Piero sistemi nedir? Nasıl çalışır? Güvenilir midir?

Galatasaray – Fenerbahçe derbisinde Podolski’nin ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golü Piero sisteminin güvenilirliğini tartışmaya açtı.

GÜNDEM 14.04.2016, 12:00 14.04.2016, 12:03
2480

 Türk Telekom Arena’da oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde Lukas Podolski’nin ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golü yine Piero’nun güvenilirliğini tartışmaya açtı.

Futbol kamuoyunu ikiye bölen pozisyonu Lig TV Piero’su 15 cm ofsayt olarak ölçerken, başta Erman Toroğlu ve Deniz Çoban olmak üzere eski hakemler ise ofsayt kararının yanlış olduğunu ve golün nizami olduğunu belirtti.

NTV Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen de, Şansal Büyüka ile yaptığı istişare neticesinde pozisyonun ofsayt olduğuna kanaat getirdiğini belirtti.

İKİ SEZON ÖNCE ÇOK TARTIŞILDI

İki sezon önce Karabükspor ile Beşiktaş arasında oynanan maçın 64. dakikasında Karabükspor’un Traore ile bulduğu gol hakem Mustafa Kamil Abitoğlu tarafından “ofsayt” gerekçesiyle iptal edilmişti. Maçın ardından pozisyonu inceleyen Piero sistemi golün 61 cm ofsayt olduğ yönünde tespitte bulunmuş ancak maçın hakemi Mustafa Kamil Abitoğlu yaptığı açıklamada verdiği kararın arkasında olduğunu ifade etmişti.

İki sezon önce Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçın 6. dakikasında Trabzonspor’un golü hakem Bülent Yıldırım tarafından iptal edilmiş, maçın ardından devreye giren piero sistemi pozisyonun nizami gol olduğu yönünde tespitte bulunmuştu. Maraton programının yorumcusu Markus Merk ise, Piero sisteminin tespitinin aksine “Bu pozisyon gol değil” ifadelerini kullanmıştı.

ERMAN TOROĞLU’NDAN FLAŞ İDDİA!

Uzun yıllar Lig TV’de görev yapan Erman Toroğlu’nun geçtiğimiz yıllarda NTV Spor’da katıldığı bir program Piero sistemi ile ilgili söylediği sözler gündeme bomba gibi düşmüştü. Piero sisteminin istendiği gibi oynatılabileceğini ima eden Toroğlu, “Hiç unutmuyorum Altay maçında, kalede Zafer var. Bir top geldi, Zafer çıkarttı mı, çıkartmadı mı ortalık karıştı. Millet döndü ‘Hocam dedi görmüyor musun?’ Dedim ‘nereden göreyim kardeşim 200 metre var.’ İşte ertesi gün makinaya bakacağız, Şansal diyor ki ‘Uğur hazırlıyorsunuz değil mi pozisyonu?’ Uğur diyor ki; ‘hazırlıyoruz ağabey. Kasetler uçuyor geliyor’ derken. Şansal bir daha Uğur’a diyor ki, ‘hazırlıyorsunuz değil mi?’ Uğur da diyor ki, ‘hazırlıyoruz da topu içeri mi sokayım, çıkarayım mı’ diye (Gülüyor).” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ercan Taner de Mehmet Demirkol ile birlikte yaptığı Spor Servisi Programı’nda “Pieroyu isteyen kötü niyetli kullanabilir…” ifadelerini kullandı.


PIERO SİSTEMİ NEDİR?


Piero, spor müsabakalarındaki pozisyonları analiz etmek ve açıklık getirmek amacıyla üretilen 3 boyutlu bir grafik sistemidir. Özellikle BBC1’de 2004 yılından bu yana kullanılan bu sistem, genel olarak televizyonlarda yorumcular ve sunucular tarafından kullanılıyor. Piero, kullandığı yenilikçi görüntü işleme algoritmaları ile sahada yaşanan pozisyonun, sanal ortama grafik formunda aktarımını sağlıyor. Bu sistem, sahadaki oyuncuları “gerçek saha” algısından çıkararak yarattığı “sanal saha” platformuna aktararak yaşanan pozisyonu en iyi görüş açısından grafiğe dönüştürüyor. Piero sistemi, yalnızca stadyum temelli spor organizasyonlarında değil aynı zamanda atletizm yarışmalarında da kullanılmaktadır.

TÜRKİYE’YE NE ZAMAN GELDİ?

Piero sistemi, BBC için çalışan BBC Araştırma ve Geliştirme Platformu tarafından üretildi ve tüm dünyada 50’den fazla yayıncı kuruluş tarafından sadece futbol değil rugby, atletizm, basketbol, voleybol müsabakalarında da kullanılıyor. Türkiye’ye ilk kez 2007 yılında giriş yapan ve bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanan Piero sistemi hakkında bilgi veren BBC Araştırma ve Geliştirme Plaftormu Başkanı Andrew Thompson, “Gerçek taraftarlara daha detaylı analizler ve kritik pozisyonlara ilişkin daha açıklayıcı cevaplar vermek istedik” ifadelerini kullanıyor.

HANGİ İMKANLARI SAĞLAR?

İsmini İtalyan ressam Piero della Francesco’dan olan söz konusu sistem, yarattığı sanal stadyum içerisine aktardığı sanal oyuncular ile yaşanmış herhangi bir pozisyonu istediği her açıdan grafiğe dönüştürebilmektedir. Piero, farklı kamera pozisyonlarından aldığı telemetrik verileri, video sinyalleri aracığıyla 3 boyutlu grafiğe dönüştürecek olan bilgisayar ortamına gönderme prensibi ile çalışmaktadır. Artan her kamera ve açı sayısı, Pierro tarafından verilecek daha detaylı veri anlamına gelir.

Pieroyu kullanan operatör, mevcut bilgileri sisteme girerek neredeyse eş zamanlı pozisyon tekrarları ve daha detaylı görüntüler edebilmektedir. Piero’nun yapay kamerası, oluşturulan sanal stadyum içerisindeki her alana focus yapma yetisi ile pozisyonun içindeymiş hissi uyandırmakta ve gerçek kameraların görüntüleyemediği noktaları ekrana getirebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra; Piero, herhangi bir oyuncunun koşu mesafesi ve çekilen bir şutun hızı ile kaleye olan uzaklığı gibi detaylı istatistikleri de izleyiciye aktarmaktadır. Piero sistemi, BBC için çalışan BBC Araştırma ve Geliştirme Platformu tarafından üretilmiştir.


KAYNAK:SPORCOPE

Yorumlar (1)
BJK 5 yıl önce
Piero sistemine diyecegim birşey yok fakat Lig tv ye hiç güvenim yok.