Türk hakemliğinde devrim

Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu tarihi bir adım attı, Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek, Ali Palabıyık, Barış Şimşek ve Mete Kalkavan ile profesyonel hakemlik sözleşmesi yaptı.

GÜNDEM 05.03.2015, 02:28
1405
Türk hakemliğinde devrim

Türk futbolunda yeni bir devrim gerçekleşti ve profesyonel hakemlik dönemi resmen başladı.
Sezon öncesi hakem ücretlerinde ciddi bir iyileştirme yapan Türkiye Futbol Federasyonu, şimdi de profesyonel hakemliğin startını verdi. TFF ile Merkez Hakem Kurulu arasında bir süredir devam eden görüşmeler neticesinde, ilk olarak Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek, Ali Palabıyık, Barış Şimşek ve Mete Kalkavan “profesyonel hakem” kadrosuna geçirildiler. FİFA listesinde bulunan Halis Özkahya devlet memuru olduğu için şu aşamada kendisiyle profesyonel sözleşme yapılamadığı, ancak ileride pozisyonunun değişmesi halinde Özkahya’nın da aynı kadroya geçebileceği kaydedildi.

Söz konusu hakemlerle deneme amaçlı olarak sezon sonuna kadar sözleşme yapıldı. Mart 2015 tarihinden geçerli olacak sözleşmelere göre bu altı hakem, ayda 15 bin lira civarında ücret alacaklar.
Sistem verimli olduğu takdirde üst klasman kadrosunda bulunan diğer hakemlerle de kademeli olarak profesyonel sözleşme imzalanacak.

 

%90 zam almışlardı

Son dönemlerde eleştiri odağı haline gelen hakemlerin çok daha iyi koşullarda görev yapması ve performanslarının artması için böyle bir uygulamaya gittiklerini belirten federasyon yetkilileri, belirlenen altı hakemin öncelikle yaşlarının kıstas alındığına vurgu yaptı.

MHK eski başkanı Zekeriya Alp döneminde 3 bin lira olan Süper Lig hakem ücreti 5 bin 750 liraya yükseltilmiş, yardımcı, dördüncü ve çizgi hakemi ücretleri de yüzde 90 oranında artırılmıştı. Profesyonel kadroya geçen hakemler hiç maç yönetmeseler bile ayda 15 bin lira civarında net ücretle her hafta görev yapmış gibi kazanç elde edecekler.

MHK’nin profesyonel yaptığı hakemlerden kendi bölgelerinde tam zamanlı eğitimci olarak da yararlanacağı, hakemliği özendirmek ve geliştirmek konusunda kendilerinden yararlanacağı belirtildi.
İlk aşamada profesyonel kadroya geçen hakemler, haftanın üç günü İstanbul’a giderek MHK ile koordineli biçimde çalışacaklar. Gerekli görüldüğü takdirde ileride kendi illerinden ayrılarak İstanbul bölgesi hakemliğine geçecekler.

Yorumlar (3)
marco 6 yıl önce
eski bir hakem olarak tamamen hakemliği bitirecek uygulama. zaten kime sorarsanız sorun nerede üst lige çıkmayı hak etmeyen torpilli varsa çıkıyordu, şimdi hak edeni hiç yükseltmezler ucunda para var diye. barış şimşek dediğiniz adam kural bilmediği için kural hatası yaptı, maçı tekrar oynattı, maçlarını izleyin vasatın bile altında ama gittiler fifa hakemi yaptılar.
Marcoya katılıyorum 6 yıl önce
Herşey ortada haketmeyen hak etmediği yerlerde torpiller ve gs fbnin istekleri doğrultusunda yönetilen bir lig!
Angaralı Kartal 6 yıl önce
Bana göre bunların hiçbiri hakem makem değil.Livepol maçındaki hakemi gördünüz değilmi.Eğer o adam hakemse bizimkiler ne oluyo.Bilmem anlatabildimmi...