Beşiktaş kadrosundaki gurbetçi oyuncu sayısı 9'a yükseldi.

Devre arası transfer döneminde Tolgay Arslan'ın transferi sonrası, siyah beyazlılarda yurt dışında doğan Türk asıllı oyuncu sayısı 9 oldu.

Gözden kaçırmayın

Güntekin Onay: Beklentinin altında kalan keyifsiz derbi Güntekin Onay: Beklentinin altında kalan keyifsiz derbi

Beşiktaş'ta son yıllarda 'gurbetci futbolcu' olarak adlandırılan, yurt dışında doğmuş Türk asıllı futbolcu sayısı giderek artış gösterdi. Siyah-beyazlıların son şampiyon olduğu 2008-2009 sezonunda Uğur İnceman, Ekrem Dağ, Aydın Karabulut ve Erkan Zengin kadrodaki 4 gurbetci futbolcu olmuşlardı.

Özellikle 2012-2013 sezonunda mali kısıtlamalara giden yönetim, Olcay Şahan, Oğuzhan Özyakup gibi düşük bütçeli ve yerli statüsünde oynayan isimleri kadrosuna kattı. Daha sonra da yabancı oyuncu sınırlaması nedeniyle Almanya ve Avusturya doğumlu Kerim Frei, Gökhan Töre, Cenk Tosun transfer edildiler. Kadroda bulunan Günay Güvenç, Veli Kavlak, Ersan Gülüm'ün yanı sıra son transfer Tolgay ile beraber siyah beyazlılardaki gurbetci oyuncu sayısı 9 oldu.

1997-1998 sezonunda Kocaelispor'dan transfer edilen Tayfur Havutçu ve 1999-2000'de yine Kocaelispor'dan kadroya dahil edilen Ahmet Dursun, bu ekolün Beşiktaş'da akla gelen ilk temsilcileridir. Daha sonraki yıllarda yurt dışında doğan Türk asıllı futbolculardan Mustafa Doğan, Berkant Göktan, Ali Güneş, Tayfun Korkut, Baki Mercimek, Fatih Sonkaya gibi isimler, siyah beyazlı takımda forma giydiler.