Kendi futbolumuzun üzerine koymak istiyoruz

Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş, Olympiakos ile yapılacak Avrupa Ligi son 16 turu ilk maçı öncesinde düzenlenen basın toplantısına katıldı.

GÜNDEM 08.03.2017, 22:20 09.03.2017, 16:31
763

Güneş'in sözleri şöyle:

"8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadınların kıymetini bilelim. Birbirine hem kültür, hem de futbol anlamında yakın ülkelerin takımları karşı karşıya gelecek. İyi bir maç olacak. Rakibin de iyi futbolcuları var. Dostluk kazansın. Dostluğa katkı yapan bir maç olsun. Avantajlı bir skor elde etmek istiyoruz. İşimizin zorluğunu biliyoruz. Biz de kazanmak istiyoruz, buna da gücümüzün olduğunu düşünüyoruz.

Ersan iyi çalışıyor. Çok müsabakada oynatamadık. Takımla birlikte olmak istediği için bizimle birlikte.Caner, daha iyi durumda. Kadro henüz belli değil, onunla ilgili kararı yarın vereceğiz. Biraz daha zamana ihtiyacı var. Biz her maçımıza listede adı yazan bütün futbolcularımızla gittik.

Hakemler konusunu gündeme getirerek, heyecanımızı ve dikkatimizi dağıtmak istemiyoruz. Her iki takım için adaletli bir yönetim göstersin. Şampiyonlar Ligin'deki bazı maçlarda haksızlık yapıldı, sesimizi çıkarmadık. Kiev maçı olağanüstü bir durumdu. Bu artık bizim gündemimizde olmayacaktır. Dikkatimizi şartlar ne olursa olsun kazanmaya vereceğiz. Hakem hatası olmamasını diliyorum.

Antrenör değişilikliğinin bir etkisi olmayacağını düşünüyorum. Kadro genel itibariyle belli, belki 1-2 oyuncu değişir. Bizim maça hiçbir etkisi olmaz. Bizim maçta ne yapacağımız önemli. Diğer lig maçları önemli değil. Biz yarınki ilk maçta iyi sonuç alıp dönmek istiyoruz. Bazen teknik direktör değişikliklerinde bir moral bozukluğu olabiliyor. Tam tersi de olabiliyor. Bunu yarın göreceğiz.

Hakem ne karar versin, sen işini yap ve futbolunu oyna. Bunun başka bir yolu yok. Hem bizim için hem Olympiakos'un lehine haksız kararlar vermesin. Hakem de buradan alnının akıyla çıkmak isteyecektir. Hakem kötü yönetecek dersek şimdiden, enerjimizi ve dikkatimizi kaybederiz.

İyi futbol oynamak, çok koşmak, yardımlaşmak ve kompakt oynamak gerekiyor. Önemli oyuncularına karşı tedbirli olacağız. Gol atmak isteyeceğiz. Kendi futbolumuzun üzerine koymak istiyoruz. Kendi yeteneğimizi ve karakterimizi koyarsak iyi sonuç alacağımızı düşünüyoru.

UEFA, Beşiktaş'ı final adaylarından gösteriyor. Ne düşünüyorsunuz?" sorusuna da cevap veren Güneş, "Uzun vadede zirve için merdivenlerin basamaklarını tek tek çıkmak gerekiyor. Biz ilk maçta avantaj yakalamak istiyoruz. İkinci maçı kazanırsak yeniden konuşuruz. İleriye bakıyorum, ileriyi görüyorum ama oraya takılmıyorum. Bugünü yaşamak lazım" dedi.

Buraya hazırlık maçı yapmaya gelmiştik. Sonra Olympiakos bize geldi. İki kulübün ilişkisi çok iyi. Saha zemini çok güzel. Taraftar tıpkı Türkiye'deki gibi. Ateşli, heyecanlı, coşkulu, bazen kontrolü kaybediyor. Burada yabancılık çekmiyoruz, onlar da bize gelince çekmeyecektir.

"8 Mart Kadınlar Günü çok önemli bir gün, kadroyu açıklar mısınız?" sorusunu da yanıtlayan Güneş, "Açıklardım da kadınlar takımı olmadığı için açıklamam" diyerek espri yaptı.

"Rakipten hangi oyuncuyu takımınızda görmek isterdiniz?" sorusuna ise Güneş,  "Geçen sene Kostas Fortounis gündemimize gelmişti ama takımında kalmıştı. Türkiye'ye yıldız olarak gelen Cardozo, Marin ve Da Costa var kadrolarında. Daha önce Jimmy vardı. Kimin iyi olduğu o günkü formlarına bağlı olacak. Mustafa Reşit Akçay'ı tanıyorum. Onunla bir şey konuşmadım. Hocaları yollamıştım buraya. Bilinmeyen bir şey yok. Ben buraya yabancılık çekmiyorum yani"

Taraftarsız futbol doğru değil. Hem Beşiktaş taraftarı buraya gelmeliydi, hem de Olympiakos taraftarı İstanbul'a gelmeliydi. Taraftarın maçlara gidip gelmesi lazım. Sevgiye, barışa, dostluğa katkı yapmalılar.

Son bir şey söyleyeceğim, kadınlarımızın arkasına sığınmayalım, onları yanımıza alalım, soru soralım"

Yorumlar (0)