Güntekin Onay: Şampiyonluk virajını döndü

Güntekin Onay Vatan gazetesindeki köşesinde Beşiktaş'ın 2-0 üstünlüğüyle sona eren Bursaspor maçını değerlendirdi.

GÜNDEM 16.05.2017 - 08:56 21.04.2021 - 23:55 Kartal Bakışı

ZOR maç bir maç olacağı belliydi. Ancak bu kadarını kimse beklemiyordu. Gergin bir stat atmosferi ve maça sert, sıkı ve büyük bir dirençle başlayan Bursaspor...

*** 
BEŞİKTAŞ, özellikle ilk 30 dakika bu sertliğe reaksiyon gösteremedi. Siyah-beyazlılar topa sahip olmasına rağmen ceza sahası içi aksiyonlarından yoksundu. Pozisyonsuz geçen maçta devrenin son 15 dakikasında baskı arttı ancak Aboubakar ve Quaresma ile girilen pozisyonlardan sonuç gelmedi. Özellikle sol bek Adriano’nun hücumlara fazla katılmaması ve Atiba’nın kötü oyunu da Beşiktaş’ı olumsuz etkiledi.
 
2. devre daha kararlı başlangıç yapan Beşiktaş, Bursaspor karşısında topu daha akıcı bir şekilde dolaştırınca Bursaspor’un savunma dengesini bozmayı başardı. Oğuzhan’ın girdiği net pozisyon, ardından Kubilay’ın kaçırdığı gol nihayet sahada futbolun oynanmaya başlandığının göstergesiydi. 

***
ABOU-CENK İŞİ BİTİRDİ
 
ŞENOL Güneş kötü günündeki Atiba’yı oyundan çıkarıp Cenk’i alalarak 4-4-2’ye döndü. Nitekim 2 santrfor arasındaki iletişim Beşiktaş’a golü getirdi. Aboubakar’ın harika pasında Cenk sakin kalarak kaleci Harun’u çalımlayıp golü attı. 1-0’dan sonra Beşiktaş etkili oyununu sürdürdü ve Bursa’yı kendi yarı alanından çıkarmadı. Cenk’in girişi sonrası daha fazla dolaşan Aboubakar daha fazla topla buluştu. 
 
ŞENOL Güneş, skoru bulmasına rağmen Quaresma’yı oyunda tutmaya devam etti. Tekrar tek santrforlu düzene ve oyunu tutmaya yönelik 5’li orta alan düzenine dönmedi. Buradaki düşünce topu daha fazla yarı alanda tutmaktı. Ancak Beşiktaş 85. dakikadan sonra telaşlı bir görüntü ortaya koydu. Duraklama anlarındaki skoru koruma telaşı ise siyah-beyazlı ekibe yakışmadı. 
 
MAÇ boyunca sakinliğini koruyan Oğuzhan siyah-beyazlı ekibin en iyisiydi. Marcelo da hatasız bir futbol oynadı.
 
BEŞİKTAŞ, şampiyonluk yolunda en zor virajı geçerek kalan 3 maçı beklemeye başladı.

***
 
HERKES İÇİN ZORDU
 
KABUL etmek gerekir ki 2 takım futbolcuları ve hakem Bülent Yıldırım için de çok zor bir maçtı. Ancak yine de 2017 Türkiye’sinde hâlâ bu işler oluyorsa marka değerinden falan söz etmeyelim. Takımlarımızdan biri Şampiyonlar Ligi’nde bir iç saha maçını bu ortamda oynayabilir mi? Hayır. Maç boyunca atılan patlayıcılar, sık sık duran oyun futbolumaza hiç yakışmıyor.

***

Güntekin Onay / Vatan

Gelişmelerden Haberdar Olun

@