Beşiktaş, Vodafone Arena’nın maliyetini sponsorlardan çıkaracak. 41 bin 903 kapasiteli yeni stadı için şimdiye kadar 350 milyon liralık harcama yapan siyah-beyazlı kulüp, arka arkaya imzaladığı sponsorluk anlaşmalarıyla bu rakamın üzerinde bir gelir elde edecek.
Kartal stadın isim sponsorluğu için Vodafone ile 15 yıllığına 111 milyon dolara anlaşma sağlarken, İngiliz firması stadın teknolojik altyapısı için de 10 milyon doları aşan bir yatırımda bulundu. Tribün sponsorlarından DenizBank’la 4,5 milyon dolara 5 yıllığına anlaşan siyah-beyazlı kulüp, yine aynı süre için Spor Toto’yla da 50 milyon lira karşılığında el sıkıştı. Beşiktaş’ın bu anlaşmalarla sadece sponsorlardan elde edeceği gelir 380 milyon lirayı buluyor.

Beşiktaş, Vodafone Arena’daki loca, VIP koltuk ve kombine kartlardan da çok büyük gelir sağlayacak. Yeni statta yer alan 147 loca, 35 bin ila 300 bin dolara satıldı. Toplam bin 847 kişilik kapasiteye sahip loca ve 2 bin 150 VIP koltuktan 50 milyon liranın üzerinde gelir elde edilecek. Kombine kart satışından da Beşiktaş’ın kasasına hatırı sayılır bir miktar girecek.

Kulüpten teşekkür

Vodafone Arena’da 2016-2017 sezonunda oynanacak maçların kombine biletleri bitti. Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, “Yenilenen fiyatlarla taraftarlarımız kombinelere büyük ilgi gösterdi ve 2016-17 sezonu Vodafone Arena kombinelerinin tamamı satıldı” denildi.

Siyah-beyazlı taraftarlara teşekkür edilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Beşiktaşımıza desteğini bir kez daha sergileyen, siyah-beyaz aşkıyla 11 Nisan’ı sabırsızlıkla bekleyen büyük taraftarımıza teşekkürlerimizi sunarız. Taraftarlarımız ve camiamızla kenetlenerek, nice zaferler yaşayacağımız Vodafone  Arena’yı büyük bir gururla açacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Gücünü taraftarından alan Beşiktaş’ımız, yuvasına dönüyor. 11 Nisan’da yeni yuvamız Vodafone Arena’da buluşmak dileğiyle...”

İnönü Stadı’nın geliri 10 milyondu

Siyah-beyazlı kulübün, Vodafone Arena’dan kazanacağı yıllık gelir, eski stadın kazancını katlayacak. İnönü Stadı’ndan yıllık yaklaşık 10 milyon lira gelir  elde eden Beşiktaş, Vodafone Arena’da sadece loca ve VIP koltuk satışıyla söz konusu rakamın 5 katının üzerinde kazanca ulaşacak. Beşiktaş ayrıca Avrupa’nın en modern statlarından biri olacak Vodafone Arena’nın loca, kafeterya, VIP ve yemek alanlarının işletmesinden de ciddi miktarda kira alacak.

50 milyon liranın üzerinde

Vodafone Arena’nın çatısı Beşiktaş’a en fazla maliyet çıkaran alanlardan biri oldu. Yeni stadın çatısı için siyah-beyazlıların kasasından 50 milyon liranın üzerinde para çıkarken, saha zemini için de 12 milyon lira harcandı. Beşiktaş’ın stadın güvenliği için harcadığı tutar da 20 milyon liraya ulaştı.