Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş, yeni sezon çalışmalarını yaptıkları Almanya kampında NTV Spor'a açıklamalarda bulundu.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'a forvet için sürpriz öneri! Mario Balotelli... Beşiktaş'a forvet için sürpriz öneri! Mario Balotelli...

Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş, yeni sezon çalışmalarını yaptıkları Almanya kampında NTV Spor'a açıklamalarda bulundu.

Gündemde olan transfer haberlerini değerlendiren Güneş, Quaresma, Douglas, N'Doye, Gökhan Töre ve Sosa transferleriyle ilgili önemli sözler kullandı.

İşte tecrübeli teknik adamın açıklamaları:

Oyuncularımız iyi niyetle çalışıyorlar. Yetenekli ve iyi niyetli oyuncularımızın çalışması önemli. Oyun düşüncemizi geliştirerek güzel futbolla iyi sonuçlar almak istiyoruz. Kamp genel olarak iyi geçiyor.

"EN İYİ TAKIMI KURMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Bursaspor'dayken ayrıldığım son güne kadar takımın başarısı için çalıştık. Beşiktaş'a geldiğim ilk günden itibaren nelerin doğru yapıldığını analiz ederek çalışmalara başladık. Nelere ihtiyaç olduğuna baktık ve hücum varyasyonlarındaki eksikleri gördük bunları çalışıyoruz. Üst seviye bir takım. Üst seviye oyuncular var ama takım olarak bunu göstermezsek sıkıntı yaşarız. En iyi 11 en iyi takımı oluşturmamız gerek. Bu dönem uyum dönemi. Bazen farklı düşüneceğiz. Farklı düşünceleri konuşarak katkı almak istiyoruz. Şimdi genel sistemleri ve taktiği çalışıyoruz. Gelişen, değişen ve yarışmada önde olan bir takım istiyoruz.

"GELENLER VE GİDENLER OLABİLİR"

Şu anda eksiklerle birliktE 27 oyuncuyuz. Giden ve gelenler olacaktır. Sezona başlarken 25 oyuncu düşünüyoruz. 2 eksik 2 fazla olabilir. Sayı hedefimiz 25. Gidenlerin yerine yenileri gelebilir. Her mevkide iki oyuncu düşünüyoruz. Alınan oyuncuların da birkaç mevkide oynaması benim için idealdir. Bir stoperin sadece stoper oynaması bize sıkıntı yaşatır. Stoper orta saha veya stoper bek izim için daha avantajlı. Sağ tarafta eksiğimiz vardı onu hallettik. Stoperde Sivok'un yerine bir oyuncu kesin olarak alıp devam edeceğiz.

"SLAVEN BILIC İLE KIYASLANMAK..."

Geçmiş hocayla ilgili soruları ben doğru bulmuyorum. Oyuncular ve antrenörler arasındaki kıyaslamaları doğru bulmuyorum. Hepsi en iyisini yapmaya çalışmıştır. Bilic'in de iyi işler yaptığını düşünüyorum. Hizmetleri için teşekkür ediyorum. Takımdaki uyumu da sağlamış bence. Biz teknik adam ve oyuncular görev adamlarıyız. Yönetim kurulu oyuncuyu sahiplenir destekler. Hoca da aynı şekilde. Ancak hoca görüşlerini yönetimle paylaşır ve karar alınır. Fikirler yönetime gider ve başkanın kararıyla uygulanır. Bu yüzden kıyaslamayı doğru bulmuyorum. Bana yapılacak övgü de beni üzer. Farklı insanlarız Bilic'le. Felsefemiz ve kültürümüz farklı. Bu sorunun oyunculara sorulmasını da doğru bulmuyorum.

QUARESMA GELECEK Mİ?

Teknik olarak olumsuz bir şey söyleyemem Quaresma hakkında. Başarılı bir oyuncu. Geçen sezonu da iyi geçirdi. Sakatlıği yoksa yetenekli bir oyuncu. Karakteri, takım uyumu, taraftarla, yönetimle uyumu, olumsuzlukları takıma yansıyorsa buna izin veremem. İçerdeki oyuncularda da bu varsa izin veremem. Dışardan alırken da aynı şekilde bunları bilmem gerek. Beraber çalışmadığım içn bilemem. Yönetim bunu biliyor. Nasıl geldi neden gitti. Bir de ekonomik boyutu var. Yönetimin karar vereceği şeyler bunlar. Takıma zarar vermemesi gerek. Benim için oyuncu değil takım önemlidir. Genç oyuncu da olsa, yıldız oyuncu da olsa yanlış yapmamalı. Quaresma da bu şartlara uymalıdır. Yaşanmış hadiseler var. Böyle uyumsuzluk yoksa gelmesinde sakınca yok. Benim fikrim bu. Kararı yönetim verecek.

N'DOYE VE DOUGLAS AÇIKLAMASI

N'Doye düşündüğümüz oyuncularda. Demba Ba'nın bıraktığı izler ortada. Gelecek her oyuncu bu tartışmaya açık. Ekonomik oalrak en uygunu ve mevki olarakl en iyisini bulmak bizi zorluyor. Van Persie ismi de geçtiği için oyuncu bulmak zor oluyor. Evet konuşulan bir isim.

Douglas ve başka stoperler de var. Konuşuluyor. Son karar yönetimin. Kiralamayla ilgili resmi bir şey yok benim bildiğim. Ama ismi geçen isimler doğru. Bir forvet bir de stoper alacağız. Bunu her zaman söyledim. Bunların ardından bir isim daha alabiliriz. Bu Quaresma mı olur başkası mı olur bilemiyorum.

KALEDE KİM OYNAYACAK?

Yeni sezonda kalede kimin oynayacağına kaleciler karar verecek. Geçen sezon Tolga, Cenk şans bulurken arkadan Günay geldi ve onları geçti. Ligin başşına doğru bunlar belli olacak. Hazırlık maçları ve ligin başında herkesi görmüş olacağız. Kaleye transfer düşünmüyoruz şu anda. Şanslarını verip göreceğiz. Bir sıkıntı olursa değerlendiririz. Kalede kararı kalecilerin performansına göre olacak.

"YARIŞI EN ÖNDE GÖTÜRMEK İSTİYORUZ"

Şampiyonluk konuşuluyor. Şampiyonluk oyuncu olarak gördüm. Bakıldığı zaman Beşiktaş şampiyonluk adayıdır. Bizim yapmamız gereken şampiyonluğu getirecek güzel futbolu oynatmak. İzleyenlerin keyif alacağı bir Beşiktaş göstermek istiyoruz. Yarışta her takım iddialı olacaktır. Tüm takımların şampiyonluk şansı var. Biz yarışı en önde götürmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun için transferler yapıyoruz. Eksiklerimizi gideriyoruz.

"HEPİMİZ HALKTANIZ, ÇARŞI DA HALKTAN"

Hepimiz çarşıdan geliyoruz. Hepimiz halkın içindeyiz. Çarşı da halktan gelir. Ben yabancılık çekmiyorum. Taraftarlarımız da kampta çok seviyeli. Buraya gelenler oldukça anlayışlı. Türkiye'dekiler de böyle olur umarım. Avrupa'da bazı ülkelerde taraftarlarden dolayı maç yapılmıyor. Basınımız bunu yazmalı. Sessiz sedasız antrenmanı izleyip evlerine dönmeleri işlenmesi bir konudur. Bu işlenirse Avrupa'nın izlenimi de değişir ve maç yaptırmama durumu değişir.

SOSA VE GÖKHAN TÖRE AYRILACAK MI?

Sosa, Gökhan şu anda bizim oyuncularımız. Daha alınmayan oyuncuyu gündeme sokarsak. Gitmeyen oyuncuyu gönderirsek olmaz. Şu anda bizimle idmana çıkan oyuncu bizimdir. Gökhan ve Sosa'yla bu yarışta olmak istiyorum. Onların da Türkiye'de ve Avrupa'da en iyisi olmalarını istiyorum. Yoksa niye emek harcayayım? Gitsin başka takımda oynasın. Bu haberleri ben doğru bulmuyorum.