Zengin kulübe

Feyyaz Uçar, Beşiktaş - Çaykur Rizespor maçını değerlendirdi.

 Beşiktaş’ın pas organizasyonu ders gibi. Herkes boşa çıkıp, top alıp veriyor. Ayağında top olanın pas verecek en az üç alternatifi var. Seyretmesi de çok keyifli. Ancak çok büyük bir eksik var. Asist yada ara pası yok. Dolayısıyla koca ilk yarı da çok net bir pozisyon yok. Rizespor’un pozisyonları net. Beşiktaş’ın pozisyonları brüt. Defans arkasına koşu lazım. Bütün koşular top ayağında olana yardıma. Gole koşan adam lazım. Golden sonra taraftara koşan değil.

Gökhan Töre’nin etkisiz oyununun sebebi, rakibin kademe anlayışı. Top Gökhan’da iken kademesi olmayan Rizesporlu müdahale etmiyor. Bekliyor. Kademe gelince yapıyor hamlesini. Çalım yese bile arkasında arkadaşı var. Bu ikili, hatta üçlü set, Gökhan’ın adam eksiltmesini önlüyor. Topsuz oyunu da sevmeyen Gökhan için kötü bir maç. İkinci bir bireysel yeteneğe ihtiyaç var. Onunda adı malum. Ricardo Quaresma.

Olcay formunu bulmalı


Şenol hocanın bu doğru hamlesi ile Beşiktaş’ın ikinci yarıda etkili şutları ve ortaları var. Gol yollarını zenginleştiren Kartal’ın golü bulması da gecikmedi. Rizespor’dan daha ofansif bir oyun beklememiz nafile. Mağlup iken bile Kweuke’nin fiziği gücüne dayalı oyun anlayışlarını değiştirmiyorlar. Eren’in bindirmeleri de olmasa rakip kaleye gidecekleri yok. Sanki tek farklı mağlubiyete razı gibiler..

Sosa’nın atak başlangıçlarındaki pas hataları, birçok pozisyonu başlamadan bitirdi. Olcay artık formunu bulmalı. İsmail kullanmadığı kredi kalmadı. Uyum kredisi, gençlik kredisi, sakatlık kredisi. Bu kredileri ne zaman geri ödeyeceğide meçhul.

Maçın skoru kimseyi yanıltmasın. Sahadaki tek çekişme, Kweuke ve Beşiktaş defansı arasında oldu. Topa daha fazla sahip olan Beşiktaş, galibiyeti Quaresma ile buldu. Kulübesi zengin olan kazandı.
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 03:33
YORUM EKLE