31.08.2014, 00:00

Haydi Kalk Ayağa Jose Sosa‏

17 yaşında Estudiantes altyapısından sıyrılıp A Takımda forma giydiğinde Arjantinli efsane ortasaha oyuncusu Juan Sebastian Veron'a benzetilmesiyle duyurmuştu adını.

 

Tangocuların genelde Avrupa pazarını körüklemek için yetenekli genç oyunculara yaptığı bu benzetme taktiği alışılmış bir durum olsa da, Jose Ernesto Sosa yetenekleriyle çok geçmeden Bayern Münih ve Juve'yi peşine takmıştı.

O dönem genel olarak transfere büyük paralar harcamayan ve Bundesliga'nın parlayan isimleriyle beslenen Bayern'in, bu genç Arjantinli için kesenin ağzını açması kulüp içinde dengelerin artık değiştiği şeklinde yorumlandı. Aynı yıl ucuza kapatılan Jan Schlaudraff ve Hamit Altıntop’un aksine hatırı sayılır bir bonservis ücretiyle resmen Bayern Münihli oldu. 

Almanlar bu genç Arjantinli'nin omuzlarına Deisler gibi bir maestronun boşluğunu doldurmak gibi ağır bir yük verdi.

2010'da Diego Armando Maradona tarafından Arjantin Milli Takımına seçilmesiyle kendisinden beklentilerle birlikte üzerindeki baskı iyice arttı.

2007-2010 arası Bayern Münih'te 51 maç,

2009-10'un ikinci devresinde kiralık olarak oynadığı Estudiantes'te 26 maç.

2010-11'de Napoli'de 31 maç,

Metalist'te ise 2 senede 86 maç oynadı.

Ukrayna'ya gitmeyi kabul etmesinin altında bir şekilde kendisini bulma çabası olduğu konuşuldu. Ukrayna'dan Rusya'ya uzanan halk ayaklanmaları ve iç savaş huzurunu kaçırdı. 

Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısını Atletico Madrid'de kiralık geçirmişti. Ligdeki 15 maçta görev almış, Şampiyonlar Ligi çeyrek ve yarı final maçlarında forma giymişti. 

Final maçında Simeone'nin zorunluluktan olmayan tek değişiklik hakkını kendisinden yana kullanması dikkat çekiciydi. Atletico'nun son saniyede yediği beraberlik golünün ardından dramatik bir şekilde maçı ve kupayı Real Madrid’e kaybetmesiyle faturayı bir anda önünde buldu. 
 
Toplamda Atletico'da yarım sezonda 24 maça çıktı.(ortalama 30 dk sahada kaladı) 720 dakikada 6 Asist yaptı.

 

Belhanda, Ruiz, ve Ben Arfa'dan sonra diğer adaylar üzerinden Beşiktaş'a transferine burun kıvıranlar olacaktır fakat beklendiği gibi, Bayern Münih ve Atletico Madrid'te harikalar yaratmış olsa, böyle bir oyuncunun Türkiye'de adı bile geçmezdi.

Ayrıca, Sosa'nın, Bayern Münih ve A.Madrid gibi devlerde vasat performans sergiledi diye Türkiye gibi bir ligde daha gelmeden eleştiriliyor olması biraz tuhaf.

Klasik 10 Numaralara nazaran bireysel değil takım için oynayan bir tarzı var. Dengeli ve agrasif. Ruiz’e oranla daha fazla dikine oynuyor. Belki gol grafiği tatmin edici olmayabilir ama fazlasıyla sorumluluk alıyor. İki ayağını da kullanıyor. Oğuzhan, Töre, Olcay ve Demba Ba ile iyi bir uyum yakalarsa Beşiktaş çok etili bir hücum hattına kavuşabilir.

Teknik kapasitesi öyle klasik Arjantinli inceliğinde olmasa da, oyun zekası yüksek ve çok yönlü bir 10 numara. Merkez orta saha oynayabildiği gibi forvet arkası ve kanatlarda da iş yapabiliyor. 29 yaşına kadar hem üst düzey hem de orta ayar çok farklı futbol ekolüne sahip liglerde tecrübe kazandı. 
 
Beşiktaş a en büyük faydası duran toplar ve dikine oynaması sebebiyle araya atacağı toplar olacaktır. 
 
Beşiktaş'ın oyun yapısı gereği, hızlı oynayan, atağa hızlı çıkan bir takım olduğu düşünülürse diğer natiflere göre doğru bir hamle olarak görebiliriz. Bilic'in onu ısrarla istemesi bile zaten başlı başına bir transfer sebebi değil mi?
 
Jose Ernrsto Sosa yeniden kendisini dünya futbolun vitrinine çıkaracak bir zemin arıyor. Buradaki en büyük avantajı kompleksiz oyuncu gurubu ve taraftardan göreceği büyük sevgi. Bu yıl Lig ve Avrupa, seneye kısmetse Süleyman Seba Arena. 
 
İşte büyük bir fırsat 10'a
 
Beşiktaş'a hoş geldin Jose Ernesto Sosa. Haydi kalk ayağa yürü güneşe...
 
 
ERDEM ULUS

Gelişmelerden Haberdar Olun

@