Bu karşılaşmayı içinde bulunduğumuz şartlarda oynamak ve alnımızın akı ile çıkmak zordu .Tüm Türkiye sanki Fransa ve UEFA nın dayatmaları ile sindirilmek .adeta hataya zorlanmak istendi .Ama Beşiktaş seyircisi yönetimi futbolcusu ve teknik kadrosu ile oyuna gelmeyerek büyük bir ders verdi Avrupaya.Saha dışı olaylara karşın iki maçın hakemi de mükemmeldi .Bunlar Beşiktaş adına başarılar olarak saha dışı zaferlerdi.Tribünler tümüyle harika idi .Gece yarısına kadar  devam eden futbol şöleninde futbolcuların hepsini kutluyorum .Hakikaten 120 dakika canını dişine taktıkları  psikolojik ve fiziksel gayret gösterdiler.Tekrar kutluyorum hepsini ve herkesi ..

Ancak sahadaki kadroda bu yükü kaldıramayacak bir iki futbolcu yetersiz kalınca sonuçta penaltılarda direklerin bize güldüğü bir oyunda önceki oyunun hatalısı Fabrinin mükemmel  kurtarışları sonucu geldiğimiz beyaz noktadan topu kaleye itemeyen iki penaltıcı olamayacak futbolcumuz kaderimizi tayin etti.!

Salı günü ve maçtan 4 saat önce de .geldiği günden bu yana kadro kalitesinin çok altında kalan Mitroviç'in Beşiktaş'ın futbolcusu olamayacağını net söyleyen Teknik adamlık görüşüme rağbet edilse idi büyük ihtimalle şu anda yarı finalde olurduk. Bu satırları laf olsun diye yazmadığım için ve doğruların kabul edilmediği bir ego rahatsızlığı yaşayan ülkemde güzeli çalmak iyi de uyarıda neden inatlaşırlar anlamak olanaksızdır !.

Marcello'nun yokluğu, sakat Adriano ve Queresma zaten Şenol Güneş için talihsizlikti .Ne var ki Tosiç'in yanında algı eksikliği ve çabukluğu olmayan Mitroviç gibi geç düşünen ve aynı zamanda yumuşak ve kararsız yapısıyla Mitroviç bu maçın futbolcusu olamazdı.Tosiç tüm hatalara ve yalnızlığına karşın uyarılarımda belirttiğim gibi kendini klas sınıfına sokma gayreti nedeniyle pas hatası ve gereksiz topla oynama eksiğini bu kez Usta penaltıcı(!) rolü ile kanıtlamaya çalışınca takımı yaktı .Ve asla penaltıcı olamayacak acemi Mitroviç ile geri dönen şansımızı adeta ittik !Şimdi Fabri'nin hatasına sallayanların gece yaptığı akıl almaz kurtarışları ile formu ve ayaklarını kullama becerisini atacağı penaltı ile taçlandırmak güveni duyulsa umarım turu geçen Beşiktaş olurdu .

Benim görüşüme göre  Necip bu tür zorluk derecesi fiziğe dayalı  karşılaşmaların mutlak ilk 11 inde olması gereken taktik futbolcusu olarak Atibanın yanında veya stoperde olmalıydı .."Tekrar söylüyorum bunları maçtan önce defalarca kendi adıma yorumlayarak hatırlattığım için yazıyorum."Olcay ve Kerim 'den kolayca vaz geçenler  onları dün gece bizlere arattılar adeta!

Gelelim oyunun geneline.. .Rakibimiz çok iyi orta alanı olan bir takım .Çok çabuklar.Bizim müthiş gayretimiz alkışlanacak motivasyonda idi .Ancak çıkışlarda bizden çabuk ve kale önünde çok etkili idiler . Bizim girdiğimiz pozisyonlar ile kazandığımız goller ve kaçırdıklarımız da daha çok Talisca vardı .Çok iyi oynadı kendini aşırı zorladı .Bir net pozisyonda şanssız kalınca gecenin adamı olma şansını kaçırdı ..Oyun kurdu,Koştu,top çaldı ters ve uzun toplarla Queresmayı bol bol kaçırdı ve penaltıyı da attı .Yazık oldu beklentisine.. Ama alkışlarım Fabri ile ona.

Etkili futbolcuları Lacazetta gol atma dışında direkten dönen topları  ile de Beşiktaşı çok rahatsız etti .Valbuena ve Diakhaby ile sürekli oyunu ve etkili pozisyonları elinde tutan Lyon  kondüsyon yönünden daha etkili görüntü verdi.İlk yarı durgun Beşiktaş ikinci yarı başarılı ve uzatmalarda kora kor mücadelede vardı.Tam bir final havasında geçen karşılaşmada gol pozisyonu ,goller direkten dönen toplar kaçırılan fırsatlar ve uzatma ile gelen penaltılar gerçekten Beşiktaş ve Lyon tarihine önemli bir sayfa açtı.

Bizim açımızdan son yıllarda yakaladığımız en anlamlı  karşılaşmaydı .Avrupa kupasında 4 takım arasına girmenin kapısından dönerken stoperlerimizin bu süreçte çok sıkıntı verdiğini bir kez daha gördük .

Bazen ekonomi yaparken de kaybedilen serveti iyi planlamak lazım !Dün gece ders alınacak bir konu da bu olmalıdır .Ebuobakarın yanlışları ve iyi bir stoper bulamamak Beşiktaşa pahalıya mal oldu .ve çok para da kaybettik..

Benim için dışarıdan ne olursa olsun eleştirmek kolay olduğundan işin iç yüzü ve anların değerlendirilmesi farklılıkları da düşünsel olarak saygı duyulması gereken bir futbol gerçeğidir .Bu nedenle bizlere ve Türkiyeye bu futbol ziyafetini yaşatan Beşiktaşa teşekkürler ederken halkın takımı olduğunu bir kez daha tribünleri ile kanıtlayan ve rakibin saha dışı tuzağına düşmeyen taraftarlara teşekkür ederim .Bir başka zaman yola devam ederek hedefe ulaşmak umuduyla Karakartala  ve baş öğretmen ile futbolcularına teşekkürler!