Şampiyonluk için geri sayım başladı

Cem Dizdar, Medicana Sivasspor - Beşiktaş mücadelesini yorumladı.

GÜNDEM 17.04.2016, 08:17 17.04.2016, 08:19
217

 Rakibi Fenerbahçe, son iki maçta girdiği türbülanstan çıkamamışken Beşiktaş’ın peş peşe oynayacağı iki deplasmandan nasıl döneceği merak konusuydu. Öyle ya, rakibi kazanamazken o benzeri maçlarda neden ‘rahat kazanacaktı’?

Kenarları boşaltan Sivas rakibi Beşiktaş’ı ısrarla ortadan oynamaya zorladı. Bu planın koca devre başarıyla işlediği söylenebilir. Kenara açılan toplar bir türlü Beck ve İsmail’in önündeki alana taşınamadı ve haliyle birkaç cılız hücum girişimi dışında maç bir tür ‘orta saha mücadelesi’ni aşamadı. Tüm sezon boyunca işi esasen ikinci yarıda bitiren takımı düşünülünce Şenol Güneş’in maçı ikinci devrede bitirmek üzere ‘demlenmeye’ bırakması hayli anlaşılırdı!

Plaka göründü goller geldi


İkinci devre de aynı rutinde başladı... Ta ki Sivas tribünü plaka numarasını skorbordda gördüğü anda yapacağı gösteriye hazırlandığı ana kadar... Bu anda kenar oyuncusu Kerim Frei içe kat edip, tahmini plana göre Sosa ya da Oğuzhan’ın olması gereken muhtemel bölgeye sızdı ve rakip ceza sahası üzerinde zarif ve ‘klas’ bir işçilikle topu Gomez’e aktardı. Ona kalan ‘tek vuruş’tu o da o vuruşu yaptı. Sivas karşılık verecek gelişkinlikte değildi ama yanıt vermeye hazırlanırken kapılan topta Beşiktaş, Gomez’i bir kez daha arkaya kaçırdı ve... Penaltı!... Güçler düşünüldüğünde esasen maç Oğuzhan’ın penaltı vuruşuyla bitti. 90+3’teki Aatif golü ise Sivas’ın lige tutunma umudu olarak kayda geçirilebilir.

Prova Kayseri maçında


Maça başlarken 5 puan avantajla önde olan Beşiktaş şampiyonluk için gereken ‘moral maç’lardan birini haniyse kalesinde pozisyon görmeden kayıpsız bitirdi. Önümüzdeki hafta Akhisar’ı geçmesi durumunda işin önemli bölümünü halletmiş olacak, ki bu durumda tüm yük Fenerbahçe’nin omuzlarına binecek. O maçı da kayıpsız geçmeyi başarırlarsa İnönü’deki -Arena- ilk maç olan Kayseri karşısında şampiyonluk turunun provasını yapacaklardır!...
Yorumlar (0)