Koltuk umrumda değil

A Spor'da yayınlanan 'ikiye bir' programına katılan MHK Başkanı Yusuf Namoğlu: Hakemlik müessesesine borçlu olduğum için bu görevi kabul ettim. Gerekirse yarın çeker giderim

GÜNDEM 04.04.2015, 04:58
849
Koltuk umrumda değil

ASPOR'DA dün akşam yayınlanan 'İkiye Bir' programına konuk olan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu birbirinden çarpıcı açıklamalar yaptı. Hakan Can ve Aykut İnce'nin sorularına samimi yanıtlar veren Yusuf Namoğlu şöyle konuştu

Çalışmam demedim 
Ben Yıldırım Demirören ile çalışmam demedim. Benim şartlarım olmazsa çalışmam dedim. Görevi 2 saatte kabul ettim. 5-6 ay kalmıştı ligin bitimine. Daha zor bir ortam vardı. Yıpranacağınız bir müesseseye gelmezsiniz. Çünkü ne mühendislik, ne milletvekilliği, ne de belediye başkanlığı bana bu ismi kazandırmadı. Hakem olarak kazandığım bir isim .Hakemliğe borcum var. Herhangi bir beklentim yok. UEFA'da da 19 sene delege ve gözlemcilik yaptım. Doğru bildiğim işleri yapacağım. 

Risk almadan olmaz 
Özgür Yankaya bizim maça gelmesin, hakemliği bıraksın diyenler oldu. Türk hakemi her stada gider. Benden önce de Hüseyin Göçek Kasımpaşa- maçını yönetmişti. Örnek veriyorum; Uilenberg de maçı izlemişti. Yardımcı hakeminin hatalı ofsayttan bir kararının olduğunu aktarmıştı. Yardımcı hakemin yaptığı hata hakeme mal edilemez. İyi maç yöneten bir insanı 'Ben istemiyorum' demek olmaz. Ben bunu tuttum hafızamda. Nitekim sonraki maça verdik. Ben yıpranmayı göze aldım. Bunu göze alarak geldim. Koltuk umurumda değil. - Trabzon maçı. Bülent Yıldırım olayı. 'Ben çıkar aslanlar gibi maçı yönetirim' dedi. Ben de hakemi değiştirmedim. Orada risk, İlker Meral'de risk, risk almadan olmaz. Belki başka hakemi atardım ama o da hata yapabilirdi.

HAKEMDEN izin almadan sahayı terk eden oyuncuya sarı kart gösterilmeli. Ancak kural hakemin izni olmadan kasıtlı olarak sahayı terk ederse diyor. Her forma çıkarma da, her sahaya girip çıkma da sarı kart değildir. Bir gol sonrası formasını çıkarana sarı kart diyor. Centil menliği aykırı hareketten kart veriliyor. O yazmıyor, gerisi hakemin takdiri. Devre bitiyor geliyor diyor ki oyuncu "Alex'e Formanı ver"... Buna sarı kart verilmiyor. Bu konu tamamen hakemin takdiri. Hakem arkadaşlar çok dikkatli bir şekilde maç yönetiyor. Futbol federasyonu da bize her türlü desteği veriyor. Ben de arkadaşlara diyorum ki; "Bir değil iki koşun." Onlar da işlerini başarıyla yapıyorlar.


 bu hafta görev almadı. Neticede hakem her hafta maç alacak diye bir şey yok. Belli bir maçtan çıkmış. Yorgun olabilir, bu kurulun aldığı karar.Ancak Aydınus gibi değerlerin kolay kolay yetişmediğini düşünüyoruz. Notunu söylemeyeyim. MHK dinlenmesinde yarar gördü. Uluslararası maçlarda görev yapıyor. Topluma sorulduğunda da yüzde 99 Aydınus demiştir kamuoyu. Hatalarıyla ilgili değerlendirmeyi kurullar yapar. İki üç hafta sonra çok farklı bir Aydınus göreceksiniz.

Fenerbahçe'nin Allahı var.... 
Trabzonlu hakemleri Fenerbahçe maçlarına bilerek vermiyoruz. Barış Şimşek uzun süredir görev yapmadı. Kupa maçına vermeyi düşündüm ama bu toplum psikolojisi. Barış'ı da korumak adına bu bizim düşüncemiz. Risk vardır kamikazelik vardır.Fenerbahçe'nin o konuda Allah'ı var. Herhangi bir tepki gelmedi. Ben de Fenerbahçe maçına vereceğim. Ancak orada en ufak bir şey olsa sıkıntı olur. Trabzonlu hakemleri elbette Fenerbahçe maçlarına atayacağız. Ama ateşe atmayacağız. 1,5 ay önceydi. Fenerbahçe- Galatasaray maçıydı. Şöyle düşündüm. Kırmızı kartla bir oyuncu atsa, doğru bile atsa söylemlerin önüne geçmek için vermedik. 

Fazla maç almadı 
Özgür Yankaya'nın mentörlüğünü yaptım. Mete Kalkavan'ın da yaptım. Fazla maç almadı Özgür, daha az aldı hatta. 8 maçı var. Bakıldığı anda onun üstünde çok maç alan arkadaş var. PTT de ve 'de de görev aldı. Mete de bugün FIFA kokartlı. Gençler finallerine çağrıldı. SÖZLEŞMELİ hakem uygulamasına geçtik. Fırat Aydınus üç aylık pilot denemede. Bu uygulama ya gelecek sezon da devam edecek ya da rafa kalkacak. 10-15 bin TL arası para alacak profesyonel hakem. Bir futbolcu 3 milyon Euro alıyor. Hakemlere verilen bu paralar büyük para değil. Oraya bir zaman ayırıyor hakem. Yapacağı işlerden vazgeçiyor. Bu para onun karşılığı. 
 

Yorumlar (7)
iranlı kartal 6 yıl önce
seni gs li seni,fb nin beşiktaşı yenmesi nasılda işine geliyor değilmi... çeker gidermiş, biz de yedik...
mustafa 6 yıl önce
Çek git lan senin gibi senin deyisinle değerlere ihtiyacı yok bu ülkenin orası kıvırma yeri değil delikanlı yeri.emenikenin yaptığını misal veli yapsaydi sor değerli hocana sahada aynimi davranırdı seni aziz usagi seni kala koruyorsunuz sikecileri iste karakteriniz,sahada ötesi yüzünüze tukuruluyor utanmiyorsunuz seni oraya aziz tavsiye etti bunu sen biliyorsun ne yapalım karakterin buna müsait.
mustafa 6 yıl önce
Hayırdır hacı hakemlige mi borcun var yoksa gayrimenkul veya oğlana araba kıza ev toruna mülk mu aldın doğru şöyle neye geldin ucuz numaraları bırak bu ülkede menfaat olmadan bu şartlarda hele boyle şahsiyet arz eden yerlere gelinmezdi seni kim tavsiye etti azizmi bak sana tavsiyem aydinusu koruma kıvırma yasin basın gelmiş delikanlı ol ne olur artı dürüstlük adına bu ülke için bir şeyler yapın yarin olum var hesap vereceksiniz. Adam atamadı de çık bunu dersen inan ülken için bir şey yapacaksın doğruluk adına.
durukan 6 yıl önce
sen siyaset yapmis bir i olarak kivirmayi çoktan ogrenmissin emenike hem çikarken hemde girerken hakemden izin aldi degilmi sende maçi kesin izledin degilmi allahtan kork be zavalli
Black-KARTAL 6 yıl önce
F. Aydinus un notunu söyliyemezmis beyefendi O halde biz söyliyelim 8.2. Simdi sen bunu söylesen adama sormazlarmi 8,2 almis bir hakeme nasil iki hafta mac vermiyorsun diye. üstelik maci yöneten 20 numaraydi aydinus degil. Atibayi cizgiye basti diye atarsiniz.törenin küfürünü 80 metreden duyarsiniz. antrenmanda kafasina göre gezinemeyen emenikeyi tv den ettigi küfürleri bizim duydugumuz 20 numaranizi atamazsiniz. Iste bunlar sizin nasil bir kukla oldugunuzun ispati zavalli ezikler.
AOK 6 yıl önce
Arkadaslar Yusuf Namoglu ne diyor Yukarda """Kırmızı kartla bir oyuncu atsa, doğru bile atsa söylemlerin önüne geçmek için vermedik"""Kim ne derse desin akildan gecse bile söylenmeyecek bir cümle.. Bir MHK Baskani bu cümleyi kurarsa düsünün artik mac Yönetenler ne yapar.. MHK baskani resmen DOGRU YAPILACAK BIR ISTEN KORKTUGNU söylüyor..Besiktas Yönetimi uyuma MHK battikca batiyor..Dogru yapilacak bir isten korkma Demokrasinin bittigi yerdir arkadaslar..Peki MHK Baskani neden sadece FB maclarina özen gösteriyorki.. Trabzonsporada ayni hassaslikta yaklasiyormu acaba.. Rezillikten baska bisey degil..Ulan MHK Baskani sen böyle aciklama yaparsan senin HAkemin ne yapsin..Arkadaslar Türkiyede Maclar SAHADAKI IKI TAKIMIN HAKLARI ESIT DERECEDE GÖZETILMEDEN YÖNETILIYOR.. Yani ADAM KAYIRILIYOR.. AL BIRINI VUR ÖTEKINE YUSUF NAMOGLU OTUR sana kocaman bir SIFIR...
neseli70 6 yıl önce
ya kardesim ,kurallar acik ,bu hareket avrupada veya dunyanin neresin de olursa olsun ,sarik art ,niye yalan soyluyorsun ,bin tane ornek var, yuh olsun ya bu hakemligi de ayaga dusurdunuz ,turkiye icin en hayirlisi yurt dsiindan hakemler gelmelidir , hakemin ccougu ,bir takimi tutuyorsa,,ondan etkilenip o takima sempati duyyuyor ve kararlarda etkileniyor ,bu kadar basit ..