Metin Tekin: Planı olan kazandı

Evet, Sivas maçında da oyunun hakimi yine güçlü oyunu seçen Beşiktaş'tı ama Samet Aybaba'nın farkı, net bir planının olmasıydı.

GÜNDEM 24.12.2017, 11:13 24.12.2017, 22:01 kartalbakışı.com
405

Bazen kendinizden daha güçlü, becerikli ve yetenekli takımları bir plan dahilinde yenebilirsiniz. Topun hakimi Beşiktaş'tı, belki oyunun genelinde de bu böyleydi ve oyuna hakimlerdi ama ama planı olan kazandı. Bazen daha zayıf olmak planı uygulamayı etkilemez.

***

Sivas ekibi güçlü ve etkili bir savunma yaptı. Oyunun geneline yaymakta sorun yaşasalar da çabuk ataklar geliştirebildiler. Ayrıca bir de duran toplar... Etkili olarak bir tane dahi bulmuş olsalar dahi bu fırsatı iyi değerlendirdiler.

***

Oyunun genel hikayesi böyleydi. Dün akşamın özeline gelirsek aradan geçen saatlere rağmen hala Negredo niye çıktı, anlamış değilim açıkçası... Zaman zaman Şenol hocanın harika yönettiği, götürdüğü maçları gördük ama bunu anlayamadım. Kenar ortalarında etkili bir santrfordan faydalanma ihtimalinden niye bu kadar çabuk vazgeçti hoca? İki santrforlu oyun oynama şansından Şenol hoca çok erken vazgeçti diye düşünüyorum.

***

Bunun yanı sıra dünkü oyunun gereği Oğuzhan'dı, oyunun gereği bazen maçın getirdiğinden farklı olur. Daha erken bir Atiba-Oğuzhan değişikliği lazımdı. Adeta Ozi'nin bölgesinde oynayan bir Atiba izledik. Orada sürprizleri daha çok olan Oğuzhan'ı daha uzun süre kullanmak gerekirdi. Bir de bir takımın 35-40 tane orta yapmış olmasını iyi oyun diye değerlendirmek doğru değil. Orta ile değerlendirirseniz diğer fırsatlardan vazgeçtiğinizi gösterir. En iyi oynadığınız Galatasaray ve Osmanlıspor maçlarında sadece kenar orta değil, merkezdeki pas oyunuyla bunu çeşitlendirmişti.

***

270 dakika...

Beşiktaş'ın kısaca deplasman, açarsak etkili ve güçlü savunmalar fobisi artık ayyuka çıktı. Yeni Malatya, Kayseri ve şimdi de Sivas. Son 3 lig deplasmanında oynadığınız 270 dakikada sadece iki gol atabilmişsiniz. Bunlar da penaltıdan gelmiş. Bu sorgulanması gereken bir durum.

***

Metin Tekin / Sabah

Yorumlar (0)