımla buraya geldim. Yılmak yok yola devam. Süleyman Abi'ye allah rahmet etsin, buradan uğurlandı, bir gün öldüğümde onun gibi ugurlanmak istiyorum. İyi bir insandı denmesini istiyorum" diyerek sözlerini bitirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@