Oğuzhan'ın son andaki hastalığı ve cezalılardan sonra eldeki en iyi kadro ile çıktı maça Şenol Güneş... Ama hesapta olmayan şey Tolgay'ın o pozisyonu oynayamamasıydı.

Beşiktaş'ın 11'ini nasıl buldunuz?

Santrfor arkası bir oyuncunun stoperlerin arasına girip top alması Beşiktaş'ın ileri çıkamaması demekti. Maça iyi başlayan Fenerbahçe karşısında ben ancak 20. dakikada karşılaşmanın Vodafone Park'ta olduğunu anladım. İlk 20 dakika Fenerbahçe iyiydi.

Beşiktaş oyunu kuramadı fakat Güneş çok doğru bir teknik adam hamlesi ile oyuncu değiştirmeden pozisyonları değiştirerek maça damga vurdu. Babel'i santrfor arkasına alarak 4-4-2'ye dönen Güneş'in bu hamlesine Fenerbahçe cevap veremedi.

***

Bundan sonra çok net pozisyon üretemese de oyunu tamamen ele alan bir Beşiktaş vardı. Özellikle ikinci yarıda, 70'inci dakikaya kadar tek kaleye dönen bir maç izledik. Burada Güneş'in bir hamlesi daha geldi ve tamamen hücuma dönmek anlamına gelen Vida-Negredo değişikliğini yaptı. Yüksek tempoda bu oyunu oynamaya çalıştı Beşiktaş ve bunda da başarılı oldu. Beşiktaş özellikle ikinci yarıdaki oyunu ile "Lig yarışında güçlü olarak varım" dedi. Quaresma da burada yaratıcılığı ve çok alışmadığımız bitiriciliği ile başrol oynadı. Esasında oyun başlangıcına bakınca Fenerbahçe'nin daha farklı olacağını düşündük ama golü bulduktan sonra Fenerbahçe klasik kendi yarı alanında bekleyen ve karşılayan bir takıma döndü. Maçı almadan önce oyunu almaya çalışsa belki daha farklı bir Fenerbahçe izleyebilirdik.

***

Cüneyt Çakır için ne diyeceksiniz?

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta Arthur Masuaku pazarlığı Beşiktaş'ta Arthur Masuaku pazarlığı

F.Bahçe'nin golü ofsayt ama genel hakem performansına baktığımızda zor ve gergin bir maçın üstesinden geldi Çakır. Cüneyt Çakır iki takım için de hatalar yaptı ancak yine de bu maçı ve atmosferi yönetecek ilk isim oydu. Sonuçta bir kere daha şunu gördük ki; güvenli ve kontrollü oyunlar sıkıcıdırlar. Etkili ve yaratıcı oyunlar ise bana göre tercih edilmeli. Futbolda seyir keyfi anlamında, özellikle bu misyonu yüklenen takımlar için seçilmesi gereken modeldir bu. Güvenli ve kontrollü oyunlar değil...

***

Metin Tekin / Sabah