Vodafone Arena'da büyük gelişme

Beşiktaş'ın Dolmabahçe'de yapımına devam edilen stadı Vodafone Arena'nın tamamlanan çatı çelik iskeletinin yerine kaldırılma işlemi başladı.

 Çatı iskeleti altındaki iskeleler sökülürken çatı önce 20 cm yüksekliğe kaldırılacak, daha sonra günde 3-3,5 metre kaldırılarak yaklaşık bir hafta içinde 15 metre yüksekliğindeki yerini alıp çatı kirişlerine bağlanacak. Çatı bittiğinde üzerine takılacak kaplama, kedi yolları internet antenleri aydınlatma kabloları gibi elemanlarla birlikte ağırlığı 2 bin 500 tona ulaşacak.

HALATLAR GERİLDİ

Büyük bir titizlikle yapılan çatı kaldırma işleminde önce stadyumun çevresinde yapılan 84 adet çelik kolona bağlanan halatlar yük bindirilerek gerildi. Yapılan kontroller sırasında bazı bağlantı noktalarında çıkan hatalardan dolayı çatı kaldırma işleminin bugüne kadar ertelendiği öğrenildi. Şu anda çatı kaldırma işlemine başlanırken için çelik iskelet önce 20 santim havaya kaldırılacak. Birkaç gün bu şekilde duracak çelik iskeletteki bağlantı noktaları bir kez daha kontrol edilecek. Daha sonra çatı günde 3-3,5 metre yükselmeye başlayacak. Yaklaşık bir hafta süreceği öğrenilen çatı kaldırma işlemi sonunda çatı kirişlerine bağlantı yapılacak.

ÇATI TAMAMLANDIĞINDA 2 BİN 500 TONU AĞIRLIĞINDA OLACAK

Bu işlemin ardından yerdeki boş ağırlığı 850 tonu aşan çatı iskeletinin üzerine çatı kaplaması, internet antenleri, aydınlatma aparat ve kablolaları ile kedi yolları takılacak. Çatı tamamlandığında ağırlığı 2 bin 500 tonu bulacak.

YÜRÜYEN MERDİVENLER TAMAMLANDI 

Vodafone arena'da şu anda çalışmalar çatının kaldırılmasına odaklanmış durumda olsa da iç kısımlarda çalışmaların hummalı bir şekilde yürütüldüğü belirtildi. Stadyumun içindeki yürüyen merdivenlerinin tamamı bitmiş durumda olduğu belirtilirken, döşenmesi tamamlanan yangın söndürme sisteminin de kontrolleri yapılıyor. Kapalı alanlardaki tavan kaplama işlemi de başlamış durumda. Loca bölümlerinde ise klima takılma işlemleri ise devam ediyor.

VODAFONE ARENA STADYUMUNUN ÇATISININ ÖZELLİKLERİ

Vodafone Arena Stadyumu kullanılan teknolojiyle dünyadaki stadlar içinde öne çıkıyor. Toplam 26 bin metrekarelik bir alanı kaplayacak olan stad çatısı bütün tribünleri kapatacak. Çatı kaplamasında kullanılacak özel bir madde, güneş ışınlarının yaklaşık yüzde 25'lik bölümünü geçirirken stadın içinde seyircilere ve çimlere zarar vermeden yeterli aydınlık olmasını sağlayacak.DHA
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2015, 15:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan
Serkan - 4 yıl Önce

Ortada yapılan güzel bir stadyum varken ve ayrıca bu araziye daha büyük stad yapılamayacakken niye bu tehditler Sevki rumuzlu taraftar. Gelmezsen gelme, çünkü zarar verirsin ve oranın güzelliğini bozarsın. Sakın gelme olur mu?

Sevki
Sevki - 4 yıl Önce

Lan sanki 60-70 bin kisilik stad yapiyorsunuz. Su ufak stadi bile bitiremedin eline yuzune bulastirxin Baskan. Bak biz oraya gelmicez haberin olsun. Olimpiyati doldururuz daha Muhtesem olur!

manu
manu - 4 yıl Önce

yükseliyor abidemiz hasetler fesatlar çatlasın en güzeli elbette bizim olacak burada ne türküler ne şarkılar söyleyeceğiz kimleri gömeceğiz çimlere ne zaferler kazanacağız öğün BEŞİKTAŞlı kardeşim gururlan bu senin hakkın kimseye gebe kalmadan yapıyoruz burdan stad yapamazlar bitmez diyenller sizden rica ediyorum bakın neler oluyor görün artık lütfen gölge etmeyin olur mu?

duvarcı usta
duvarcı usta - 4 yıl Önce

bu stad bitecek amma bu ay amma gelecek ay öncelikle takımımızın arkasınsa duralım yönetime madi destek olalım ha nasıl olalım diyorsanız takımın maçına gidelim takımın gerçek ürünlerinden alalım inanki takım nekadar başarılı olursa bu stadın bitmeside daha erken olur saygılarımla

ŞEYHMUS
ŞEYHMUS - 4 yıl Önce

ŞEVKİ ARKADAŞA CEVAP..arkadaşım bu stad dünyanın engüzel şehrinde vede en güzel mahalde yapılıyor bir düşün istanbulun keşmekeş trafiginde stadın oldugu yere normal araçla gitmeye kalksan bir saatte gidemezsin bunun tırı var kamyonu var vinci var vardavar sen oraya 5 katlı apartıman yapmayakalksan 3 yılda bitiremezsin sen neyden bahsediyon

şeyhmus
şeyhmus - 4 yıl Önce

lütfen arkadaşlar biraz sabır çatı bildiginiz her çatıya benzemiyor agırlıkmı desen denge desen hepsi mühendislik isteyen çok zahmetli aynı zamanda tehlikeli bir iştir aceleye gerek yok geç olsun temiz olsun bakın bursa timsah arenaya 1 ay evvel bitmişti ne oldu neden açılmıyor demekki stad yapmak herkesin harcı degil