Oğuzhan noktayı koydu!

Cem Dizdar, Bursaspor - Beşiktaş maçını değerlendirdi...

GÜNDEM 09.11.2015, 07:32 09.11.2015, 07:34
376

 Takım olarak hücum alanında yapabildikleri bir yana sonucu ne olursa olsun Beşiktaş maçları epeydir ‘tempo/heyecan eğrisi’ açısından lig ortalamasının üzerinde... Dün de maçın ilk yarısı için, “Seyir açısından tempolu geçti” denebilir. İlk 45 dakikada geliştirilen atak sayısı açısından Bursa öndeydi. Josue koordinatörlüğünde Necid/Cuenca/Dzudsak üçlüsü Beşiktaş kalesini zorladıysa da birçok pozisyonda kaleci Tolga’ya takıldılar. Bu sırada Beşiktaş müdafaası da taraftarlar ve televizyon karşısındakiler gibi olan biteni izlemekle meşguldü! Takımın her daim en iyisi Atiba oluşan bir gediği kapamaya çalışırken diğeri açılıyor orta sahadan gelmesi gereken destek bir türlü gelmiyordu. Bu nedenle kapılan topları -Mario Gomez’e indirilen bir kaçı hariç- verimli kullanmak mümkün olmadı.

Oğuzhan noktayı koydu

İkinci yarı önce Sosa/Necip değişikliğiyle orta sahaya bir direnç kolonu ekledi Şenol Güneş. Böylece topu kaleden biraz daha uzağa taşıdı Beşiktaş. Ancak kapılan topların hücumda doğru paylaşımı mümkün olmayınca uzun süre Bursa kalesinde sıkıntı yaratmayı başaramadılar. Bursa’da ise Stoch ve Faty katkısı istenilen ivmeyi kazandıramayınca maçın son 10-15 dakikası genel gidişin aksine “Gol yemeyelim de atabilirsek atarız” temkini içinde geçti. 87. dakikada Rodolfo’nun zamanlama hatasıyla oluşan ve Necip’in savuşturduğu pozisyon tansiyonu bir an yükseltti... Ve... 89. dakikada Beşiktaş maç boyu yapamadığı, daha doğrusu Bursa’nın yaptırmadığı ‘5-6 oyuncu arasında top gezdirmeyi’ gerçekleştirip en uygun pozisyondaki Oğuzhan’ı buldular ve o da maça noktayı koydu.

Yaratıcılık sınırlıydı

Mücadelesi yüksek ama hücum açısından organizasyon ve yaratıcılığı sınırlı bir karşılaşma izledik. İki takımın oynama arzusu takdir edilesiydi lakin ikisinin de kat etmesi gereken hayli yol var. Şampiyonluğa oynayan bir takım olarak Beşiktaş daha pratik daha tutumlu daha güvenli ve daha verimli oynamanın yollarını bulmalı. Ligin 11 haftasını öyle ya da böyle zirvede tamamladılar. Bundan böyle ligin altında ve üstünde ağır ağır kopuşlar yaşanacağı düşünülürse Bursa’da aldıkları üç puan kritik öneme sahip. Sanırım bu maçın değeri devre arasına doğru daha iyi anlaşılacaktır.
Yorumlar (0)