KALİTE FARKI !

KartalBakisi.Com yazarı Adnan Dinçer kaleme aldı.

GÜNDEM 25.05.2015, 03:30
912
KALİTE FARKI !

Beşiktaş iyi oynadı.Rakip sahada çektiği sıkıntılara alışmış onurlu bir görüntü verdi .Biliç gider ayak kimi futbolculara da adeta mesaj ve ceza verdi !Yani beklediğini alamadığı aslarına..G Töre,Olcay,Motta,Ersan yoktu dün gece ama yine de en çok aranan ve değeri ancak anlaşılan orta alanın hamalı  Veli'nin olmayışı takımın sanki oyun planına indirilen darbe  oldu.

Aslında  bu kadar mücadele ,emekle  ve sonuçta 3-4 hafta önce lider iken üçüncü sırada ligi bitirmek çok zor bir durum..Oyunun başında golcü Yasin yine bekleneni yaptı ve az katkısına karşın oyunun kilidini açan oldu.Tüm oyun süresince ve ikinci yarıda daha da baskılı oynayan istekli bir Beşiktaş izledik..Diri ,pas yüzdesi yüksek, kaybedilen topları almasını bilen yediği erken gole karşın bozulmayan siyah beyazlı takımda eksik olan GOL 'dü! Son altıncı maçını da gol yemeden atlatan rakibi bunu öğrenirken Beşiktaş'ın golcüleri suskun ve zaman zaman da ligin kalecisi  Muslera yı aşmakta güçlük yaşadılar.

Sosa elinden geleni yaptı ve takımının yönetmeniydi.Demba Ba golü çok istedi ama Muslera ve gücü kötü vuruşları nedeniyle rakibi oldu.Kerim ilk yarı durgun ikinci yarı etkiliydi.Uzun süre kadroda olmaması daha başarılı  olmasını engelledi  sanki !.Tolgay'ın sadece pas yönetmeni olması oyuna pozisyon olarak katkısının yetersizliği dikkat çekti.

İkinci yarıda tamamen orta alanı da etkili kullanan taraf Beşiktaş'tı.Oyun vardı ama eksik olan gole ulaşmadaki zorluk ve yaratıcılıktı .Bunun kanıtı usta Sneijder oldu.Attığı şutun gol olması kalite farkı olup Beşiktaş'ta olmayan eksiklikti .Üst düzey vuruş,ve gol becerisi oynadığı etkili oyununu süsledi.Defansta kapanan Galatasarayı ve Formda Muslerayı çok sıkıntıya soksa da ciddi vurucu ve delici futbolcu eksikliği rakip savunma kalabalığını aşamadı.Doksan dakika Gölü Beşiktaşa oynasa da çok gördü !
 Hamza Hoca sınıfını geçerken Biliç yolcu olmasını engellemek isteseler de "hiç derbi kazanamayan" damgasından kurtulamadı !.
 Beşiktaş ataklarında  dik paslar kullanamadı.Rakip savunma önlemli kapanan dikkatini oyuna canını dişine takarak yansıtırken ,karşı atak yaptıracak kadara da açık oynamadı .Bu durumda Beşiktaş az ama etkili olmayı golleri ile kanıtlayan Yasin ve Sneijdere engel olamadı.
  Acaba Biliç takımın böylesine farklı kadro ile sahada yer almasını neden düşündü.?Taktik olarak sadece golcüsüne güvenmesinin yeterli olmadığını bir kaç haftadır gördü.Kaybedecek bir şey de yoktu .Buraya gelene dek son dokuz maçı birer birer hesap edemeden oynadı takımı .Oysa Galatasaray kötü oynasa da Çabuk ve etkili ama devamlılığı  olmayan Yasin ile golü buluyor ve usta Sneijder ile puanları topluyordu.

 Oyundaki etken olan kalite vuruş ve pozisyon koklama becerisi ile kazanmayı istemekti.Büyük  bir hırs ve istekle gol yeseler de altından kalkarak Bazen  Muslera ile ayakta kaldıkları da bir gerçekti.
T.T Arenada son kozlarında ürkek ve tedirgin  olsalar oyun disiplini ve suvunma gelişmeleri son altı maçta gol yemeden puan toplamalarına etki yaptı .Atamayan ve kolay gol yiyen Beşiktaş ile atan ve gol yemeyen iki takımın farkı klas kişilerin de etkisi ile şampiyonluğu Beşiktaş'tan adeta kaptılar.

Yorumlar (7)
hkn 6 yıl önce
Biliç ile buraya kadar..Hiçbir oyuncuya gelişim sağlayamadı.Herkes yerinde saydı onunla.Yetersiz hücüm organizazyonları.Defanstaki sorunlara çözüm bulamayış vs...Hocam, Şenol Güneş ten ümütliyim..Umarım yeni hocamız o olur..
KOALA 6 yıl önce
kalite farkı boş laf. Yasin denilen adamın kerim frei den çokda üstün yanı yok. Sadece ısrar edip gaz veriyor hamza hoca. Bilic ise atıncı 30 hafta oynatmadı. Tolgay ı hep oyundan çıkardı. Cenk Tosunla çift forvete hiç başlamadı. 4-4-2 de ısrar edemedi. Açıkcası kaliteyi bazende sen üretirsin. Lucescu kaan dobra ile maldaraşanu ile şampiyon oldu !!!
TALOSBJK 6 yıl önce
NE KALİTESİ LA NE KALİTESİ ADAMLARI SEYİRCELERİNİN ÖNÜNDE EZDİK BİLİC TOLGAYI ÇIKARMASA MAÇ DÖNECEK AMA MAL BİLİC GENE MALLIĞINI YAPTI TOLGAYI CIKARDI ATAĞA GİDEMEDİK
asi kartal 6 yıl önce
hangi kalite ulan gs hırsızında futbolcumu var tek fark kaleci farkı o da yönetimin hatası ospina gibi bir kaleci varken gidip öküz tolgayı aldılar
CastieL 6 yıl önce
Queresma,Almeida,Fernandes sizleri çok eleştirdim çoğu zaman. Özür diliyorum sizden. Sizin zamanlarınızda en azından derbilerde gol bulabiliyorduk. Beşiktaş takımının şerefi ve ruhu kalmamış. Gelen gideni aratır derlerdi de inanmazdım. Umarım gittiniz yerlerde kıymetiniz bilinir. Utanıyorumki dışarı çıkmaya...
CastieL 6 yıl önce
Queresma,Almeida,Fernandes sizleri çok eleştirdim çoğu zaman. Özür diliyorum sizden. Sizin zamanlarınızda en azından derbilerde gol bulabiliyorduk. Beşiktaş takımının şerefi ve ruhu kalmamış. Gelen gideni aratır derlerdi de inanmazdım. Umarım gittiniz yerlerde kıymetiniz bilinir. Utanıyorumki dışarı çıkmaya...
grkan 6 yıl önce
q7 ve ferdi reyiz gerçekten yıldızdı ama almeida bile o kadar yetenekli olmasada ya kafasını tutar faul kazandırırdı veya kendi atamasa bile olcaya kesin gollük pas verirdi ve fenerede sürekli gol atardı en son fener maçında 2 gol 1 asistle oynadı :) yazık cok yazık bu oyuncuları yetersiz diye gönderip pektemeke 1.7 ler veriorlar cok yazık oysa q7 1 milyon euroya bile oynardım ama burda istenmedigimi anladım sözleri ne anlamlıdır, çalısma eşyalarını bile vermemişler karaktersizler q7ye