Kartal Kenar Süsü!

Beşiktaş'ın etkin ismi Ahmet Akpınar, FANATİK TV'ye verdiği demeçte, ilginç konulara değindi.

GÜNDEM 17.06.2014, 02:55
219
Kartal Kenar Süsü!

Beşiktaş Kulübü Hukuk İşlerinden Sorumlu Eski Yönetim Kurulu ÜyesiAhmet Akpınar Fanatik TV’de Ayşenur Afyon’un sorularını yanıtladı.

Beşiktaş’ın bu sezon derbi galibiyeti yok. 3.’lüğü başarıgörmek, derbilerde beraberliğe sevinmek ve sürekli koşulları ortayaatarak mazeret üretmek Beşiktaş gibi bir kulüp için yerinde mi?

Başkan Fikret Orman’ın dediği gibi 3.lük Beşiktaş için başarı değil.Tabii bunun arkasına sığınmak, stadımız yoktu ve sahir sebeplerisayabiliriz ancak o zaman bu lafın karşılığında şunu sormak lazım Nedenstadımız bu kadar aceleye getirildi, neden bir proje yapılmadan dahaönce yapılmadı ya da kısım kısım yıkıp stadımızı yapabilir miydik? Bunların hep sorgulanması lazım ama biz camia olarak diğer camialarabenzemiyoruz. Biz kavgamızı içeride veriyoruz, dışarıya karşıBeşiktaş’ın bir yönetimi vardır. Onların da aldığı kararlarasaygılıyız.Eleştirilecek şeyler var mı var. Bu konular da kongredekonuşulur zaten.

Bugünkü kadronun ‘Winner (hep kazanan- en pahalı ve kaliteli)’ olabilmesi için Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan gitmesi yetecek mi?

Zaten yeterli olmadığı da ortada ki aldığımız netice ki ayağımızakadar da geldi. Hatta bir ara şampiyonlukta bile iddialı bir konumagelmiştik,  ancak maalesef o şansı kullanamadık.  Son dakikalarda yenengollerin olduğu maçlar olmasaydı çok rahat ikinci olurduk. Ama maalesefolmadı. İnşallah Şampiyonlar Ligi’nde iyi kura çekeriz ki maalesefsenelerdir, kendimi bildim bileli Beşiktaş’ın bir kura şanssızlığıvardır. İnşallah bu olmaz, inşallah eleyebileceğimiz rakipler ilekarşılaşırız ve Şampiyonlar Ligi’ne gideriz. UEFA’da para yok,Şampiyonlar Ligi’nde var.

Beşiktaş rakibinin şampiyonluğunu ilan ederek Fair Play adınabir bildiri yayınlandı.  Yönetim kendi taraftarının hakkını hukukunuaramadan başkasının hakkına saygı duyduğunda inandırıcılık sorunuyaşamasına sebep olmaz mıydı? Bu açıklamaları yerinde buldunuz mu?

Siz rakibinizi şampiyon olmadan kutlayamazsınız, bu başka şeyleresebep olabilir. Başkan orada bence açık düştü. Kendisinin söylediği gibiiletişim komitesindeki bir arkadaşın yazdığından bahsedildi ama keşkekontrol etseydi. Edilmediği zaman işte böyle sonuçlar ortaya çıkıyor.Çünkü siz rakibinizle maça çıkacaksınız. Biz ceza alırken Fenerbahçebizi ne kadar koruduysa, biz de onları ve diğer rakiplerimizi o kadarkoruyalım. Onlar bize ne verdi, biz onlara ne veriyoruz. Bizikorumadılar aksine iyi oldu dediler, yöneticiyken yaşadığımız olaylarortada. Bir basket maçına gittik, ceketimizi atmak zorunda kaldık,tükürükten, balgamdan. Bu sportmenlikse bunu biz yapmayalım ama bunubize yapana da bu kadar taviz vermeyelim.

UEFA'nın geçen yıl bir yıl men cezası alan, ancak dosyasınınaçık olduğunun belirtilmesi nedeniyle camia gözünü CAS'ın gerekçelikararına çevirdi. Gerekçeli kararda, CAS heyetinin UEFA'nın bir yıllıkidari cezanı yeterli bulması Beşiktaş için yeni bir disiplinsoruşturmasına gerek duyulmadığı yönünde yorumlayabilir miyiz?

Aklın yolu budur. Daha önce ilk açıklamada böyle değerlendirilmişti.Fenerbahçe’nin 2 yıl ceza aldığı bir kriterde Beşiktaş’ın bir maç dahiceza alması söz konusu değil. Keşke Beşiktaş daha iyi savunulsaydı.Bizim yaptığımız savunmayı web sayfasına koymuş olsalardı, iki savunmayabakılıp yapılan yanlışlar görülürdü. Başkanı defalarca aradım, adımıvermeden kulübe ayağıma gelsin konuşalım dedi. Bizim Beşiktaş başkanıylaBeşiktaş dışında ortak bir konumuz yok. Bu konular Beşiktaş camiasıiçinde konuşulur. Keşke bunlar olmasaydı, keşke camia olarak savunmamızıyapsaydık. Maalesef böyle uygun gördüler, geldiğimiz nokta ortada. UEFAgerekçi kararında şu yazıyor; transfer görüşmesine dair bir belgeolmadan deniliyor. Böyle bir belge karar defterinde var, yetkilendirmevar. Onun dışında tanıklar da var. Yusuf Turanlı getirilmedim diyor,ceza alan konularda tanık esastır. Dahası olayın içindeki insanlardanolayı birebir dinlemeleri gerekirdi. 35 senelik avukatım dışarıdan banabir dosya geldiği zaman ilk okumada değil ancak birkaç kere okumadakavrayabiliyorum bu nedenle bizleri dinleyebilirlerdi, dinlemekistemediler. Biz tarafız, bilgi ve doneleri alsalardı sonuç daha farklıolabilirdi. Eleştirimiz bu yönde.

 

Şike ve teşvikin cezası sadece Avrupa'dan men edilmek midir?

Bu konuyu farklı, farklı ele alabiliriz. İç hukuk süreci bitmedenUEFA’nın karar vermiş olması çok yanlış. UEFA karardan sonra bunu yapmışolsaydı daha mantıklı olurdu. Futbol Federasyonu’nda karar açıklamadanverdiği kararlar tartışılır hale geldi. Şimdi UEFA geriye dönükaraştırma, tekrar değerlendirme isteyebilir. Yolu var mıdır? Vardır! Benvicdanen böyle olacağına inanmıyorum. Konu kapanmış mıdır? Evet,kapandı! Yeteri kadar Türkiye yıprandı. Şike ve teşvik gayri ahlakidir.Bazılarına göre teşvik şike sayılmasa da bana göre teşvik de şikedir.

Federasyonda bazı şeyler olmaması gerektiği gibi gelişti. Şikeyapmadı denilen kişiler göreve getirildi. Ama bunlar artık oldu,bunlardan ders çıkarılmalı. Devlet ekonomik bir nedenden dolayı ekonomikbir ceza veriyorsa, bu kariyerde insanların yıllarca hapis yatması banainsafsız geliyor. Balyoz ve diğer şeylerde olduğu gibi. Maçtaseyretmesinler hatta odaya kapatalım ama hapis yatmasınlar.

Ben Ahmet Ateş’in avukatlığını yapmıştım. Serdar Adalı ve TayfurHavutçu’nun avukatlığını yapan arkadaşlarla çalıştık. Onlarda tabiitamamıyla garabete uğradılar. Orada Fikret Orman’la aynı düşünüyoruz.

Ahmet neden hapis yattı, neden 5,5 ay hapse girdi anlayabilmişdeğiliz. Yol tarif etmekten hapse girdi. Gerekçede şu; sen bu konularınolacağını biliyordun. Hepimiz yöneticiyiz, çalışanlarımızla her şeyipaylaşıyor muyuz? Hayır, paylaşmıyoruz! Hatta aramızda espri yapıyoruz,Beşiktaş becerisizlikten ceza almalıydı diye. Böyle şike mi olur? Şikeyaptığınız oyuncu size gol atıyor, seyrederken kalp krizinden öldüğümüzbir maç için şike.

 

Beşiktaş, Serdar Adalı’nın da dediği gibi Fenerbahçe’ye kenar süsü oldu.

Eskişehirspor ve Sivasspor Avrupa kupalarından men edildi. UEFA bu kararla ne demek istedi?

Burada yanlış olan konu UEFA’nın keyfi davranması oldu. Madem butartışmalar vardı, siz cezayı verirsiniz, ne zaman bu kulüpler bu hakkıkazanır, o zaman cezalısın hayır oynayamazsın dersin. Oğuzhan son maçtaceza aldı ve lig bitti, lig başladığında cezası infaz edilecek. O zamanver cezayı kulüpleri süründürme, demokrasinin kılıcını kulüplerinsürekli üzerlerinde tut. UEFA’nın burada gecikmesi yanlış oldu. Öteyandan da baktığınız zaman, “Fenerbahçe şike yaptı da tek başına mıyaptı?” diye bir söylem vardı. İşte yavaş, yavaş ortaya çıkıyor busoruların cevabı.

Öz eleştiriyi çok doğru yapmalıyız.  Eğer doğru yaparsak futbolyöneticisi de, oyuncusu da gerekli dersleri alır ve doğru kelimeleribulur. Yapmazsak Türk futbolu iki yıl içinde çok değişik yerlere gelir.Bunun da en büyük boyutu parasal olması.

Bu soruşturmanın en büyük eksikliği Bochum dosyası ilebirleştirilmemiş olması.  Bu iki dosya birleştirmiş olsaydı,  Türkiyeneyin ne olduğunu daha iyi öğrenmiş olacaktı. Savcısının da görevdenalındığı gibi kendimin de ifade verdiği bir dosya bu. Birçok insan cezada aldı. Aktif futbolculardı bunlar, bu iki dosya neden birleştirilmedi.Kimin neden ceza aldığı da ortada.
Türk insanının en büyük eksikliği balık hafızalı olması. İşin içinde para varsa teşvik de olacaktır, şike de olacaktır.

Yorumlar (0)