Ömer Üründül kaleme aldı...

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'a İskoçya'dan Mısırlı orta saha Beşiktaş'a İskoçya'dan Mısırlı orta saha
 Galibiyetin en önemli mimarı ikinci yarıdaki mükemmel performansı ve kritik kurtarışları ile kaleci Volkan Demirel'di.
Fenerbahçe'nin maçı sadece 45 dakika diye düşünüp takım halinde sınırsız enerji harcamasıyla alışılmış dışı tempolu bir ilk yarı izledik. Fenerbahçe, iyi hazırlanmış bir duran top organizasyonunda Volkan Şen'in çok güzel volesiyle maça adeta galip başladı. Bu golden sonra müthiş bir tempo ve önde etkili takım presi ile sürekli skoru artırmaya çalıştılar. Pereira'nın ilk 11'de kimsenin beklemediği Nani'ye Alper tercihi de faydalı oldu. Volkan Şen mükemmel bir ilk yarı sergiledi. Alper de öbür kanadı aralıklarla da olsa ileriye doğru olumlu kullandı. Quaresma'nın geriye destek vermeyişinden Caner de etkili bir ilk yarı çıkardı. Volkan Şen ile birlikte bu kulvar hücum girişimlerinin odak noktası oldu. Ama bu oyunun karşılığında skor artmadı. 
İlk yarıda sadece Gökhan Gönül'ü ileriye çıkarmayan ama başka hiçbir katkı sağlayamayan Olcay'ın Gökhan Töre ile değişmesi ve de Fenerlahçe'nin yüzde 90'lık müthiş tempodan yüzde 30'a düşmesi ikinci yarıda ofansif olarak çok etkili bir Beşiktaş izletti... Bu yarının ilk 15 dakikasında her pozisyon gol kokuyordu. Biraz geç de kalsa Pereira iki yerinde hamle ile takıma nefes aldırdı. Buna rağmen Beşiktaş'ın tehlikeleri biraz kesilse de devam etti. Sonra Ozan'ın iyi takip ederek Alexis'ten çaldığı top ve yaptığı başarılı asist ile Nani maçı bitiren golü attı. 
Fenerbahçe cephesinden baktığım zaman şöyle bir genel analiz yapabilirim. Öncelikle tebrik etmek lazım. Hem derbiyi kazandı hem de ikili averajı lehlerine çevirdiler. İlk yarıdaki yüksek tempo bana göre doğru değildi...Çünkü ikinci yarıda da bu yanlış görüldü. Eğer bu tempoda bir ilk yarı oynanmışsa bana göre Van Persie'nin yerinde Fernandao olsa skor da garantilenirdi. Ve de galibiyetin en önemli mimarı da ikinci yarıdaki mükemmel performansı ve kritik kurtarışları ile kaleci Volkan Demirel'di. 
Beşiktaş cephesine baktığımızda; Ricardo Quaresma takımın en iyisiydi. Gökhan Töre ikinci yarı ofansa hareket getiren isimdi. Sosa ve Oğuzhan çok olumsuz bir performans sergilediler. Orta sahadaki bu eksikliğe rağmen Atiba yine iyi ayakta kaldı. İki yeni stoperindeki uyumsuzlukta zaman zaman açıkça görüldü. Bana göre; Şenol Güneş'in Cenk hamlesi geç kaldı.