Trafik cezası sorgulama ve ödeme

Özellikle yoğun araç kullanan sürücüler başta olmak üzere birçok araç sahibinin karşı karşıya kalabileceği

GÜNDEM 02.11.2015, 11:30 02.11.2015, 11:32
391
Trafik cezası sorgulama ve ödemeÖzellikle yoğun araç kullanan sürücüler başta olmak üzere birçok araç sahibinin karşı karşıya kalabileceği muhtelif trafik cezaları konusunda, kamu otoritesi; giderek artan trafik sorunlarını çözebilmek ve trafik kazalarına önlem alabilmek amacıyla gelişen teknolojilerden yararlanmaktadır. Geliştirilen bu yeni sistemler arasında MOBESE ve Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) örnek olarak verilebilir. Kimi zaman sürücülerin farkında olmadan karşı karşıya kaldıkları trafik cezaları ile ilgili olarak devletin resmi internet sitelerinden online sorgulama işlemi yapmak imkânı da sürücülere sağlanmıştır. Bu online işlemler arasında trafik para cezası sorgulama işlemi; Emniyet Genel Müdürlüğü’ nün resmi web sayfasından ad soyad, doğum tarihi ve TC kimlik bilgileri girilmek suretiyle yapılabilmektedir. Eğer trafik cezası uygulanmış ise, trafik cezasına ait ayrıntılı bilgileri yine aynı sayfadan öğrenmek mümkündür.

Yine Gelir İdaresi Başkanlığı' na ait web sitesi ile internet vergi dairesi trafik cezası sorgulama yapılabilmektedir. GİB internet Vergi Dairesi resmi sitesine plaka, TC kimlik numarası ve tescil tarihi bilgileri girilerek pratik bir şekilde trafik cezası olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Son yıllarda ülkemizde trafikteki artan araç sayısı nedeniyle trafik denetlemelerinde artık daha fazla teknolojik temele dayalı sistemler kullanıldığı için sürücülerin trafik kurallarını ihlal etmesi halinde söz konusu trafik cezaları araç plakaları üzerine yazılmaktadır. Bu nedenle sık olarak araç kullanan sürücülerin bir şekilde trafik cezasının bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri gerekir. Araç sürücülerinin bu durumda trafik cezası sorgulama plakadan yapmaları gerekmektedir.

Kesinleşmiş trafik cezası bulunması halinde Gelir İdaresi Başkanlığı' nın İnternet Vergi Dairesi' nden anlaşmalı bankaların kredi kartları üzerinden online olarak trafik cezası ödemek mümkündür. İnternet teknolojileri sayesinde yoğun evrak kalabalığı ve uzun vakit alan sıra bekleme sorunu da ortadan kalmaktadır.

Yorumlar (1)
necsoy 5 yıl önce
Çakır bizi defalarca yakarken neredeydi bu adalet savunucuları...???

penaltı verilir verilmez...tartışmalı...ama diğer iki pozisyon gibi bize de verilmeyen pozisyonlar oldu maç içinde...Gomez'in isyan ettiği pozisyon,sarı kartlı adamın arkadan çekmesi ve kart görmemesi...

bu arkadaşlar birilerinin avukatlığına soyunup taraf olmak istemişler...şimdi onun zamanı ya...taraf ol,ihya ol...gelsin reklam ve sponsorlar...