Güntekin Onay'dan Beşiktaş-Porto yorumu!

Güntekin Onay, Beşiktaş'ın Porto ile yapacağı maç öncesinde değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDEM 21.11.2017 - 12:48 21.04.2021 - 23:54 Kartal Bakışı

EN KALİTELİSİ

Porto hiç tartışmasız grubun en kaliteli ekibi... Portekiz Ligi’nde de sıradışı bir performansla 11 maçın 10’unu kazandılar. 30 gol atıp sadece 4 gol yiyerek lider durumdalar. Aboubakar çok formda ve Marega ile birlikte rakipler için büyük bir tehlike oluşturuyor.

***

BEŞİKTAŞ İÇİN AVANTAJ...

İlk maçta Aboubakar yoktu, şimdi de Marega forma giyemeyecek. Bu durum Beşiktaş açısından bir avantaj. Çünkü hücumda Porto, Brahimi’nin de katılmasıyla son derece hızlı oynayan ve tehlikeli bir ekip.

***

BERABERLİKLE GARANTİLEYECEK

Siyah-Beyazlılar beraberlikte bile grubu lider bitirmeyi garantileyecek. Bu durum başka bir takım için geçerli olsa olumsuz bir baskı yaratabilirdi ancak Beşiktaş son derece tecrübeli oyunculardan kurulu ve ‘beraberlik cepte’ oynamak Kartal için bir avantaja dönüşecektir. Baskı, hem kazanmak zorunda hem de deplasmanda olan Porto’nun üzerinde olacak.

***

ÜZERİNE ÇIKMAK ZORUNDA

Beşiktaş ligdeki temposunun ve hızının daha üzerine çıkmak zorunda. Porto’yu ilk maçta 3-1 yendiğimizi de unutmalıyız. O gün kaleci Casillas dahil çok ciddi bireysel hatalar yaptılar. Porto o görüntüsünden çok daha güçlü, etkili ve kaliteli.

***

SAVUNMA ŞART

Bu akşam Beşiktaş’ın takım halinde yüksek bir konsantrasyonla savunmada çok güçlü kalması şart. Özellikle Telles’in oynadığı kanadı Q7 ve Gökhan ile hırpalayabiliriz. Porto’nun zayıf noktalarından bir tanesi kanat savunması. Bilhassa da öne geçersek maç Beşiktaş açısından daha kolay geçecektir.

***

EN ÖNEMLİ KOZU...

Talisca için de ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Portekiz medyasına ve kamuoyuna karşı kendini ispat etme duygusuyla yüksek bir motivasyonla oynayacağını düşünüyorum. Özellikle de ekim ayındaki formsuz görüntüsünü üzerinden atmış görünüyor. Brezilyalı bu akşam Beşiktaş’ın en önemli kozu olabilir.

***

SEYİRCİYE ALIŞKINLAR

Seyircinin büyük baskısı Porto gibi kulüpleri Monaco ve Leipzig kadar etkilemeyecektir. Çünkü mavi-beyazlılar Benfica ve Sporting gibi ekiplerle benzer ortamlarda deplasmanda oynuyor.

***

ABOUBAKAR'I TANIMAK

Bir başka avantajımız da rakibin en etkili silahı olan Aboubakar’ı yakından tanıyor olmamız. Aboubakar güçlü, hareketli ve kontrolü zor bir oyuncu. Ancak başta Şenol Güneş olmak üzere siyah-beyazlı oyuncular onun tüm artılarını ve eksilerini biliyor. Ümit ediyorum ki; bu durum da Beşiktaş’a yardımcı olur

***

Kaynak: Şampiy10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@