Pas resitali

Feyyaz Uçar, Mersin İdman Yurdu - Beşiktaş maçını değerlendirdi...

GÜNDEM 17.08.2015, 02:44
2349
Pas resitali

Beş dakikada Beşiktaş. Kartal’ı maçın başında tutmak imkansız. Olcay forvetteki topsuz oyun ve boş koşu eksiğini giderince, Beşiktaş’ın atakları futbol dersi gibi. Gökhan kesinlikle sağ kanat oyuncusu. Topla içeri girebilir yada top almak için diğer kanada yaklaşabilir. Ama başlangıç yeri sağ kanat olduğunda oyundaki etkisini ikiye katlıyor. Quaresma forvet arkası oynayınca daha özgür. Yeteneklerini ortaya koymak için daha çok boş alanı var. Önünde top almaya hevesli dört oyuncu olunca Oğuzhan herkesi pas zengini yaptı. Ara pası, yan pas, duvar pası. Hepsi mevcut. Pozisyonunu al, top gelsin. Pas ustası Oğuzhan iş başında. Ofansif olarak her şey mükemmel. Ancak Oğuzhan ofansla bu kadar meşgulken Atiba’ya orta sahanın defansif yükü ağır geliyor. İki çare var; Ya stoperleri öne çıkarıp, kısalan takım boyuyla Atiba’yı rahatlatacaksın, ya da orta sahaya bir takviye yapacaksın. 

Gomez rahat başladı

Şenol hoca tercihini, orta sahaya Necip takviyesinden yana kullandı. Mehmet Taş’ın ikinci sarıdan oyundan atılışıyla ne Şenol Güneş’i ne de Beşiktaş’ı endişelendirecek bir tehdit kalmadı. Her türlü hamle mümkün. İstediğini alkışlat. Mario Gomez için rahat bir başlangıç. Gole ihtiyacı olan bir takımla değil de hat-trick yapmış Cenk Tosun’un yanında Beşiktaş’taki kariyerine başladı. Bu takıma daha Sosa gelecek. Ofanstaki bu zenginlik göz kamaştırıyor. Atiba’nın orta sahadaki pas yüzdesi de mükemmel. Peki ya defans! Beck takımına çabuk ısındı. Disiplinli oyunuyla katkı sağlıyor. Ancak stoperlerin ağırlığı ve kademelerdeki eksikliği yine baş ağrıtacak. 

Erken havaya girilmemeli

Tosic de pas hatası yapmamalı. Bu ağırlıkla topu tekrar kazanması zor. Geçen sezonun başlangıcındaki güzel futbol kaldığı yerden devam ediyor. İhtiyatlı olup sezon sonundaki performansı beklemekte fayda var. Erken havaya girmek bize yaramıyor...

Yorumlar (1)
Muharrem Aksoy 5 yıl önce
En basiti Atibanin yerine gercekten saglam bi defansif orta saha alacaksin her turlu oynarsin ozaman. Yoksa ozzie atiba ikisi defans yapmis bi ise yaramaz. Oraya ya bi Ernst tipi alacaksin veya gercekten isi sadece defans yapip top kapmak olan bi oyuncu koyacaksin.