Milli Maçta Passolig Yok! Kulüplerin Günahı Neydi?

6222 sayılı yasanın 5. maddesi açıkça milli müsabakalarda elektronik bileti zorunlu tuttuğu halde, Türkiye Futbol Federasyonu Çek Cumhuriyeti maçında kağıt biletle seyirci alacak.

GÜNDEM 09.10.2014, 15:10
1254
Milli Maçta Passolig Yok! Kulüplerin Günahı Neydi?

Süper Lig ve PTT 1. Lig’de maçlar maçlar genelde boş tribünlere oynandı. Bunun da sebebi olarak futbol kamuoyunda e-bilet sistemi olarak gösterildi. Yasa nedeniyle kulüplerin bu konuda eli kolu bağlı. Zira Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair 6222 sayılı yasanın 5. maddesi elektronik bileti zorunlu tutuyor.

İlgili madde şu şekilde;

 
Spor müsabakalarının yapıldığı alanlara girişi sağlayacak biletler, elektronik sistem üzerinden oluşturulur. Bilet satın almak isteyen kişilerle ilgili olarak, üzerinde adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve fotoğrafı olan bir elektronik kart oluşturulur. Kişinin yabancı olması halinde kart üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yerine uyruğu olduğu devletin adı ile Türkiye’ye giriş yaptığı pasaportun seri numarası kaydedilir. Bilet satışları kişilere özgü elektronik kart üzerinden yapılabilir. Spor müsabakalarına, kişi ancak adına düzenlenen elektronik kart ile izleyici olarak girebilir. Spor müsabakasına izleyici olarak girecek kişilerin kontrolünü ev sahibi kulüp yapmakla yükümlüdür. Bu yükümlülük ev sahibi olmayan müsabakalarda, müsabakaya katılan her iki kulüp; milli müsabakalarda ise, ilgili federasyon tarafından yerine getirilir


Söz konusu maddede açıkça görüldüğü üzere, yasa milli maçları da bu kapsama alıyor. Futbolseverler ise bu durumda soruyor? "Madem yasa çiğnenebiliyor, O zaman kulüplerin günahı neydi?"

Yorumlar (0)