Metin Tekin oyunu ve skoru yeterli buldu

Metin Tekin gazetesindeki köşesinde Uefa Avrupa ligi son 16 turunda 1-1 sonuçlanan Olympiakos-Beşiktaş mücadelesini değerlendirdi.

GÜNDEM 10.03.2017, 08:10 11.03.2017, 09:02
552

- İlk devrede yüzde 70'e yakın topla oynayan Beşiktaş etkin olamamıştı ama ikinci yarıda pozisyonlar geldi. Bu üretkenliğin kaynağı neydi
Oyunda etkili olmak sadece sahip olmaktan ibaret değildir. Zaten benim açımdan beklediğimden daha değişik bir oyuna sahne oldu maç... Beşiktaş'ın tipik bir deplasman mantığıyla Avrupa maçı oynayacağını düşünmüştüm ama tam tersi, sanki Olympiakos evinde değil, deplasmanda gibiydi. Topu bizde kabullendiler. Bu da oyunu yönlendirmede çok net belli oldu. İlk yarıda istediklerini aldılar belki ama ikinci yarı bence iki takımın farkını ortaya çıkardı. İbre Beşiktaş'a döndü. Bulduğu pozisyonlarla çok daha büyük avantajlar da elde edebilirdi. Ama yine de böyle zorlu bir deplasmanda böyle bir sonuç ve oyun yeterlidir.

- Şenol hoca Avrupa maçlarında forvet tercihini Aboubakar'dan yana kullanıyor. Kamerunluyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yeter ki gol atsın bana santrfor, az topla buluşması mühim değil... Aboubakar'ın görevi de bu, iş yapmak, gol kazandırmak. Özellikle santrfor mevkisi için mesele budur. Evet tamam, defans hatası da vardı golde ama bu gol bir beceri golüydü. Vuruş kalitesi gerektiren, özellikli bir gol izledik. Aboubakar kötü bir oyuncu değil. Santrfor olarak gol sayısı azda kaldı... Santrfor olarak özellikleri bulunan bir oyuncu. Avrupa maçlarında daha rahat bir görüntüde ve Avrupa kupalarında gol sayısının da yeterli olduğunu da gözlemledik.

- Yunanistan'da golü bulmuş bir Beşiktaş var. Çeyrek final için şansı sizce ne durumda olacak rövanşta?
Daha önemli bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Olympiakos'u da gördük. Beşiktaş teknik heyeti de rakibini test etti. Olympiakos kendi sahasında böyle oynarken Vodafone Arena'da nasıl oynar? Elbette 1-1'in getirisiyle yapılarını değiştirmek durumundalar. Farklı bir oyun gerektiriyor ikinci maç ve Olympiakos'u buna itecektir. Bu da bize yarayacaktır. Açılmak durumundalar. Gözlediğim kadarıyla çok öne çıkan bir oyuncuları olmadı. Beşiktaş da genellikle denge oyunu oynadı. Bireysel olarak Aboubakar'ın yanı sıra Talisca'yı da öne çıkarabiliriz. Sarı kartı cebinde oynayan Tolgay yerine Oğuzhan'ın ikinci yarıda oyuna girmesi de çok doğru bir değişiklik oldu.

Metin Tekin / Sabah

Yorumlar (0)