Sonuçtan çok oyun kötü

Ali Ece kaleme aldı.

GÜNDEM 13.03.2015, 02:40
1931
Sonuçtan çok oyun kötü

Vasquez’siz Club Brugge tıpkı Sosa’sız Beşiktaş gibi çok boyutlu oynayamıyor. Dün maç başladığında takvim yaprakları 2015 yılını gösterse de Brugge’ün ilk yarı boyunca oynadığı futbol daha çok 1990 Dünya Kupası model futboldu: Sürekli hedef santrfor pivot De Sutter’e şişir, indirdiği toplarda baskı yapmaya çalış. Belçika ekibi, daha ilk 5 dakikada De Sutter’e havadan 5 top şişirdi. Onun dışında bir de sürekli karambol kovaladı, De Sutter ilk 45’te topa dokunduğunun neredeyse yarısı kadar da faul yaptı!

Beşiktaş ilk yarıda rakibinin bu tek boyutlu oyununu iyi savundu ancak tıpkı Sivas maçında olduğu gibi hücumda yeteri kadar organize olamadı. Demba Ba orta sahaya gereğinden fazla geldi ya da gelmek zorunda kaldı. Töre hareketli ama dağınık, Olcay ise hem hareketsiz hem de çok dağınıktı. Son haftalarda sanki sahici Olcay gitmiş yerine Olcay kılığına girmiş alelade bir oyuncu gelmiş gibi... İlk 45 boyunca sadece 18 kez topla buluşması, Olcay’daki bu aşırı düşüşün en acı göstergesi. Oğuzhan’ın ise ilk yarı boyunca pas isabet oranında % 70’i bile bulamamış olması Atiba-Sosa yokken Beşiktaş’ın bir türlü hücum sürekliliğini sağlayamayıp oyun temposunu dikte edememesinin en önemli sebeplerinden birisi.

2. yarıda Beşiktaş, Gökhan Töre’nin bir anda bireysel parlak yeteneğini konuşturması sayesinde öne geçti. 1-0’dan sonra Brugge bir süre bocaladı. O 15 dakikalık periyotta Beşiktaş ilk maçtan turun kapısını ardına kadar açacak sayıda pozisyon da buldu. Ancak Demba Ba da takımdaki birçok oyuncu gibi ruhsal kondisyon düşüklüğünden mustarip.

Beşiktaş tam kontrolü ve avantajı ele geçirdiği o 15 dakikada büyük bir fırsatı elinin tersiyle itti. Preudhomme, Oulare’yi alıp çift santrfora dönerek oyunu önce dengeledi sonra da Brugge’ün oyun üstünlüğünü ele geçirmesini sağladı. Biliç ise bu kilit hamleye karşılık vermekte gecikti. Olcay’ın bu halsizliği ve dağınıklıyla bu kadar uzun süre sahada tutulması hataydı. Kaleci Cenk’in hataları can sıkıcı. Serdar Kurtuluş’un penaltıda yaptığı dengesiz müdahale uzun süredir yaptığı ilk büyük hata.

Sonuç çok kötü değil ancak oyun özellikle 60’tan sonra kötü. Tamam Beşiktaş sezonu Temmuz’da açtı, normal olarak da ekstradan yoruldu. Ancak daha sezonun bitmesine çok var. Hedeflere ulaşmak adına sezon kısmen yeni başlıyor gibi. Beşiktaş ve Biliç’in de önümüzdeki ilk maçtan itibaren kendisini resetleyip sezon başı ayarlarına dönmesi şart. O zaman bu tur geçilir, yola devam edilir.

Yorumlar (7)
Atilla Orcun Karahan 6 yıl önce
Besiktasta bilinen iki büyük Delik vardi buda sag ve sol beklerin bölgesi, büyüklügne göre siralarsak sol>sag, Ismail Köybasina Besiktas Formasi 10 Kat büyük, Mottailk geldigi zamankiyle alakasi yok bonservisi alinana kadar fena degildi ama deligi oda kapatamadi.. Taa ki Opare sol Beke gecene kadar. Sol Delik Opareyle Kapaninca bu sefer Kücük olan sag taraftaki delik Gün isigi gibi ortaya cikip siritmaya basladi. Yani Serdar iyi ama genel anlamda deligi kapatacak düzeyde degil. 1-) Yavas, 2-)Bir anda yerde kayip orda kaliyor 3-)Alakasiz bir sekilde oyoncuya daliyor.4-) Denge Problemi var 5-) Orta yapamiyor.. Besiktasin sag tarafindaki Delik Clup Brügge macinda Büyüdükce Büyüdü.. Adamlar Koca deligi gördü dururmu 2 golüde sagdan gelerek attilar.. Opare neredeyse hatasiz oynadi Helal olsun..
Atilla Orcun Karahan 6 yıl önce
1-) Bu takimda Gökhan Töre ve birkac kisi disinda Besiktasin gücüne inanan yok!!2-) Olcay neredeyse 10 mactir ortalikta hic yok. Bence inanarak oynamiyor. Olcayin sanirim son maclarda kaleyede sutu yok. Sanki takimi satar bir görüntü sergilemesi migde bulandirici.3-) Dembaba dün sahaya ne icin cikti acaba biri bunu kendisine sorabilirmi; Yoksa meslegi Marangozlukta yanlislikla Besiktas Formasimi verdiler sirtina.4-) Biri Club Brügge teknin direktörüne Besiktasi cok iyi anlatmis yada kendisi Besiktasin lig maclarinda yenildigi dandik maclari izlemis. Dün bir anda kendimi Türkiye Ligi maci izler gibi hissettim. Sanki Fenerbahceyle Eskisehirle oynar gibiydik..Besiktasin isi zor. Besiktasin eksiklerini iyi biliyorlar ve camuru iyi uyguluyorlar..
Ahmet Özgür 6 yıl önce
Ali Ece çok güzel kaleme alıp özetlemiş, Olcay ile ilgili kısma katılmamak elde değil lakin Biliçin sağ ve sol bekler konusunda ki takıntısını anlamak mümkün değil, dün sağ bekte Opare sol bekte Ramon olmalıydı.. Artık soldan gelen bir Jordan Ibe tehlikesi olamamasına karşın ısrarla sola kesiciliği deliciliğinden daha baskın olan Opareyi sola koymasına bir anlam veremiyorum, eğer yabancı kontenjanından sıkıntın yok ise 365 gün 6 saat sağ bekte Opare sol bekte Ramon oynar bu kadar basit. Bu Serdar inadını kıramadık Biliçin.
seyit tan 6 yıl önce
ali ece bu takımı biz şımartık yere göğe havalara sığdıramadık bir de yok 2 kulvarda oynuyorlarmışda yok bilmem çok yorgunlarmışda bakın brugge ye nasıl adamlar 3 kulvarda koşturuyorlar vede bizde daha dirirydiler külahıma anlatsınlar bu takım gece alemlerine çok takılıyor benim anladığım bu dur
hüsnü 6 yıl önce
18 numara Gedoz burada da Serdar'ı madara eder çünkü ondan hızlı ve zeki. Sağ beke Opare, sola Motta .. Franko da Ersan kazmasının yerine girmeli... Necip kalmalı çünkü artık tanıyor rakibi ve az hatayla oynadı geride ayakta kalan tek adamdı. Biliç'le çok zor maç olacak İstanbul'da Hocaları çok iyi bir maç taktisyeni. Biliç gibi evde çalıştığına sadık kalmayıp maçın gidişine göre taktik veriyor. Keşke Beşiktaş'a seneye gelse. Yönetim girişimde bulunsa. Bize böyle hoca lazım.
CastieL 6 yıl önce
Bir oyuncu (Gedoz) oyuna girerken bu kadarmı oyunun kaderine etki eder! .. Bu futbolcu için acil girişilere başlanmalı. Yönetim kör olmaaaaa!!!!!
hüseyin 6 yıl önce
ersana pekdemeğe 4 er yıl sözleşme sundular... yarın ismail köybaşıya sunacaklar.. yazık be kardeşim yazık yemin ederim.. koskoca Beşiktaş kimlerin eline kaldı.. Başkanım lütfen bu tarz oyuncuları gönderin takımdan