MHK Başkanı'ndan Töre Yorumu

Spor Toto Süper Lig'in 7. haftasında oynanan Kayseri Erciyesspor - Beşiktaş maçında hakem İlker Meral'in Gökhan Töre'ye gösterdiği kırmızı kartı MHK Başkanı Zekeriya Alp değerlendirdi. (Bugün)

GÜNDEM 29.10.2014, 19:00
2212
MHK Başkanı'ndan Töre Yorumu

 

 

Spor Toto Süper Lig'in 7. haftasında oynanan Kayseri Erciyesspor - Beşiktaş maçında Siyah Beyazlı takımdan Gökhan Töre’nin karşılaşmanın 67. dakikasında gördüğü kırmızı kartın yankıları sürüyor. Milli futbolcu, söz konusu karşılaşmada yaşanan bir pozisyonun ardından mücadelenin 4’üncü hakemi Mehmet Metin’e İngilizce bir ifade kullandı. Bu esnada Kayseri Erciyesspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz da olaya müdahil oldu. Korkmaz’ın da uyarısıyla 4’üncü hakem Metin, orta hakem İlker Meral’e Töre’nin kendisine küfrettiğini belirtti ve oyuncu kırmızı kartla atıldı.
 

FARKLI ANLAMLARI VAR

Ne var ki Gökhan’ın oyundan atılmasına neden olan ifadenin küfür olarak kabul edilip edilmeyeceği ayrı bir tartışma konusu oldu. ‘F... O..’ ifadesinin İngiltere, Almanya gibi liglerde ‘Hadi oradan’ anlamında kabul edildiği ve buna dayanılarak kart verilmemesi gerektiğini savunanlar da oldu. Fenerbahçeli Caner'in ‘Lan’ kelimesi yüzünden kırmızı kart gördüğünü hatırlatıp karta destek çıkanlar da…
MHK'NİN GÖRÜŞÜ DE AYNI

Bugün gazetesine konuşan MHK Başkanı Zekeriya Alp, Gökhan Töre'nin gördüğü kırmızı kartla ilgili görüşlerini dile getirdi. Alp, Meral’in arkasında durduğunu belirtti. “İngiltere'deki, Almanya'daki ya da diğer Avrupa ülkelerindeki hakemlerin tutumu beni ilgilendirmez. Hakem kırmızı kartı neden göstermiş… Durum ortada... O iki kelimeyi herkes biliyor" diye konuştu. MHK üyelerinin de Zekeriya Alp ile aynı görüşte olduğu kaydedildi.

HAKEMLER NE DEDİ?
 

ASIL TUZAĞI HAKEM KURDU

ERTUĞRUL DİLEK (Hakem hocası): Avrupa'da sıkça söyleniyor. Her anlamı küfür değil. Golü kaçıran futbolcu kendine kızdığında da söylüyor. Türkiye'deki hakemler duyar duymaz küfür sanıyorlar. Maçlarda ne küfürler ediliyor, duymazdan geliniyor. Öncesinde Gökhan ile diğer futbolcu sürtüşmeye başladı. Oraya derhal gider, düdüğümü çalar ve ikisini ayırırdım. Olası sürtüşmeyi başlamadan bitirirdim. Asıl tuzağı hakem kurdu.

ADININ KONMASI LAZIM

MUSTAFA ÇULCU (Eski hakem): Her ülkede aynı anlama gelmez. Ya TFF ya da UEFA Merkez Hakem Kurulu çıkacak ve bu kelimenin anlamını açacak. Bu kadar tartışılmasına rağmen hakem seminerinde bu konu masaya yatırılmadı. Geçmişten günümüze kadar bu kelime küfür olarak biliniyor. Bu olayın adının konması lazım. Eğer konmazsa önümüzdeki dönemde buna benzer tartışmalarla karşılaşmamız çok yüksek ihtimal.

O KELiME HER YERDE KÜFÜR

BİNALİ KARTAL (Eski hakem): Gökhan'ın ağzından çıkan kelime dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun, o ülkede hangi dil konuşulursa konuşulsun, oyundan atılma sebebidir. Dünyanın her yerinde bu hareketin karşılığı kırmızı karttır. Hakem İlker Meral, Gökhan Töre’ye kırmızı kart göstererek doğru bir karar vermiştir. Hangi anlamda söylediği, nasıl söylediği yönündeki tartışmalar yersizdir.

12 MAÇTA 4 KIRMIZI 27 SARI

Beşiktaş Kayseri Erciyesspor maçında Gökhan Töre’ye gösterdiği kırmızı kartla SiyahBeyazlılar’ın tepkisini alan orta hakem İlker Meral, daha önce de Beşiktaş’a gösterdiği kırmızı kartlarla dikkat çekiyor. Meral, bugüne kadar SiyahBeyazlılar’ın 12 karşılaşmasında görev alırken 4 kez Beşiktaşlı futbolculara kırmızı kart gösterdi. İşte Meral’ın rakamlarla Beşiktaş karnesi:
12 İlker Meral bugüne değin Beşiktaş’ın 12 maçında düdük çaldı. Bu karşılaşmalarda SiyahBeyazlılar 5 galibiyet 2 beraberlik 5 yenilgi elde etti.
4 Meral, Beşiktaşlı futbolculara 4 kez kırmızı kart gösterirken rakip takımlardan kırmızı kart gören futbolcu olmadı. Bu maçlarda Kartal 2 yenilgi, 1 beraberlik 1 de galibiyet elde etti.
27 Beşiktaşlı futbolcular İlker Meral’den bugüne dek 27 kez sarı kart gördü. Tecrübeli hakem SiyahBeyazlı takımın maçlarında rakip futbolcular için 26 kez sarı kartını kullandı.

İşte Meral’in Kartal’ı eksik bıraktığı maçlar ve o pozisyonlar:

06.12.2008 BJK-Ankara Sivok (72’)
16.02.2014 BJK-Bursa Ersan (44’)
17.05.2014 BJK-G.Birliği Oğuzhan (90’)
27.10.2014 K.Erciyes-BJK Gökhan Töre (67’)

Yorumlar (4)
bulent t 6 yıl önce
Kısaca İlker Meral Beşiktaş Düşmanıdır.Tablo her şeyi açıklamış zaten
elezer 6 yıl önce
niye adam olmuyorsun oglum ilkermeral..neden adam gibi davranmiyorsun..
bossBesiktasss 6 yıl önce
zekriya alp sen tam bir Satilmis köpeksin..meralinede koyacagiz senin gibi Besiktas düsmanlarinada....Yeterki biz birlik olalim
black eagle @ black see 6 yıl önce
BEŞİKTAŞ'lı olduğu iddia edilen Zekeriya Alp EN Büyük BEŞİKTAŞ düşmanıdır...