Beşiktaş Kulübü 2017 yılı Mali ve İdari Genel kurulu yapıldı. Kulübümüzün hali hazırdaki mali yüküne ve ödeme güçlüğüne bir kez daha tanık olduk. Duymak ve öğrenmek istediğimiz transfer konularına, borçların ödenmesine ilişkin düşünülen uygulamalara,

Beşiktaş Kulübü 2017 yılı Mali ve İdari Genel kurulu yapıldı. Kulübümüzün hali hazırdaki mali yüküne ve ödeme güçlüğüne bir kez daha tanık olduk. Duymak ve öğrenmek istediğimiz transfer konularına, borçların ödenmesine ilişkin düşünülen uygulamalara, geleceğe ilişkin vizyona değinilmedi. Açılış konuşmalarında yönetim duruma ilişkin pembe tablo çizilmeye çalışılırken, konunun odağından uzaklaşarak daha çok magazinsel haberler üzerine durulması hayal kırıklığı yarattı.

Beşiktaş aslen bir spor kulübü olmasına, hatta adının Beşiktaş Jimnastik Kulübü olmasına rağmen, temelde futbol ağırlıklı bir kulüptür, Turkiyedeki diğer kulüpler gibi. Futbolun endüstrileştiği bir yüzyılda, diğer tüm dünya ülkelerinde ve kulüplerinde olduğu gibi, ülkemizde de yatırımların çoğunun futbol alanına yapılmakta olduğu bir gerçektir. Bu mali kongrede de bunu doğrular nitelikte açıklamalarda bulunuldu, gider ve harcamaların büyük kısmının futbol alanı ile ilgili olduğu görüldü (stad yapımı, transferler gibi).

Yönetim göreve geldiği dönemden itibaren futbol açısından yaptığı harcama ve yatırımlarla sık sık eleştiri yağmuruna tutulurken; bu genel kurulda da konuşma yapmak üzere söz alma şansını yakalayanlar yine aynı konuların altını çizerek, gelinen tehlikeli duruma dikkat çekmeye çalıştılar. Örneğin, mali açıdan getirdiği yük ve gereksiz harcamaların yapıldığı iddia edilen stad yapımı halâ ciddi olarak eleştirilmekte, kulübün sırtında nasıl bir kambur olduğu anlatılmakta, inşaatın başlamasından bitişine kadarki süreçte kafalarda oluşan ancak yanıt bulunmayan sorulara cevap aranmaktadır. Diğer yandan aynı şekilde futbolcu transferleri de aynı önem ve ciddiyette eleştiri konusu yapılmakta; yönetimin isabetiz, yüksek maliyetli ve verimsiz transferler yaptığı, bunun da mali ve sportif başarıya gölge düşürdüğü sıklıkla dile getirilmektedir. Bugün finansal tablolar incelendiğinde giderlerin önemli kısmının futbola ait olduğu (alt kırılımıda futbolcu alacakları da dahil olmak üzere) görülmektedir.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'a İskoçya'dan Mısırlı orta saha Beşiktaş'a İskoçya'dan Mısırlı orta saha

Şimdi eleştirilerin odağını oluşturan bu her iki duruma bakıldığında (stad ve transferler) Başkan Fikret Orman haricinde, süreç içerisinde aktif rol üstlenen bir yöneticimizin varlığı dikkat çekmektedir : Umut GÜNER. Bu gün transferden sorumlu yönetim kurulu üyemiz Sayın Umut Güner, geçen dönem stat inşaatından sorumluydu. Kendisinin hangi alanda uzman olduğunu pek anlaşılamasa da, kulüp içerisinde kritik süreçlerin ve önemli harcama kalemlerinin başında bulunması dikkatleri çekmektedir.

İdari ve mali kongre yapılırken, merak edip, kulübün resmî internet sitesinden yöneticilerin özgeçmişlerini gözden geçirdim. Yönetim Kurulu Üyeleri için “üniversite mezunu, falan üniversiteden mezun, bildiği yabancı diller" gibi detaylar verilirken, Sayın Umut Güner için sadece “1975 Malatya doğumlu olan iş adamı" yazıyordu. Stad inşaatı için görevlendirildiğinde ne derece konu ile ilgili mevzuata ve teknik detaylara haizdi bilemiyoruz. Mimarlık, mühendislik veya müteahhitlik alanında bilgi birikiminin ne kadar olduğunu anlayamıyoruz. Stad konusunda yöneltilen eleştiri, soru ve suçlamalara tatminkar açıklamalar getiremediğini, ama yönetim içerisinde muteber bir konumda olduğunu biliyoruz. Şimdi de bu kişi bilindiği üzere, farklı bir uzmanlık ve birikim gerektiren, transfer komitesinin başında bulunmaktadır. Sayın yöneticimiz görevi itibarıyla gidiyor futbolcu ve menajeri ile pazarlık ediyor, yetkisi dahilinde transfer ücretini belirliyor, menejerlerin komisyon işini hallediyor. Ardından sosyal medyada ve basında ne kadar başarılı olduklarına dair boy boy, poz poz fotoğraflar paylaşıyor. Aynı stad inşaatında olduğu gibi kendisinin transfer piyasası ve uygulamaları konusunda ne kadar bilgi, deneyim, yetkinlik sahibi olduğu bilinmiyor. Üstelik stad inşaatının ortaya çıkardığı maliyet kulüp için bir mali yıkım oluştururken; yanlış, gereksiz ve isabetsiz yapılan transferler de mali yükü katlayarak arttırıyor. Kısa özgeçmişinde "iş adamı" kimliği ile tanımlanan bu yöneticinin kanunlarda da tanımlanan "basiretli iş adamı" davranışlarını gösteremediği (ilgili alanda sıradan bir insandan çok daha fazla tecrübe ve bilgiye sahip, öngörü yeteneği bu bilgi ve tecrübe birikimi dolayısıyla daha yüksek kişi) görev aldığı yönetim alanlarında ortaya çıkardığı sonuçlar itibariyle, net olarak anlaşılmaktadır. Hattı zatında iş adamı kimliğinin dayanağının da tam olarak tanımlanamadığı sayın Güner'in, kulüp yönetiminde bu kadar stratejik pozisyonlarda görev yapması gelecek dönemlerde yeni zarar ve kayıplarla yüzyüze gelebileceğimiz ihtimalini de akıllara getirmektedir.

Hakan Öztuna