Telaş büyümeden yenilmeli!

Ali Ece kaleme aldı...

 Beşiktaş ilk 15 dakikada topa % 80 oranda sahip oldu. Ancak İbrahim Üzülmez, oyuncularını makine intizamıyla takım savunmasına yerleştirdiği için Beşiktaş ilk 15’te tek şut fırsatı bulamadı.

İyi yerleşmiş savunmayı aşmanın 3 kestirme yolu vardır. Birincisi, rakip eksiltir yani amiyane tabirle rakibe çalım atıp boş alanda oyunu hızlanırsınız.

16’da İsmail soldan tam da bunu yaptı, Olcay’ın kafası direkte patladı. Hemen sonrasında Beşiktaş 2. kestirme yolu denedi: Topu hızlı dolaştırıp oyunun yönünü hızlı değiştirdi, Gençler savunması son anda altıpastan çıkardı.

3. kestirme yol tabii ki oyunu kanatlara yıkıp alan daraltan savunma karşısında hücumda oyunu genişletmek. Beşiktaş 25’ten sonra bunu yapmaya başladı. Hücum sürekliliğini sağlayıp üst üste pozisyonlar buldu.

Bu 3’ünü iyi yapsan da son vuruşları iyi yapamayınca gol yolları tıkanıyor. İlk 45’te Mario Gomez, Beşiktaş’a geldiğinden beri ilk kez bu kadar çok klasına yakışmayan vuruş yaptı. Bir ara Gomez maskesi giymiş Almeida sahadaymış diye korkanlar oldu.

Beşiktaş formasıyla 100. maçını oynayan Quaresma da genelde çok iyi oynamasına rağmen ilk yarıda zaman zaman Gomez gibi aşırı hırsının kurbanı oldu. Bazen arkadaşları ceza alanı içinde yeteri kadar çoğalmadan önce yani çok erken ortaladı, bazen de çok zorladı.

2. yarının ilk tehlikeli pozisyonunda ise Quaresma ders niteliğinde bir orta kesti, Gomez de ideal Alman santrfor vuruşu yaptı ama Hopf da tam Alman kaleci kurtarışı yaptı. 64’te ise Mario Gomez o ana kadar girdiği en zor pozisyonu akıl-teknik-çevre kontolü harmanıyla kolaylaştırıp gole çevirdi. Bazen gol vuruşu kadar gol öncesi topu kontrol ettiğiniz ya da eder etmez yaptığınız ilk harekette ne yaptığınız belirleyici olur. Tam da böyle bir goldü.

Beşiktaş golü bulmak için 2 santrforla hücum ediyordu. Ancak golden sonra reaksiyon gösteren Gençlerbirliği karşısında 2 santrfor takım savunmasını zorladı. Gomez yerine girip ortayı 3’leyen Necip’in telaşı son dakikaların özeti gibiydi. Beşiktaş sezonun kalanında bu telaşı büyümeden yenmek zorunda.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 02:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yalnizkartal
Yalnizkartal - 3 yıl Önce

Atibayi nekadar övsek az olur. Ya Gökhana Olcaya Oguzhana ne demeli lan utanin su 33 yasindaki adamin gösterdigi gayrete bakin takim icin sampiyonluk icin sarf ettigi emege bakin. Sizden cokmu fazla aliyo aksine tam tersi. Beyler kendinize gelin bu senede sampiyonluk giderse hic biriniz Bjk nin yüzünü göremezsiniz aklinizi basiniza alin delirtmeyin insani adam gibi oynayin sezon sonuda nereye gitmek istiyorsaniz oraya gidin. Hic kimse vaz gecilmez degildir nelet geldi gitti bu takimdan