Savruk hücum savruk savunma

Cem Dizdar, Akhisar Belediyespor-Beşiktaş maçını değerlendirdi.

GÜNDEM 24.04.2016, 06:24 24.04.2016, 06:25
190

 Şampiyonluk yolunda büyük avantajla çıktığı maçta Beşiktaş’ın nasıl dizileceği ve nasıl oynayacağı sürprize kapalıydı. Sadece sağ bekte Serdar Kurtuluş vardı ki, o da sürpriz değildi! Bu düzende hem topa sahip oldular hem oyunu önde tuttular. Ancak çoğu maçta olduğu gibi temel sorunları çalışmayan kenarlar ve kuşkusuz ki savunma kurguları oldu. Temel problem bu denklemde...

Hücumda topu Gomez’e geçirmekte zorlandılar. Büyük beklenti duyulan Quaresma’nın ‘gününde olmaması’ önemli etki! Diğer kenar da işlemeyince Beşiktaş, üç gole rağmen ‘boşa çalışıp’ durdu. Doğru, maç boyunca rakibi başarıyla ceza sahasına itip tüm dönen topları toplayıp oyunu yeniden kurdular. Onların ‘hücum planı’ açısından bir yanlış yoktu kuşkusuz. Ancak bu tarz aslında Akhisar’ın en iyi bildiği oyundu ve sonuç da onların istediği gibi tecelli etti.

Akhisar korku saçtı


Beşiktaş cesurca gol aradıkça kendini temkinli savunan Akhisar, az ama bilinçli hücumlarla korku saçtı. Bu hücumlarda Beşiktaş’ın ceza sahası içindeki ‘acemiliği’ çıplak gözle görünüyordu. Özellikle ikinci golde o kadar Beşiktaşlı arasında ön direkte rakipte gözlenmesi gereken tek oyuncu olan Rodallega’nın bomboş bırakılması ilginç değil mi? Buna rağmen maça tırnaklarıyla tutundu Beşiktaş. Penaltıya neden olan Alexis ve Tolga el birliğiyle Rodallaga’ya ‘üçlü çektirince’ işi bitti diyorduk ki, Gomez-Cenk ikilisi hem maçı hem de morali kurtardı.
Yorumlar (0)