Şerefinle Oyna, Hakkınla Kazan

KartalBakisi.Com yazarı Sema Tuğçe Dikici kaleme aldı.

Şerefinle Oyna, Hakkınla Kazan

Adana Demirspor.Akdeniz’in partilerüstü sevdası.

Kurulduğu tarihten bu yana politik kimlikleri ile tribün sosyolojisinde farkındalık yaratan mavi beyazlılar, endüstriyel futbola ve futbolun liberalleşmesine karşı net duruşları ile de bilinir, sevilir ve takdir edilirler. Üstelik sadece Türkiye’de de değil.

 

Uluslararası platformlarda da bu duruşlarına benzer oluşumlarla yakın temas içinde olduklarını biliyoruz. En son örneği, tribün grupları Mavi Şimşekler’in 2009 yılında kardeş kulüpleri Livorno ile organize ettikleri dostluk maçıydı hatırlarsanız. 4 Eylül’deki maçta Livorno’luları “Yoldaşlar Hoşgeldiniz” pankartlarıyla, işçi marşıyla karşılamıştı taraftarlar. Maç esnasında Küba ve Filistin bayrakları, Che posterleri açılmış; hep birlikte marşlar söylenmişti. Olay aslında futboldan da öteydi o maç.
Tıpkı Yusuf Ziya Öniş Stadyumu’nda bugün yaşananlar gibi. Duruşları, politik hissiyatları benzer tribünlerin sevdası Beşiktaş’la Ziraat Türkiye Kupası için olan mücadelesinde benzerine az rastladığımız, hem sahadaki futbolcuları hem de tribünlerdeki taraftarları alkışladığımız anlara şahit olduk. Adana Demirspor’lu Hakan Söyler’in Beşiktaş’ın atağını kesmek isterken yaptığı müdahale maçın hakemi Suat Arslanboğa tarafından kırmızı kartla cezalandırılınca sadece Adana Demirspor’lu futbolcular değil o sırada mağlup durumda olan Beşiktaş’lı futbolcular verilen karara itiraz ettiler. Veli Kavlak anlattı, hakem dinledi, ikna oldu ve kırmızı kartı sarı karta çevirdi.              

                                 

 O çok alıştığımız ve artık yadırgamadığımız maç başlamadan edilen küfürlere, maçta yetmiyormuş gibi sonrasında koridorlara kadar uzanan futbolcu atışmalarına karşı “Bakın ve örnek alın” diyebileceğimiz bir andı bu yaşattılar. Her iki takımın da şerefiyle oynayıp, hakkıyla kazanmak arzusunun dışa vurumuydu bu. Futbolun işte bu dedirten, o en özlediğimiz ve futbolu bu yüzden sevdiğimiz yanıydı. 


Adana Demirspor’un haksız yere gördüğü kırmızı karta itiraz etmesi zaten normaldi. Maçın atmosferini değiştiren Beşiktaş’lı futbolcuların da Demirspor’lulara verdikleri destekti burada. Kaybedilmekte olan bir maçı çevirebilecek bir goldü belki bu. Ama  futbolcularımız kendilerine ve göğsünde taşıdıkları o “ŞEREF”li formaya yakışanı yaptılar bugün. “Hocam golü saymayın, elime çarptı top”  diyerek hakeme itiraz eden Şeref Görkey’den almışlardı bu emaneti. Ve bugün mağlup da olsalar bir kez daha bizlere “iyi ki Beşiktaşlıyım” dedirttiler. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
eses eses
eses eses - 4 yıl Önce

avrattan futbol yorumcusumu olurla hahah sunu okuyupta dunyadan 5 dakikamimi hebami edecem yani

reşatbjkbakü
reşatbjkbakü - 4 yıl Önce

Şeref ve Saygi

fatih
fatih - 4 yıl Önce

arkadaşlar önümüzdeki yaz yabancı sınırı kesin kalkacak diye medyada haberler var gerçeklik oranı nedir bilmiyorum ama yabancı sınırı kalkarsa passoligde sizce kalkarmı kalkmazmı

ahmet a.
ahmet a. - 4 yıl Önce

cenk gönen takımdan gönderilmeli artık. ayrıca beşiktaş'ın fark yaratan, maç kurtaran kalecisi yok malesef. bunun eksikliğini çekiyor. şöyle ceza sahası benim, buranın hakimi benim diyen bir kaleci.

bu arada eses eses kaybol lan burdan.

Arda1903
Arda1903 - 4 yıl Önce

helal sana

eses eses
eses eses - 4 yıl Önce

lan ahmet a.hina koyarim sus

barış karadeniz
barış karadeniz - 4 yıl Önce

röportAjjınızı okudum az önce.kadınlar futboldan anlar ama sadece Beşiktaşlılar demişsiniz. valla doğru. kalemine sağlık sema hanım

eses pici
eses pici - 4 yıl Önce

Kaleci cenki de al siktir git.