Hakem Yasin Kol, Alanyaspor -Beşiktaş ve Sivasspor-Karagümrük maçlarındaki yönetimi nedeniyle gözden düştü.

8 Mart 2022 tarihinde o dönemdeki Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ferhat Gündoğdu tarafından gerçekleştirilen hakem ve gözlemci operasyonun kalanlar listesindeki isimlerden biri de Yasin Kol’du. 

Ta ki 2. Hafta oynanan Alanyaspor-Beşiktaş karşılaşmasını yönetene kadar. O maçta çok büyük tartışmalara neden olan kararlara imza atan Kol, 2 haftalık dinlendirmenin ardından 5. Haftada Sivasspor -Karagümrük müsabakasına verildi.

Ajansspor'un haberine göre; Yasin Kol’un yönetimi o maçta da fazla beğenilmemiş ve kötü not almış olacak ki, son iki haftanın hakemleri içinde adı yer almadı. TFF’den gelen haberler Trabzon bölgesi hakeminin 14 Kasımda başlayan Dünya Kupası arasında klasman düşürüleceği yönünde. 

Peki, sezonun tam artasında klasman nasıl düşürülebilir. Bunun çok basit bir açıklaması var. TFF, sezon başında MHK talimatına Geçici 9 ve 10. Maddeleri ekleyerek 2022/23 sezonuna özel iki karar açıkladı ve sezon başında yapılan klasman belirleme işini bu maddelerle birlikte yapmayıp sezon ortasına bıraktı. 

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta derbi için Dele Alli formülü Beşiktaş'ta derbi için Dele Alli formülü

İşte o maddeler:

GEÇİCİ MADDE 9 – İşbu Talimatın 52. maddesindeki “Süper Lig Hakemi” tablosunda belirtilen; “MHK bu sayıyı en fazla %30 oranında değiştirebilir.” hükmü 2022-2023 sezonu için %50 olarak uygulanır.

GEÇİCİ MADDE 10 – İşbu Talimat’ın 37. maddesinin 4. fıkrasındaki “MHK sezon başında klasmanlar ile ilgili değerlendirme yaparak klasman kadrolarını belirler” hükmü, 2022-2023 sezon başı için uygulanmaz ve sezon içinde yeniden değerlendirme yapılıncaya kadar yaş haddi nedeniyle 2021-2022 sezonu sonunda kadrosunu kaybeden hakemler hariç olmak üzere mevcut klasman kadroları geçerli olur. Bununla birlikte, sezon içinde yapılacak ilk değerlendirmede 2021-2022 sezonu sonunda terfi hakkı bulunan hakemlerin hakları saklıdır.

Anlaşılacağı üzere TFF sezon başında Dünya Kupası’nda verilecek arada yüzde 50’ye varan bir klasman değişimine niyet etmiş ve görünen o ki klasman düşürülecek hakemlerin başında da Yasin Kol geliyor.

AJANSSPOR