Ömer Üründül / Güneş'in hataları

Hem iki takımı hem de zirvenin diğer takımlarını ilgilendiren kritik maçta, tempolu ve kıran kırana bir mücadele izledik.

GÜNDEM 11.12.2017, 02:14 11.12.2017, 16:23 kartalbakışı.com
394

İlk yarıda Beşiktaş, kadro kalitesi ve oturmuş pas trafiğiyle oyunu domine etti. Kayserispor takım halinde topun arkasına geçip, kenarları kapatıp, hareketli bir alan savunması uyguluyordu. Yalnız önemli bir zaafları vardı. Kazandıkları toplarda, kalabalık şekilde pas yaparak ileri çıkarken, basit kayıplar yapıyorlardı. Bu da Beşiktaş'a elverişli ortam hazırlıyordu. Bu tabloda Cenk ve Oğuzhan ile iki net gol kaçtı. Sonrasında çok ilginç bir Kayseri golü izledik. Arka direğe yapılan ortada Kucher, kontrolsüz seken topu kimsenin beklemediği anda düzgünce arka direğe kesti. Umut da fırsatı kaçırmadı. Artık Beşiktaş için işler çok zordu. Çünkü Kayseri gibi çabuk çıkan bir takıma karşı yenik durumda oldukları için tüm riskleri alacaktı... Ama devre biterken, ilginç bir penaltı gündeme geldi. Bu penaltıya büyük itirazlar yapıldı ve üç Kayserili sarı kart gördü. İkinci yarıda da Lopes kırmızıyı görünce artık saha içi dengeler, Beşiktaş'ın lehine dönmüştü. Fakat bu defa 10 kişi kalan Kayseri, müthiş bir direnç göstermeye başladı. Sayısal eksiklikten dolayı ileriye çıkışları mecburen bırakınca, defansta dengesiz yakalanma riskini ortadan kaldırdı. Bu arada Şenol Güneş'in golü bulmak için yaptığı hamleleri yanlıştı. Tolgay çıkmamalıydı. Oğuzhan-Negredo değişikliği yapılmalıydı. İkinci değişiklik de Quaresma-Lens olmalıydı. Dün gece sahada son derece kötü bir Quaresma vardı.

Kayseri'yi performanslarından dolayı kutlamak lazım. Başakşehir'i elle yedikleri golle avuçlarından kaçırdılar dün gece de tartışmalı penaltı ve kırmızı ile Beşiktaş'tan puan aldılar.

Beşiktaş çok önemli iki puan kaybetti. En büyük sıkıntısı, iyi yerleşimli alan savunmalarına karşı pozisyon sıkıntısı çekmeleri. Akhisar ve Malatya maçlarında bunu yaşadılar. Derbide de attıkları gole karşı bunu yaşadılar. Son örneği de dün gece Kayseri'deydi... Şampiyonlar Ligi'ndeki rakipleri Beşiktaş'a karşı açık oynadıklarından bu sıkıntı gündeme gelmedi.

Ben yazımı yazarken kimseyi dinlemedim. Belki hakem hocaları penaltı diyecek ama bana göre kesinlikle penaltı değildi. Çünkü Umut topa vururken, Cenk'i görmüyor. Ayrıca Cenk arkadan ayağını topun önüne koyuyor.

***

Ömer Üründül / Sabah

Yorumlar (0)