Cem Dizdar, Beşiktaş-Eskişehirspor maçını değerlendirdi.

Gözden kaçırmayın

İmzaya gelen Weghorst, İsmael'in liste başıydı İmzaya gelen Weghorst, İsmael'in liste başıydı
 İki takım arasında çocuk gözüyle bile tespit edilebilecek güç farkı maçı ilk 20 dakikadan sonra ‘sonu belli bir film’e çevirdi. Mario Gomez’in arkasına yerleşmiş Oğuzhan ve tribünlerin “Hata yapsa da yuhalasak” tonunda yaklaştığı Olcay’ın gayretleriyle “Ha attı ha atacak” oynayan Beşiktaş’ın açılış golünü kornerden bulması oynadığı oyuna göre sadece ‘tuhaf’tı!. Böyle maçların gözde ismi her daim Quaresma benzeri oyuncular olur. Ve golü kim atarsa atsın parayı trivela alır (!); “Quaresmaa Quresmaa..” Yani bir çok tribünde olduğu gibi Beşiktaş tribününde de ‘yıldıza pozitif ayrımcılık’ uygulaması tam gaz sürüyor!.. Ama malum, işler iyi gitmeyince “Falanca ile filanca bizim takımın oyuncusu değil... Takım müdafaası yapamadık” türü beylik laflar kaplar ortalığı..
Beck çakılı kaldı


Gol atabilmek için ‘duran top’ dışında herhangi bir planı olmayan Eskişehir’in oynama biçimi nedeniyle maçın zorluk derecesi Beşiktaş seviyesi için düşüktü kuşkusuz. Ancak Olcay, Oğuzhan, Atiba ve Sosa ile oyunda kaldığı süre içinde fark yaratan Quaresma’nın etkileri ayırt edici oldu. Ancak önceki maçlara göre tempo ve ritm kaybetmiş görünen Beşiktaşlı oyuncular rakip ceza sahası içi ve çevresinde basit oynamak yerine ısrarla ‘fantezi arayışı’na girişince olası fark da oluşmadı.

Bir not... Eskişehir gibi müdafaa zaafiyeti yüksek takımlarla oynanan maçlarda beklerin daha görünür olması beklenir. Ancak verimsiz olsa da zaman zaman sadece İsmail’i görebildik hücum alanında. Beck ise görevlendirmeyle ilgili olduğunu sandığım bir nedenle bu maçta da ‘güvenlik sınırları’nı aşmayı denemedi bile.

Hakeme itiraz alışkanlığı!


Ve ülkeye özgü tuhaf bir alışkanlık!.. Maçta Beşiktaş ceza sahası önüne gelemeyen Eskişehirli oyuncular hemen her fırsatta hakeme itiraz etmeye gayret etti. ‘Hakemlere kayıtsız şartsız itiraz etme’ adı verilebilecek bu ‘kitlesel futbolcu hastalığı’ için antikor üretecek bir yönetici/teknik adam/tribün kültürü şart!.. Ancak bu mümkün mü? İşte orası çok düşük ihtimal...