Uzakdoğu serüvenini Çin'li gazeteci yorumladı

Beşiktaş-Schalke maçının yankıları ve siyah-beyazlıların Uzakdoğu ülkesindeki serüvenini, Titan Sports gazetesinden Yan Xu, anlattı.

GÜNDEM 21.07.2017, 09:34 22.07.2017, 10:30
642

Kartal’ın bu kısa seyahatte aradığını tam olarak bulamadığını savunan Çinli gazeteci, bu duruma neden olan faktörleri sıralarken, gelecek seyahatler için de kulübe ipuçları verdi.

Milliyet gazetesinde ki habere göre Çin'li gazeteci şu açıklamaları yaptı. “Çin’de sosyal web siteleri çok gelişmiştir. Buna karşın Beşiktaş gelmeden önce maçla ilgili pek bilgiye rastlamadık. Baidu Tieba sitesi ülkenin internet ortamındaki en büyük iletişim platformu, orada bir bilgi yoktu.

***

Sosyal paylaşım sitesi Weibo’da yalnızca 152 takipçisi olan bir hesapta bilgi vardı. Çok az kişi bir Türk takımının Çin’e geldiğini biliyordu. Statta ve otelde sevgi gösterisinde bulunanlar da zaten Çinli’ye benzemiyordu.

Muhtemelen burada yaşayan Türkler ve ülkenin Türk etnik kökenli vatandaşlarıydı. Maça gelenler arasında yerel halktan olanlar bedava bilet bulup iyi vakit geçirmek için gelenlerdi. Beşiktaş taraftarına dönüşme ihtimalleri sıfıra yakın.

***

Bayern memnun değil

Çin’de iş yapmak kolay değil. Bayern Münih buradaki yatırımlarından memnun mu? Hayır... Belli bir taraftar topladılar, forma satmak istiyorlar ama satın alınan formalar taklit, dolayısıyla kulübe getirisi olmuyor.

Çin turlarının asıl getirisi sponsorlardan olduğu için Beşiktaş gelir elde etti ancak genel olarak beklentilerin uzağında kaldı. Çin turu, yeni taraftar ve yeni sponsor kazanmada yeterli etkiye ulaşmadı. Gelecek dönem içinse Beşiktaş tecrübe sahibi oldu.”

***

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)