Beşiktaş'ın Liverpool'u elerken ortaya koyduğu futbol büyük beğeni kazandı. Teknik ekibin, İngiliz takımına karşı uyguladığı strateji ise iki aylık detaylı bir çalışmanın sonucu.

Beşiktaş'ın Liverpool'u eleyerek UEFA Avrupa Ligi'nde son 16 takım arasına kalmasının yanı sıra, takımın ortaya koyduğu futbol da beğeni topladı. 19 Şubat'ta oynanan ilk karşılaşmada ve İstanbul'daki rövanş maçında İngiliz ekibine karşı iyi bir strateji geliştiren teknik direktör Slaven Bilic ve yardımcıları, turu geçerek istediklerini almış oldular.

Gözden kaçırmayın

Salih Uçan: Şampiyonluğa giden yolda her maç zor Salih Uçan: Şampiyonluğa giden yolda her maç zor

Teknik heyetin Liverpool'a karşı uyguladığı bu doğru strateji, iki aylık bir çalışmanın sonunda elde edildi. 2 ay önce çekilen kurada Liverpool ile eşleşilmesinin ardından İngiliz ekibini yakın takibe alan siyah beyazlılar, detaylı analizler ile maça hazırlandılar.

Bilic'in yardımcı antrenörlerinden Edin Terzic ve Eren Şafak son iki aydır Liverpool'da yaşanan her gelişmeyi değerlendirmeye aldı. Ekipteki tek Türk antrenör olan Eren Şafak, maç öncesi iki kez İngiltere'ye giderek Liverpool'u canlı izledi. Şafak, İngiliz ekibinin nasıl bir sistemle sahaya çıkacağına dair ipuçları toplarken, hazırladığı raporları hem Bilic'e hem de oyunculara aktardı. Edin Terzic ise oyuncularla yaptığı birebir görüşmelerde Liverpool'un zayıf ve kuvvetli yönlerini sürekli vurguladı. Terzic ve Şafak ayrıca maç günlerine kadar son bilgileri elektronik postalarla oyunculara ilettiler.

Rövanş maçı öncesi Opare'nin sol bekte oynaması, Necip'in stoperde görev yapması da Hırvat teknik adam ve yardımcılarının ortak kararı ile alındı. Göreve başladığı günden bu yana yardımcılarının düşüncelerini önemseyen Bilic, ikinci maçın taktiğini de yardımcıları ile fikir alış verişi yaparak belirledi. Liverpool'un eksik oyuncuları yerine kimin oynayabileceği yönünde son bilgileri Şafak ve Terzic'den alan Bilic, ilk 11'i de yardımcıları ile yaptığı toplantının ardından netleştirdi.