Olympiakos ile 59 yıl sonra

Beşiktaş'ın rakibi Olympiakos hem siyah-beyazlılar hem de Türk takımlarına yabancı değil.

GÜNDEM 06.03.2017, 14:49 07.03.2017, 08:46
740


Olympiakos ile Beşiktaş'ın perşembe akşamı oynayacağı maç ise resmi olarak 'sahada' oynayacakları ilk Avrupa karşılaşması olacak. Çünkü daha önceki eşleşmenin sonucu maçlar oynanmadan belirlenmişti. İki takımın Avrupa kupalarındaki ilk ve tek eşleşmesi bundan 59 yıl önce Şampiyon Kulüpler Kupası'nda gerçekleşti. Hatta Olimpiyakos maçı Beşiktaş'ın Avrpa Kupaları tarihindeki ilk maçı olacaktı. Ancak o dönemde Türkiye ve Yunanistan arasındaki siyasi ve diplomatik olaylar bu maçların oynanmasına engel olmuştu. Olympiakos kura çekiminin ardından çeşitli sebeplerle turnuvadan çekilince Beşiktaş her iki maçı da hükmen 3-0 kazanarak bir üst tura çıkmıştı. Siyah-beyazlılar bir üst turda Real Madrid ile eşleşip ilk Avrupa maçını İspanyol devi ile oynamıştı.

Aradan geçen 58 yılda her iki kulüp birbiri ile eşleşmedi. Üstelik Türk ve Yunan takımları birbirleri ile eşleştiğinde herhangi bir siyasi çekişme bahanesi de eskisi kadar ortaya konmuyor. Hatta son yıllarda birbiri ile yakın ilişkiler içinde olan Beşiktaş ve Olympiakos bir kaç yıldır hem Atina'da hem de İstanbul'da sezon öncesi hazırlık maçları oynuyor ve iki takımın statlarında Türkçe ve Yunanca şarkılar dahi çalınıyor.

Şimdilik bu dostluğa gölge düşüren tek şey iki takım taraftarlarının birbirlerine nasıl tepki göstereceğini kestiremeyen Atina emniyetinin UEFA'ya koydurduğu seyirci yasağı oldu.

Yorumlar (0)