Kalecisiz, gerçek statsız buraya kadar

Akşam gazetesi yazarı NTVSPOR yorumcusu Ali Ece kaleme aldı.

GÜNDEM 20.03.2015, 11:32
1961
Kalecisiz, gerçek statsız buraya kadar

Brugge 0-0'ı iyi oynayan bir takım. Tam anlamıyla bir teknik direktör takımı: Oyuncuların bireysel yeteneklerinin toplamından daha yetenekli bir takım olarak ilk yarıda Beşiktaş'ı iyi durdurdu.

Beşiktaş ise Sosa’nın yokluğunda kapalı savunmayı aşamadığı gibi Atiba’nın yokluğu nedeniyle de rakibin kompakt oyununa karşı orta sahada uzun süre gereken üstünlüğü kuramadı.

Bu oyun dengesinde Beşiktaş’ın gol atması için ekstra bir şey olması gerekiyordu. Motta’nın golü ekstranın ekstrası tadındaydı. Son aylarda kötü performans sergilediği için haklı olarak çok eleştirilen Brezilyalı sol bek, Brezilyalı sol beklerin en kralı Roberto Carlos’unkileri hatırlatan nefis bir gole imza attı. Maçı beraber izlediğim değerli meslektaşım Mehmet Demirkol da aniden ayağa kalkıp, “Vay be Roberto Carlos!” dedi.

Motta, Brezilya’da zaman zaman bu tip goller atıyormuş. Dün gece de bir anda takımı ateşledi. Ancak tıpkı Brugge deplasmanında olduğu gibi Beşiktaş, 1-0’dan sonra maalesef oynaması gereken oyunu uzun süre oynayamadı. Bunda da Mustafa Pektemek’in beklenen performansının çok altında kalması baş etkendi.

Beşiktaş, Sosa’nın yokluğunda oyunun hızını, oyunun gidişatına göre ayarlayamıyor. Mustafa’nın yerine bir başka santrfor Cenk’in girmesi de sadece kısa süreli bir pansuman etkisi yaratabildi. Asıl yara tedavi olmadı. Beşiktaş’ın dün geceki ender başarılı isimlerinden Opare’nin de sakatlanıp çıkması, kontrataklarda, ters toplarda Beşiktaş’ın müdahale hızını azalttı. Üst üste tehlikeli kontralar yakalayan Brugge, bunlardan birinde maalesef cezayı da kesti. 

Beşiktaş genel olarak Avrupa’da dün gece hariç iyi bir sezon geçirdi. Üst üste İngiliz takımlarına karşı sergilenen başarılı futbol ve bunlardan UEFA Kupası’nı en çok kazanan İngiliz takımı olan Liverpool’u elemek bu sezonun altın sayfalarının başında geliyor.

Genelde bakarsak Beşiktaş, okyanusu geçip, ırmakta takıldı. Liverpool’u eleyip, Brugge’a elenmenin açıklaması küçük detaylarda saklı. Ancak biz de her zaman olduğu gibi sadece büyük resme bakılacaktır. Tottenham’ı yenip, Liverpool’u eleyip Brugge’a elenmek can acıtıcı.

Dün gece de Beşiktaş taraftarı, Olimpiyat’ı belli ölçüde İnönü’leştirdi. Ancak Kemal Sunal’ın efsane filmi “Atla gel Şaban”dan hatırlayacağımız gibi nasıl eldeki minibüs atmosferinde sahici minibüs olmuyorsa İnönü yokken de Beşiktaş’ın gerçek anlamda bir evi yok.

Kaleci Tolga’nın kötü performansı ise başlı başına bir yazı konusu. Sezonun geri kalanında Beşiktaş’taki en önemli soru işaretlerinden bir tanesi maalesef kaleci mevkiisi.

Yorumlar (7)
HÜSEYİN 6 yıl önce
BÖYLE REZİL BİR KALECİ OLAMAZ YA BÖYLE VURDUM DUYMAZ!! TARAFTAR ISLIKLAMAYIP ALKIŞLASAYDI BELKİ KÖTÜ GÜN TARAFTARI OLURDU.. ULAN !!!
fatih 6 yıl önce
bu sezon bittiği zaman tolga kesinlikle gönderilmeli ama sözleşmesi 2016 da bitiyor bitene kadar bu yönetim bırakırmı orası aşikar
memo 6 yıl önce
Besiktasa 5 cok iyi oyuncu sart! Gecen sene Dany gostermelik alan yonetim bu senede milosevici aldi. Yazik valla!!! 2 senedir bu takim stopersiz, sag ve sol beksiz oynuyorsa bu Yonetimin ayibi
Angaralı Kartal 6 yıl önce
Adamın yanında iyi veya kötü iki tane stoper(Ersan-Atınç)oturuyor.Necipten stoper yaratmaya çalışıyor.Doğru düzgün idman yapmayan 1 aydır takımdan ayrı kalmış Tolgayı apar topar kaleye geçiriyor.Oda sağolsun orta sahadan gelen topu iki adım atsa çıkıp alacak,sanki ayaklarından kale sahasına çivilenmiş gibi bekliyor.KÜÇÜK MAÇLARIN BÜYÜK HOCASI ''PİLİÇ'' efendi bütün bunları görmeyip tribünlere amigoluk yapmakla meşgul.Yazıklar olsun...
HÜSEYİN 6 yıl önce
ULAN KOKSKOCA BEŞİKTAŞ KULÜBÜNE 2 TANE ADAM AKILLI STOPER ALMAK ZOR MU BE !! MADEM ZOR ERSANLA PEKDEMEKLE VS. İMZALAMAYIN 4'ER YIL.. YARIN TOLGA VE İSMAİLLE 4 YIL İMZALAYACAKSINIZ !!!
baki 6 yıl önce
Ali Ece her şeyi bilmekten sürmenaj olmuşsun önündeki kalası görmüyorsun.
BJK 6 yıl önce
Arkadaslar sacmalamaya gerek yok bu cocuklar hep birlikte buraya kadar geldiler hep birlikte kaybettiler elendiler. Takimda ruh yoktu bir iki ikisi disinda. Herkez Besiktas daha iyi takim, kesin yeneriz, Brugge Africa takimi diye diye bu hallere geldik. Bu malubiyetin sadece Tolga Zegine cikarilmasi insanliga aykiri. Tolga Zengin iyi bir kaleci adam formsuz olabilir sakatliktan yeni cikmis ne yapsin herkez gibi onun da zamana ihtiyaci olacak.