Beşiktaş, Liverpool'u geçer, Olympiakos ise Dnipro'ya elenirse Türkiye, UEFA ülke sıralamasında 12.'liği garantileyecek. Bu sayede lig şampiyonumuz Devler Ligi'ne, Türkiye Kupası'nın sahibi de direkt Avrupa Ligi'ne gidecek.

Ülkemizi Avrupa’da temsil eden Beşiktaş ve Trabzonspor’un bu mücadeleleri, Türkiye açısından da son derece önemli. Trabzon’un, Napoli karşısında ilk maçı sahasında 4-0 kaybetmesi, rövanş öncesi turu imkansız hale getirmiş durumda. Ancak İngiltere’den 1-0’lık mağlubiyetle dönen Kara Kartal’ın evinde rakibini yenip, adını 3. tura yazdırması, Türk futbolu açısından çok değerli... UEFA Ülke Sıralaması’nda şu an ülkemiz, 32.200 puanla 12. sırada. Takipçimiz Yunanistan da, 31.700’le hemen arkamızda 13. sırada bulunuyor. Bizim Avrupa’da iki, Komşumuz’un ise 1 temsilcisi var, o da Olympiakos. Kırmızı-Beyazlılar, ilk maçta Ukrayna’dan Dnipro’ya 2-0 kaybetti ve Perşembe günü taraftarı önünde elenmesi, bizim adımıza sevindirici olacak.

Kupanın anlamı büyük

Gözden kaçırmayın

Tayyip Talha: Kazanmayı çok istedik fakat olmadı Tayyip Talha: Kazanmayı çok istedik fakat olmadı

Çünkü 12. sırayı kaybetmezsek, Süper Lig şampiyonumuz, Şampiyonlar Ligi’ne gruplardan katılacak. Ayrıca UEFA’nın önümüzdeki sezonki yeni uygulamasıyla 12. cebi korumamız, Türkiye Kupası’nı kazanan ekibimizin, Avrupa Ligi’ne direkt gruplardan başlamasını sağlayacak. 

Öte yandan bu sezon Avrupa Ligi’nde kupayı kaldıran kulüp, Şampiyonlar Ligi’ne Play-Off’tan katılma şansını elde edecek. Ancak Devler Ligi şampiyonu, kendi liginde yine bu turnuvaya katılma hakkını elde ederse, Avrupa Ligi’nin sahibi bu kez ön eleme oynamadan direkt Şampiyonlar Ligi gruplarına kalmayı başaracak.