''Oyunbozan Olmak İstemiyoruz''

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, yeni yabancı kuralı sonrası TFF'nin 5 ay sonra yapılacak yeni seçimini hatırlattı: "Yeni yönetim gelir, değiştirirse ne olacak?"

''Oyunbozan Olmak İstemiyoruz''

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Fikret Orman, TFF'nin yeni yabancı kuralı sonrası SkyTürk 360 kanalında yayınlanan Telegol programına açıklamalar yaptı.

İşte Fikret Orman'ın açıklamaları;

"Tam olarak ne olduğunu anlamadım, 11 tane oyuncunun maçta oynaması, kadroda 14 kişinin olabilmesini anladım. Fakat, yerli oyuncuları oynatanların bir bonuslar falan var. Bunu tam olarak bir öğrenmem lazım. Beşiktaş Kulübü'nü tek başıma değil, yönetim kuruluyla beraber yürütüyoruz. İstişareden sonra kulübün görüşünü açıklarım. Tam olarak anlamadığım için yanlış bir yere gitmek istemem.

"6 AY SONRA YENİ YÖNETİM GELİRSE..."

"Bir karar alınmış. 8 yabancı ve 6+0+2, ikinci sene 5+3 diye bir karar var, sonra aşağı doğru giden bir trend var. Bu kararı TFF yönetim kurulu almış. Şimdi bunun tam zıddına geçmesini, zamanla itibariyle olması doğrudur. Bir süreç gerekir. Bunu biz kendi aramızda istişare etmemiz lazım.

6 ay sonra TFF seçimi var. Seçilen bir başkası olur, bunu iptal ettik, başka bir yerden başlıyoruz derse bugüne kadar yaptığımız kontratlar boşa mı çıkacak? Bir karar alırken, bugünden yarına bir geçiş süreci olmalı. Yabancı serbest bırakılmış, bırakılabilir. Bir kararı almak seneler sürer. Biz oyuncuyla bir kontrat yapıyoruz, 4-5 senelik. Siz şimdi böyle çevirince, bizim bu yapmış olduğumuz kontratlar ne olacak? Bunun bir irdelenmesi lazım."

"BEN KONTRAT TAZELEDİM, NE OLACAK?"

Beşiktaş'ın idari şekli, genel itibariyle stratejilere dayanır. Yerli oyuncuları olmayan kulüplerin istikrarlı olarak başarılı olmasını doğru bulmuyoruz. Yerli oyuncuların katkısının çok fazla olduğunu düşünüyoruz. Bizim stratejimizde değişiklik olmayacaktır. Biz oyunculara hak ettiklerini vermeye çalışıyoruz. Beşiktaş büyük bir kulüptür. Dolayısıyla Anadolu kulüplerine göre daha fazla maaş ödeyecektir. Biz oyunculara statü gereği değil, değerlerine göre paralar öderiz.

Ortada bir kurallar zinciri de var. Bu kurallar, bugünden yarına 180 derece değişirse doğru olmaz. Şimdi yapılan kontratları boşverin, geçen sezon yaptığım kontratlar var. Ben geçen sene 4 senelik, 5 senelik kontratlar tazeledim. Onlar ne olacak? TFF'de yeni yönetim kurulu olursa, kararı yine değiştirirse, bu kontratlar ne olacak? Bu kararlar doğru kararlar da olabilir. Ben yabancı serbestliğine karşı değilim. Avrupa gibi serbestlik olabilir. Ancak, kararlar 6 ay sonrası için alınıyor. Futbolda 6 aylık kontratlar yok ki, 4-5 senelik kontratlar var."

"OYUNBOZAN OLMAK İSTEMİYORUZ"

"Sayın Göksel Gümüşdağ ile ilk defa, bu konuyla alakalı dün konuştuk. TFF kararını iki gün sonra bir karar alacak, olağanüstü kararlar alınacak dedi. Benim programım var, müsait değilim dedim, asbaşkanım Deniz Atalay'ı gönderdik. Biz oyunbozan olmak istemiyoruz, hele bu kadar kulüplerle ilişkilerimizde nezakete önem verdiğimiz dönemde oyunbozan olmak istemiyoruz. Ancak, almış olduğumuz sorumluluklar var. Beşiktaş'ın menfaatlerini korumak zorundayız.

Biz, bir mevzuda bu kadar çabuk karar alınması yerine, istişare sonrası karar alınmalıdır. SSK, vergi borçları varsa bile bunlar benim yönetimimin aldığı şeyler değil ki. Bunlar zaman içinde oluyor. Biz bundan faydalanamayacak, başkaları yararlanacaksa bunda adalet olmaz. Dersiniz ki, 3 sene içinde şu kademelerle olacak, amenna. Bugünden yarına olursa bana doğru gelmiyor."

"SERBESTLİK OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORDUM AMA..."

Ben bugüne kadar, böyle bir karar olduğunu bilmiyordum. Göksel Bey ile şifreli bir konuşma yapmadım. Göksel Bey'i bilip de bizle paylaşmadığı bir şey olduğunu sanmıyorum. Göksel Bey, masanın bizim tarafında oturuyor. Özellikle, Fatih Hoca'nın prensipleri itibariyle serbestlik olacağını düşünüyordum. Ben kademeli bir geçiş olacağını tahmin ediyordum.

Bir anda böyle dediğiniz zaman, bütün sistemi değiştirme durumuna geçiyorsunuz. Tam bundan 5-6 ay sonra seçim var. Yeni gelecek yönetim kurulu geldi mesela, dedi ki bize göre bu doğru bir karar değil, tekrar değiştirdi. Tekrar bir şey mi yapılacak yani. Kontratlar bugünden yarına feshedilen şeyler değiller. Eneramo ve Holosko'yu başka takıma gönderdik, kontratlarının bir kısmını biz ödüyoruz. Çünkü, feshedemedik. Fenerbahçe ve Galatasaray'ın da var böyle durumları. Biz yabancı sınırının kaldırılmasına karşı değiliz, bu süreç içinde olmalıdır."

"AMACIMIZ ŞAMPİYONLUKTUR"

"Beşiktaş bütün maçlarını deplasmanda oynuyor. İki tane derbi kazanmış Galatasaray, bizimle aynı puanda. Derbi kazanmış Fenerbahçe, 1 puan önümüzde. Köprünün altında çok sular akacaktır. Beşiktaş, bu kadro ve bu hocayla üstüste 7 tane maç kazanmıştır. Hocamıza, oyuncularımıza güvenimiz tamdır. Antiparantez, Beşiktaş 3 kulvarda hareket ediyor. Bir oyuncu bizde 7000 dakika, Galatasaray'da 6000 ve Fenerbahçe'de 4000 gibi. Yorgunluk farkları var. Devre arasına girilmiştir. Beşiktaş rotasında devam edecektir ve bu zorlukları aşacaktır. Beşiktaş'ın amacı şampiyonluktur ve inancımız tamdır. Soru işaretleri yoktur. Bu bir futbol maçıdır, ilk defa Galatasaray'a yenilmedik. İkinci yarıda oynayacağımız maçlarda Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ı yenebilir."

"BILIC İLE 1 SENE OPSİYONUMUZ VAR"

"Sayın Bilic ile 1 sene opsiyonumuz var. Çok da sevdiğimiz bir hocadır. Şu an Beşiktaş'ta en rahatsız olduğum konulardan biri budur. Hiçbir kulübün, oyuncunun konuları tartışılmazken, Beşiktaşlı oyuncuların sözleşmeleri bitiyor diye haberler çıkıyor. Fenerbahçe'de ve Galatasaray'da kaç tane kontrat bitiyor, bu kadar gündeme geliyor. Hamza Hoca'nın 5 ay sonra kontratı bitiyor, bunlar tartışılıyor mu? Hep Beşiktaş gündeme geliyor."

"BİZİM OYUNCULARIMIZ AHLAKLIDIR"

"Beşiktaş'ın bir disiplin yönetmeliği vardır. Bu disiplin gereklilikleri, kamuoyuna duyurulmadan yapılır. İki derbiyi 10 kişi kalarak kaybettik. Bizim oyuncularımız ahlaklı çocuklardır. Onlar da kazanmak istiyor. Daha profesyonel olmaları gerekir. Biz de uyarırız."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Black-KARTAL
Black-KARTAL - 4 yıl Önce

Ulan ne karaktersizmissin sen be Dün oynanan oyunun tersi olsaydi renkliler bugün kutsal ittifsk kurup taksime yürürlerdi. Arkadas vursana masaya yumrugunu, Bir tane hakemin biletini kestirsen acik ara ligi kapatiriz. ama sen böyle tirsarsan 3. lük bile zor.

ilker
ilker - 4 yıl Önce

Öncelikle sayın yönetime Bu kararın altında onayımız var mı yok mu onu sormak isterim ve sebep her ne olursa olsun onayladıysak iş bitmiştir derim.yok onaylamadıysak;kanallara katılımcı olarak 3-5 dk.açıklama yaparak değil,külüpten belgelerle resmi açıklama yapılmalı.Ayrıca hukuki platformda mahkemeye gidilip bu kararı durdurma davası açılsın.enazından 2015-2016 değil2017-2018 sezonuna bu kararı uygulatalım.ayrıca veli vb.futbolcularla yapılan sözleşmeden dolayı zarar nekadar ise tahsisi için dava açılmalı.Spk vb.bağlı olduğumuzdan zar veya spekilasyon açısından gs.gibi külüpleri kurtarma operasyonu vb.olduğunu gösterip hukuki işlem başlatılmalı.Elimizdeki yabancılardan Dembaba,Sosa,Franco,Milisoviç,Atiba ve Sivoku hesaba katıp,eldeki genç kadro iskeletine ilave acil gunti tarzı lider,ernst tarzı tecrübesiyle hem rakibi hemde hakemi sindirecek kaliteli tecrübeli ortasaha,sağbek transferi yapılmalı.Saygılarımla

Demir
Demir - 4 yıl Önce

Ben 2 senedir soyluyorum. Orman Besiktas gibi buyuk bir kulibun baskanligini yapabilicek bir kisi degil, bu isi hic beceremedi. O kadar banka kredisiyle herkes stad yapar. Ufak bir stad icin bjk anadolu kulubu gibi yonetiliyor. Daha fazla gec olmadan Orman istifa diyorum!

ekrem güner
ekrem güner - 4 yıl Önce

sayın başkan oyun bozan olmak istemiyoruz diyor lakin oyunu bozanlarbeşiktaşın en büyük rakipleri ve bunda zarar gören kim gene beşiktaş sayın başkan oyunu bozmazsan sende beşiktaşa ihanet etmiş olursun yerli futbolculara verilen o kadar paralar beşiktaşın paraları senden sorulur. renkliler tatmin olacak diye fatih terim ve tüpçü futbolu düzeltmek yerine gs ve fb lehine hareket ettikçe sen de essahtan beşiktaşlıysan bu oyunu bozarsın saygılar...

marco
marco - 4 yıl Önce

demir kendine göre haklı olabilirsin ama hatırlarmısın bilmiyorum ama fikret orman tek başına aday oldu karşısına kimse çıkmadı korkudan, borç batağına girmekten korktular.

Cumhur
Cumhur - 4 yıl Önce

Kusura bakmayin. Ben de Besiktasimin iyiligi icin Fikret bey istifa diyorum. Gercekten hicbir konudan memnun degiliz.

karakartal
karakartal - 4 yıl Önce

atıp tuttuğunuz fikret orman adfay olurken, çok sevdiğiniz serdal adalı yd ile ittifak peşine düşmüş, elini taşın altına koymaktan kaçmıştır. tarih kaçanları değil, elini taşın altına koyanları yazar. başarılı başarısız yönlerini tartışırsın, ama adam en azından birşeyler yapmaya çalışıyor. 8-10 senelik enkazı temizlemek kolay değil.

Fatih
Fatih - 4 yıl Önce

karakartala katılıyorum enkaz 3 değil 5 değil 8-9 senelik enkaz devralındı biraz sabır lütfen bu takım bu yönetim geldiği ilk 2 yıl avrupadan uzak kaldı bu yönetime yüklendiniz sonra gerçekler ortaya çıktı bu yönetim abartmıyorum 3 yılda çukura tamamen gömülmüş tekeri düzlüğe çıkardılar 1.5 yıl daha sabredilse varya o teker öyle yerlere gitmeye başlayacakki ama o sabırı göremiyorum