Yanlış Hesap Dublin’den Dönmedi!

Şu sıralar milli takımda boy gösteren pek çok yetenekli Türk oyuncu Beşiktaş formasını giyebilirdi…

GÜNDEM 26.05.2014, 16:04
Yanlış Hesap Dublin’den Dönmedi!

Hakan Çalhanoğlu… 2012 yazında Beşiktaş futbol şubesinde fahri olarakgöreve başlayan ve bu görevi yalnızca 1.5 ay sürebilen İbrahimAltınsay’ın listesindeki isimlerden sadece biriydi. Altınsay onun içingünlerce Almanya’da kalmış, ailesiyle tanışmış, görüşmüş, Hakan’ıBeşiktaş’a getirmek için anlaşmış, o zamanki kulübü Karlsruhe’yle de 1.5milyon euro bonservis ücreti karşılığında el sıkışmıştı.

Fakat belli çevreler tarafından o zaman henüz 18 yaşında olan Hakan için, “Bu kadar genç oyuncuya bu kadar para verilir mi?”diye aklı karıştırılan başkan ve futbol şubesinden bir türlü resmiteklif gelmeyince, bir hafta içinde Hamburg 2.5 milyon euro’ya Hakan’ıtransfer ediyordu.

Çok değil, birkaç ay içinde ne kaçırdığının farkına varan Beşiktaşyönetimi Hakan için ara transfer döneminde Hamburg’un kapısınıçaldığındaysa 7 milyon euro’luk bir taleple karşılaşıyordu. Bu sezonHamburg’ta bilhassa attığı olağanüstü frikik golleriyle Avrupa’nın enbüyük kulüplerinin transfer listelerine girmeyi de başaran Hakan,önümüzdeki sezon büyük ihtimalle Bayer Leverkusen’in en kilitisimlerinden biri olacak. İşte o Hakan, dün Dublin’de ay-yıldızlıformayı giyiyordu.

İrlanda - Türkiye

İshak Doğan… Altıntop kardeşleri de yetiştiren Wattenscheidaltyapısından çıkıp, ardından bir süre Arminia Bielefeld ikincitakımında da forma giyip, Ankaragücü’ne transfer olan ve kulübün maddikrize girip ligden düştüğü sıkıntılı 2011-2012 sezonunun ikinciyarısında forma şansı bulmaya başlayıp dikkatleri üzerine çeken 1990doğumlu sol bek… Altınsay’ın 2012 yazında Beşiktaş yönetime alınmasınırapor edip aldıramadığı ve sonunda Karabükspor’un 700 bin eurokarşılığında renklerine bağladığı İshak’ı da tıpkı Hakan gibi Beşiktaşyönetimi sonraki transfer dönemlerinde almak istedi. Ama ona biçilen son fiyat da 4 milyon euro’ydu.Ve son gelen haberlere göre 5+3 yabancı kuralından sonra yerli isimlereyönelen Galatasaray’da Mancini’nin Alex Telles’e natif olarakalınmasını istediği söyleniyor. Dün o da Dublin’deki maçtaydı.

Ahmet İlhan Özek… Tıpkı İshak gibi 2011-2012 sezonunda forma giymeyebaşlayıp futboldan anlayan gözlerin dikkatini çekmeyi başaran başka biroyuncu. Yine tıpkı İshak’ın kulübü Ankaragücü gibi o sezon küme düşenbaşka bir takım olan Manisaspor’da oynayan Ahmet İlhan da Altınsay’ınBeşiktaş yönetimini almaya ikna edemediği isimlerden. Ve evet, Hakan veİshak’ta olduğu gibi onu da daha sonra almak istedi Beşiktaş yönetimi…Fakat 2012 yazında bedavaya alınabilecekken artık onun da fiyatı birkaçmilyon eurocuk olmuştu. Dün Dublin’de attığı ilk milli golünden sonramuhtemelen fiyatına birkaç milyoncuk daha eklenmiştir.

Ve Oğuzhan Özyakup… Dün Dublin’de forma giyen Altınsay’ınlistesindeki isimlerden neyse ki sonu mutlu sonla biten tek isim…Beşiktaş’ın geleceğe umutla bakması için elindeki en büyük sebep… 500bin euro’ya Arsenal’den kopartılan nam-ı diğer “oz büyücüsü”nün namınayakışır bir şekilde geçtiğimiz sezonun ikinci haftasında Erciyesdeplasmanında Hugo Almeida’ya yaptığı o büyülü asistin kopyasını çıkarmayı başardığı dün akşamdan sonra muhtemelen onun da fiyatına birkaç milyon eurocuk eklenmiştir.

Ireland Turkey Soccer

Tabii Beşiktaş’ın iki yıl önce bu zamanlar kaçırdığı oyuncularyalnızca bunlardan ibaret değil. Yine İbrahim Altınsay’ın Bucasporyönetimiyle 1.5 milyon euro’ya el sıkıştığı ve yine aynı çevrelerin, “Bukadar genç oyuncuya bu kadar para verilmez” diyerek engel olduğu,yöneticilerinse Altınsay’a güvenmek yerine rakip takımların futbolyorumcularından oyuncu için referans istemesi üzerine birkaç gün içindeFenerbahçe’ye transfer olan Salih Uçan… (Burada birkaç saniye soluklanıp-çay içenler varsa çaylarını da yudumlayabilirler- evrenin biryerlerinde orta sahasında Oğuzhan Özyakup-Salih Uçan-Hakan Çalhanoğluüçlüsünün oynadığı paralel bir Beşiktaş olduğunu düşünebiliriz)

Ya da şu sıralarda ülkesine Brezilya’da kupa kaldırtmaya hazırlananve birkaç ay içinde de Manchester United’ı geri döndürtmeye çalışacakolan van Gaal’le teknik direktörlük için prensipte anlaşan Altınsay’ın,kasa boş olduğu için Hollandalı teknik adamdan rica ettiği “ucuztransfer listesi”nde adı ilk sıralarda yazan ve Ajax’tan bonservisinialdığı için Beşiktaş’a imza atmaya hazır olan Nicolas Lodeiro… (Evetevet, birkaç ay önce yönetimin borsaya bildirip alamadığı Lodeiro)

Tabii tüm bunları yazarken insan düşünmeden de edemiyor. Bir hafta önce gazetelere, televizyonlara, “Keşke Fernandes’i satsaydım”diyerek bir pişmanlığını dile getiren Fikret Orman, dün akşam Hakan’ı,İshak’ı ve Ahmet İlhan’ı izlerken de pişman olup, içinden “Keşke İbrahimAğbi’yi dinleseydim” demiş midir?

Peki Altınsay’ı dinlemeyip kafasının dikine giden öbür çok bilmişleriçin ne demeli? Dünkü maçtan da mülhem, Mustafa Denizli hocanınliteratürümüze soktuğu “içimizdeki İrlandalılar” deyimini mi kullansakacaba? Ama yok, İrlandalılar şeker gibi insanlardır…

Sahi onlar ne yapıyorlardır şimdi acaba? Razvan Rat’ı reddedip 1.1milyon euro bonservis ödenip getirilen ve aylardır kadro dışı olanGökhan Süzen’in ya da yine 1.1 milyon euro’ya kiralanıp Instagram’da çokgüzel performanslar gösterip ülkemizden ayrılan Dentinho’nun ya dateknik kadro istememesine rağmen 1.5 milyon euro’ya ne diye transferedildiği hâlen belli olamayıp takım kaptanıyla kavga ettiği için 8 aydırkadro dışı olan Sezer’in ya da sezon başı ameliyat olmasına rağmentransfer edilip devre arasında Karabükspor’a kiralanan ve Beşiktaş’aattığı gol sonrasında kendisiyle birlikte akrabalarının da saha içindetakla attığı Eneramo’nun ya da Dany’nin -onun pek yoruma ihtiyacı yokgibi sanki- attıkları imzalar hâlâ sıcak. Fazla uzaklaşmış olamazlar.


Yazı @ Onur ÖzgenKaynak: FourFourtwo

Loading...
Yorumlar (0)