Özel bir konuşma yapma ihtiyacı görmedim

Beşiktaş İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, Demba Ba'nın performans düşüşünün altında yorgunluğunun olduğunu söyledi.

GÜNDEM 11.04.2015, 09:47
494
Özel bir konuşma yapma ihtiyacı görmedim

Beşiktaş İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, TRT Spor'da yayınlanan Derya Oruçoğlu'nun sunduğu "Kuşak Çatışması" programına telefonla bağlandı.

Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırıdan transfere, alınan kararlardan Demba Ba'nın performansına kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.

- Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu bize de yapılmış bir eylemdir
- Liglerin ertelenmesi kararını ortak aldık
- Demba Ba ile özel bir konuşma yapma ihtiyacı görmedim
- Başakşehir Stadı, İstanbul bize biraz ters geldi
- Yöneticilerin dikkatsizlikleri ağır sonuçlar doğurabiliyor

FENERBAHÇE OTOBÜSÜNE YAPILAN SALDIRIYI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Geçmiş olsun. Hatta hepimize geçmiş olsun. Biz bir aileyiz. Bu bize de yapılmış bir eylemdir. Kınıyoruz. Futbolun dışında da ne olduğuna bakmalıyız. Detaylı olarak incelenmesi gerekiyor.

LİGLERİN BİR HAFTA ERTELENMESİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Birlik ve beraberlik aynı zamanda bu olaya bir tavır içerisinde olduğumuzu belirtme adına ortak bir karar aldık. Ancak bu tür terör eylemlerini yapanların arzu ettikleri sonuca ulaşmasından da korkuyorum. Bu kişilerin liglerin ertelenmesinden dolayı istediklerinin olduğunu düşünmeleri durumunda yazık olur. Biraz bu açıdan da değerlendirmek gerekiyor.

FENERBAHÇE OTOBÜSÜNE YAPILAN SALDIRININ BEŞİKTAŞ’A YANSIMASI VAR MI? TRANSFER GÖRÜŞMELERİNDE BU OLAYDAN DOLAYI PROBLEM YAŞADINIZ MI? BEŞİKTAŞ’IN VE DEMBA BA’NIN PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Ben bu saate kadar herhangi bir menajerden bir tepki veya soru almadım. Ama bu almayacağımız anlamına gelmiyor. Daha transfer dönemi başlamadı. İnşallah ileride böyle şeylerle karşılaşmayız. Bunlar sonuç olarak ruh sağlığı bozuk, münferit kişilerin yaptıkları eylemlerdir. Bunu bu şekilde anlatmak gerekiyor. Sonuçta çocuklarıyla ve eşleriyle gelen taraftarlar da var ve bunları yok sayamayız. İyiyi ayıklayıp, iyiyi anlatmamız gerekiyor.

Başkanımız ve yönetim kurulu tarafından futbol şubesinde görevlendirildiğimden itibaren ben görevimi yapmaya çalışıyorum. Ben yine futbolcuların yanındayım, sahadayım. Değişen bir şey yok. Demba Ba transferinde hepimizin çok emeği oldu. Hiç bir futbolcumuzla ayrı ayrı görüşmüyorum. Yemek yiyorsam Ümraniye’de hepsiyle yiyorum. Demba Ba ile özel bir konuşma yapma ihtiyacı görmedim. Bireysel anlamda kimseyi odama çağırıp konuşmayı tercih etmedim. Demba’yı şöyle de yorumlamak lazım. Mustafa Pektemek ve Cenk Tosun çok ağır sakatlıklar geçirdi; Demba Ba da bu süreçte oldukça yoğun bir tempoda maç yaptı. Aynı zamanda bütün sorumluluğu da sırtında taşımak zorunda hissetti. Futbol öyle bir oyun ki sadece fiziki olarak değil; mental anlamda da çok yoruluyorsunuz. Her büyük futbolcunun böyle zamanları olabilir. Demba’nın bu süreci çok kısa sürede atlacağına inancım tam. Taraftarımızın da gönlü bu konuda rahat olsun.

FENERBAHÇE OTOBÜSÜNE YAPILAN SALDIRINI, ZAMANLA BİRİKEN BİR GERİLİMİN SONUCU MU SİZCE?


Malesef dünya değişiyor. Futbolun endüstriyel anlamda çok değiştiğini siz de herhalde görüyorsunuz. Milyon avroların havada uçuştuğu, kulüplerin Şampiyonlar Ligi’ne katıldığında 15 milyon, 20 milyon euro para aldığı ve bunların buraları yöneten yöneticilerin çok etkilediği ve dolasıyla başarıyı çok fazla bu parasal nedenlerden dolayı istemiş olabilecekleri. Ve bu başarıları isterken bazı yollara farkında olmadan kaymış olabileceklerini düşünüyordum. Malesef bizim kuşaktaki yöneticilerimizin de bunların içerisinde olduğunu görüyoruz. Sebebiyet verdiklerini görüyoruz ancak kuşaklarda bir kusur yok ama gelişen endüstri malesef hangi kuşaktan olursa olsun o kişileri biraz baskı altında tutarak yanlış şeyler yaptırabiliyor. Ben biraz da futbol endüstrisinin rakamların çok büyüdüğünü ve kulüplerin ağır borçlar altında olduğunu ve kulüplerin kendilerini bu durumdan çıkabilmek adına çok mücadele etmek durumunda hissetmeleri gibi.. Ve taraftarı tribüne çekmeye çalıştıklarını. Tarafara oynadıklarını gibi bir çok neden sayabiliriz. Bu benim görüşüm. Tek bu değil ama. Bu bir tanesi sadece.

TÜRKİYE’DE İKİ TAKIM VEYA ÜÇ TAKIM ŞAMPİYONLAR LİGİ’NE GİTSE BU KADAR GERİLİM OLUR MU?

Merak etmeyin; dördüncü, beşinci, altıncı sırada olan diğer takımlar bu sefer futbolda buna başlayacaklar.

CHELSEA FORMASI GİYEN PETR CECH İLE ANLAŞTIĞINIZ SÖYLENİYOR?

Yok böyle bir şey. Benim kalecilerim var. Biraz onların da yollarını açalım.

BEŞİKTAŞ YENİDEN ANKARA’YA DÖNÜYOR. BU KARAR NEDEN ALINDI?

Başakşehir Stadı için karşılıklı kontratı feshettik. Bu konuda yönetim kurulunda Ankara’daki stadın bize biraz daha uğurlu geldiği şeklinde imaj ve algı oluştu. Futbolda bazen insanla totem yaparlar, oturdukları koltukları değiştirirler. Biz de biraz inanamadık. Başakşehir Stadı, İstanbul bize biraz ters geldi ve böyle bir algı oldu. Biraz komik olabilir ama oldu. Biz Ankara’da oynamak istiyoruz.

BEŞİKTAŞ HENTBOL TAKIM OTOBÜSÜ’NE YAPILAN SALDIRI HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Mersin’in büyük bir kısmı Beşiktaşlıdır. Mersin halkı da Beşiktaş’a büyük sempati duyar. Hatta bütün liglerdeli takımların taraftarının ikinci gönlünde yatab takım Beşiktaş’tır. Dolayısıyla bunun Beşiktaş’ın kişiliğine yapılmış bir saldırı olarak görmüyorum. Saldırının, Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırının ardından gerçekleşmesinin sanki başka şeyleri işaret etmek gerekiyor. Çünkğ Beşiktaş sevilen bir camia. Birşeyleri ateşlemeye çalışıyorlar. Bu sadece futbol terörü değil. Failler ortaya çıktığında farklı bir şeyle karşılaşacağımızı düşünüyorum.

BEŞİKTAŞ, FERRARI YÜKÜNDEN KURTULDU. 

Geldiğimiz günden itibaren Ferrari gibi yapılmış bir çok kusuru ortadan kaldırdık. Sekiz milyon euronun üzerinde parayı taksitlendirerek ödedik. Bazen yöneticilerin dikkatsizlikleri, önemsemedikleri hamleler bu tür ağır sonuçlar doğurabiliyor. Çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun gibi daha Del Bosque’sini ödedik. Yapılan kontratlar çok ağır ve yöneticilerin dikkatsizliği yüzünden davalar kaybediliyor. Bazen problemlerin anında çözülmesini tavsiye ederim.

 

Yorumlar (3)
öhö 6 yıl önce
şu takıma kaiteli 3-4 oyuncu getirin.yeni stadı köküne varıncaya kadar 40 yıllığına sattınız para yok deyip sızlanmayın ayıp. bakın dembaba'da kaşınmaya başladı. cenkle,pektemekle,pedroyla bu işler olmuyor. cech gibi oyuncuları bul getir istediğn kadar.yabancı sınırıda 2 sene yok.% de 100 yabancılaştır şu takımı. orman.herkes suçu orda burda arıyor. mayamız bu kadar mış anlaaaaaaaaaa.
fatih 6 yıl önce
kalburüstü olarak cech younes kaboul bilal kısa bide aatıf chahechouhe alınsa varya açık şampiyon olmazsak intihar ederim :D
cebi 6 yıl önce
Tamam sen işi cozmussun cebi ne yapalım çocuklar yoruldu şampiyon olmayalım çocuklara yazık beşiktaşlı parası deniz yemiyenin