'Yerli Kuralı' diyoruz...

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, toplantının ardından yabancı kuralı ile ilgili açıklama yaptı.

GÜNDEM 05.01.2015, 20:19
1361
'Yerli Kuralı' diyoruz...

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören açıklama yaptı. İşte Demirören'in basın açıklaması;

"Yabancı konusunda değişikliğe gitme kararı aldık. Altyapıdaki futbolcuların geleceği için bu yeni kuralı uygulama kararı aldık. Biz bu düzenlemeye yabancı değil 'Yerli Kuralı' diyoruz. Hocamız Fatih Terim, 1 senedir çalışma yaptı. Kulüplerimizin mali yapısını değerlendirdik. Bu kararı 18 kulübümüzün onayı ile aldık.

28 futbolcunun 14'ü yerli, 14'ü yabancı olacak. 14 yabancının isterse 11'i de sahada oynayabilecek. Kulübede 18 oyuncunun 7 si yerli 11'i yabancı olacak. Yabancı ülkelerin milli takımında oynayan yerli oyuncular, yabancı statüsünde sayılacak. Yedek kalecilerden bir tanesi Türk olmak zorunda.

Yerli oyuncularımızla ilgili kulüplere teşvik sistemi getirdik. Kulüplerin vergi borcu, oyuncuya borcu, UEFA'ya borcu varsa, transfer yapamayacaklar. 2015-16 sezonundan itibaren 28 futbolcuya lisans vereceğiz. Aldığımız kararların detaylarını tekrar değerlendireceğiz."

Yıldırım Demirören "Türk futbolu için hayırlı olsun. Türk futbolunda devrim gibi karar oldu. Kulüp başkanlarına da teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasına son verdi.

Yorumlar (29)
mehmet kara. 6 yıl önce
Su adamin resmini koymayin.gunaha giriyorum bu fener ve galatasaray yalakasini gorunce.
zzzz 6 yıl önce
türk futbolu bitmek üzere bu karar Tamamen TÜRK FUTBOLUNU bitirme kararıdır. 14 yabancı yapacağınıza alt yapılara kulüpleri teşvik edinde kaliteli futbolcular yetişsin.beşiktaşımızı borç batağına sapladın yetmedi şimdi türk futbolunu bitiriyorun koca kafa tüpçü
fthspkn 6 yıl önce
bravo gays de bulunan yabancı oyuncular ve feshedilemeyen yabancıları için ülke futbolunu yıllarca geriye götürecek kararı vermiş tff fatih terimin isteği doğrultusunda.içinde 11 yabancı oyuncu ile bir fb yada bir gays ya da bizim Beşiktaş formamız düşünüyor musunuz bunun neresi kendi formamız olacak.yerli kuralı diye saçma bi yorumda getirmiş.
budgie 6 yıl önce
bence de doğru karar birinci ligde olan futbolculardan 11 tane adam çıkmıyo milli takıma .. türk futbolunda yabancıyla rekabet edicek takıma giricek kalitesi olan yerli futbolcular çıkıcak çalışıcak yatma yok artık fizik şart olucak futbolda ..
fthspkn 6 yıl önce
budgie,tüm futbolcuların hayali 3 büyükler,kazandıkları büyük para ve yanında gelen büyük prestij,zannediyormusun onlar milli takımı düşünüyorlar,en çok milli olan fb li volkan 1 kişi küfür etti diye milli maça çıkmıyor ve kadroda iken stadyumu terkediyor.allah korusun doping testi ona çıksaydı gerçi koşa koşa getirdiler geri ama milli olmak kimin umurunda anlayacağın.
bülent 6 yıl önce
Hepinsi bir kukla! Bu ülkede sartsiz tartismasiz bir karara saygi gösterilmiyor maalesef. Güclü olanlar baskiyla sartlari kendilerine göre degistirtiyor. Yarin gs cephesi cikacak 4 oyuncu gönderdik zarar ettik diyecekler. Yaziklar olsun bee. Koca kafa bu makam dürüst insanlara uygun senin gibi baba parasini harcur edip bizim paramizida harcur edenlere göre degil
zeynel63 6 yıl önce
demirören her şekilde beşiktaşa zarar vermeye devam ediyor,beşiktaş yönetimi karşı dava açıp zararını tffden istemeli
mert kaan 6 yıl önce
bu kural beşiktaş'ı çok bozmaz. çünkü hiç bir takım ilk 18 de oynatmadığı yabancıya yüklü miktarda para ödemez . onun için yabancı sayısı 11'e eşitlersin. 25 kişilik takım kuracaksak geriye 14 tane yerlimiz olacak. 3. kaleciyi yabancı alırsın. 2 tane alt yapı necip ve atınç var zaten. cenk ve tolga harici kalecileri, ümit karaal, uğur boral, ömer şişmanoğlu, sezer öztürk ve toraman'la yollarını ayır bu kadar basit. geriye 14 tane futbolcu kalıyor. zaten bunlardan toraman harici hiçbiri yedek bile olamaz beşiktaş'a. yeni kurala göre 5 tane daha yabancı alırız. yabancılar ve türkler arasında forma rekabeti başlar biraz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın