Ligin ilk yarısında 3 kulvarda şahlanan Beşiktaş'ta düşüş erken başladı. Ligin ikinci yarısında gol atmakta zorlanan, 12 maçta 5 kez mağlup olarak zirveyi kaybeden Kartal, oyun ve skor anlamında ilk yarıdaki müthiş performansını mumla aratıyor.

 Spor Toto Süper Lig’de sezona fırtına gibi giren ve ilk 6 haftada 16 gol atma başarısı göstererek zirvenin hakimi olan Beşiktaş, yeni yılda bambaşka bir kimliğe büründü. 

Sezon başındaki hücum zenginliği, pas ve yardımlaşmaya dayalı futbol anlayışının bir hayli uzağında kaldığı, gol atma becerisinde ise gözle görülür bir düşüş yaşadığı dikkatlerden kaçmayan Siyah-Beyazlılar, oyun ve skor anlamında ilk devrenin oldukça gerisinde kaldı.

Bambaşka bir ikinci devre 

Süper Lig’in ilk devresini 19 karşılaşmada 15 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet ve 2.42’lik gol ortalamasıyla kapatan Siyah-Bezazlılar, 2016 yılında Süper Lig ve Türkiye Kupası’nda oynadığı toplam 12 maçta 5 galibiyet, 5 mağlubiyet ve 2 beraberlik aldı.

Gol atma oranı ikinci yarıda 1.50’ye düşen Kartal, 7’si kupa, 5’i lig toplam 12 maçta  14 gol yiyerek büyük düşüşü gözler önüne serdi. Ortaya çıkan bu tablo, Beşiktaş’ın hem futbol, hem gol sayısı hem de galibiyet ve yenilgi istatistiklerinde ilk devredeki coşkulu futbolunun bir hayli uzağında kaldığını   ortaya çıkardı.