BEŞİKTAŞ maça diri, istekli ve agresif başlayan Rize karşısında ilk 15 dakika bocaladı. Sosa’nın ‘usta işi’ frikik golüyle kilidi açan siyah-beyazlılar Rize’nin Koray ve Ahmet İlhan ile kullandığı sağ kanattan getirdiği toplarda sorun yaşadı.

Gözden kaçırmayın

Cabral tamam sıra Sporting Lisbon'da Cabral tamam sıra Sporting Lisbon'da
 Beşiktaş’ın sol kanadından gelen Rize önce bir penaltı kazandı, bir de direkten dönen top ile gole yaklaştı. 
“Penaltı kaçırılır mı, kaleci mi kurtarır?” Futbolda tartışılan bu soru dünkü pozisyon için cevabını net biçimde buldu. Tolga, Deniz’in kullandığı penaltıyı kurtardı.

Dakikalar ilerledikçe Oğuzhan-Sosa-Kerim ve Olcay’ın ağırlığını koymasıyla “Barcelonavari” işler yapan bir Beşiktaş izledik. Dar alanda beceri ve zeka dolu müthiş işler yapan Beşiktaş, hemen her atakta gol aksiyonları üretmeye başladı. Ancak bunların sadece birinde Kerim ile golü buldu. Devrenin son 10 dakikasında oynarken keyif alan Beşiktaşlı futbolcular, son vuruşlar ve pasları aynı beceri paralelinde noktalayabilseydi ilk 45 dakika büyük bir fark ile bitebilirdi. 

2. yarıya yine topa sahip olarak başlayan Beşiktaş istediği tempoda maçı götürürken 51’de Oğuzhan sakatlandı. Beşiktaş Necip-Oğuzhan değişikliğine rağmen hakim oyununu sürdürdü. Gomez’in Rize’nin sert ve faüllü oyunundan olumsuz etkilendiğini gördük. Gününde değildi. Kaçırdıklarının yarısını atsa gol krallığını ilan etmişti! Beşiktaş’ta Kerim, Sosa ve Oğuzhan harika işler yaptı.

KERİM FREI ÇOK ETKİLİYDİ

KERİM Frei, çok çabuk, kıvrak, topa yatkın bir oyuncu. Yetenekli, yaratıcı. Hem dar hem geniş alanda etkili. Topu ayağından daha çabuk çıkarttığı zaman daha olumlu işler yapıyor. Oyununda büyük mesafe kat etti ve daha da iyisini yapabilecek kapasitesi var. 59’da Beşiktaş’ın 3’e 2 yakaladığı pozisyon Kerim’in tek ve önemli eksiğine önemli bir örnek. Topu çabuk çıkartsa solda 2 arkadaşı bomboş. Ancak topla oynamaya devam edip pozisyonu kaybediyor. İşte bu yanlışlarından kurtulduğu gün “büyük yıldız” olacak. 

TÜRKİYE’NİN Barcelona’sı Beşiktaş bu sezon en az 7-8 fark ile kazanması gereken bir başka maçta daha saç baş yoldurdu ve kendi gol kaçırma rekorunu kırdı. İşin ilginç tarafı Beşiktaş’ın bu durumdan ders çıkaramaması. Kazanmak önemli ama bu kadar gol pozisyonu kaçırmak da akla yatkın değil. Nitekim 90’da gelen gol daha erken atılsa Beşiktaş tarihi fark ile kazanacağı maçtan belki de tarihi utanç ile dönecekti.

RİZE ise oyunu sadece fiziksel mücadeleye dönüştürmeye çalıştı ve başta Koray olmak üzere sert oynadı. Ev sahibi ekip buna rağmen bir hezimet yaşamadığı için şanslıydı.