08.05.2017, 08:53

Harakiri budur işte!

Beşiktaş maç sonu oyun "beş farklı" bitmedi diye üzülecekken saçma sapan bir pozisyon üretip kendi kalesinde uzun yıllar konuşulacak golü gördü. Dokuz kişi kalan ve hiç bir umudu olmayan Fenerbahçe'ye uzun yıllar konuşulacak bir ikramda bulundu ve kendi durumunu da tehlikeye soktu!


Korkunun ecele faydası yoktur!" derler. Yahu kaçan gollerden sonra 9 kişilik rakibe ikinci golü atmak varken sonucu korumak nereden çıktı? Nasıl mental yanlışlığıdır bu? Gol pozisyonunda görülen en önemli hata iki futbolcunun iletişim yokluğudur. Ne kaleci Fabri sesini ve uyarısını Marcelo'ya iletebilmiş ve ne de Marcelo pozisyon adına çevresel görüş konsantrasyonu yaşamış! Kulübe yönetimi de dahil rakip 9 kişi kalınca maç kafalarda "kazandık diye"   bitmiş.! Ama korku yerini muhafaza etmiş! Rakip ikinci golü yiyebiliriz diye önemsemezken Beşiktaş ikinci golü atmak değil adeta korumak için futbolcu değiştiriyor. O süreçte giren oyuncuya top dahi değmeyebilir! Dostlar alışverişte görsün veya futbolcuya umut vermek o süreçte olmaz! İşte Beşiktaş'ın, yani yorgun savaşçıların  rahatsızlığı budur!. Bu kaçıncı yanlış? Son dört maçta 9 gol yedi Beşiktaş ve bakın bir çoğu "hovarda takım  savunması" hatası! İlerde kurulmayan savunma, topa koşu, topa rakipten önce müdahale dikkati, gerektiğinde tek vuruş ve pozisyona göre davranış doğruları yerine, oyunun sonlarında lidere yakışmayan  panik!


Yazık bu kadar rahat bir lig avantajı, mücadele sonucu kazanılan  puan farkı böylesine hovardaca harcanmamalıydı!


Bu karşılaşmada Quaresma belki de geldiğinden bu yana en aktif ve yararlı oyunu ile sahanın yıldızı olurken iki haftadır Marcelo'nun görüntüsü ile defansı geride kurma tutkusu ve  Kaleci Fabri'nin kaybettiği öz güvenle bütünleşince felaketin ayak sesleri duyulur oldu. Ağzımda tüy bitti ve kalemimde mürekkep.! Kendimizi tanımamız gereklidir. Fenerbahçe  o kadar mahkum ve Van Persie ile  zaten eksik oynadı! Son anlarda 9 kişi kalmaları da aslında Beşiktaş için hediye idi. Oyunda ikinci golü düşünmeleri gereken bir disiplinli duruş ve pozisyon kontrolu yeterliydi. Ayrıca son üç maçını son dakikalarda kurtaran Fenerbahçe'ye böylesine üstün ve sayısız pozisyon bulduğu ve hovardaca harcadığı karşılaşmada puan verilmezdi. Tüm oyunda iki pozisyonu var hepsi budur.! Rakibimiz Fenerbahçe veya derbi maçı diye kimse kendini aldatmasın. Veya şans, kader diye de kolaycılığı seçmesin. Ortada  bazı büyük hatalar var.! Oyunun sonunda vakit çalmak için oyuncu değişme düşüncesi skora razı olan taraf Advocaat'ın takımı olmalıydı!


Beşiktaş geçen hafta da oyunun başında yediği üç gol ile şoka girerken bu kez de santrası yapılmayan gol ile yakın zamanda 7 puanı yedi bitirdi. Bir gol averajının lig için ne kadar önemli olduğunu unutan hovardalar taraftarı kahrediyorlar! Bunun adı na HARAKİRİ derler..


Umarım kalan dört maçta her türlü olasılığı ciddiye alırken hakemin bitiş düdüğüne ve sona doğru değişecek futbolculara daha çok dikkat edilir. Korkmayın! Korkunun ecele faydası yok! derler. Kazanmak cür'et ve cesaret işidir. Bunu geçen yıl beceren bir kadro bu sezon bu kadar dram yaşatmamalıydı! Şartlar daha iyi idi. En azında içeride seyircimiz önünde oynamak gibi bir avantaj vardı. Neyse yaralıya kurşun atmıyoruz. Sadece değerli uyarılarda bulunuyoruz. Çünkü futbol bizim işimiz!