İyi, Kötü, Çirkin!

KartalBakisi.Com yazarı Adnan Dinçer kaleme aldı.

GÜNDEM 29.12.2014, 02:23
İyi, Kötü, Çirkin!

Beşiktaş çok zorlu bir mücadeleden üç puanla ayrılırken attığı goller ve aldığı üç puanla çok iyi bir sonuç aldı .Şampiyonluk yolunda bazen kötü oynarken kazanmak şarttır.Bu da iyilerin içinde olan bir güzellik olarak düşünülmelidir.Gökhan Töre'nin ilk yarıda tek etkili atakta kendi çabasıyla götürüp çaprazdan attığı ilaç gibi gol de güzeldi.Hatta ikinci yarıda yine kritik pozisyonda Sosa'nın harika vuruşu maçın en güzel görüntüsüydü.

 

Konya spordan Mehmet Güvenin direkte patlayan müthiş vuruşu da oyunun unutulmazıydı.Beşiktaş adına yorgunluk ve netleşen rakip baskı gücüne karşı koyamama nedeniyle az ama becerikli vuruşların gole dönüşmesi harika(!) oldu diyebiliriz .Fiziksel ve psikolojik yorgunluğun sonucu sahada canla başla mücadele eden futbolcular ve özellikle Olcay çok iyi idi .Ve iki büyükten sonra alınan galibiyetle lider bitirdiğimiz 2014 ün son 7 deplasmanını kazanmak çok çok güzel ve iyi..

 


  Kötü olan ise Başta Attiba gibi takımın önemli oyuncusunun kendini sarı kartlı iken hakemle inatlaşarak  ucuza attırması ,Halis Öz Kahyanın uyduruk penaltısı ile on kişi kalınan son dakikalarda kabus yaşamak çok kötü idi .Veli ile Gökhan'ın tartışmaları,Penaltı sonrası zorluk çekmek sıkıntılı ve stresli oyunu izlemek çok kötü idi .Bir de hazır olmayan ve sakatlığı nedeniyle elinden geleni yapsa da Demba Ba'nın performansı kötü idi .Ve en kötüsü Attibanın hakemin ikazlarına karşın hiç bir hareket yapmadan çizgiye inatla basması ve Halis Özkahya'nın aniden  hareketlenerek(!) ikaz sonrası aklına gelen sarı kartını gösterme sonucu kırmızıya çevirmesi Galatasaray karşısında Attibayı kadro dışı bırakmasıydı!

 


   Beşiktaş ilk kez zorunlu karşı atak yapmak zorunda kalırken şanslıydı.Çünkü İki farklı yenilgi sonucu Aykut Kocaman'ın kadro değişikliği ve Yorgun Beşiktaşa baskılı oyunu sahaya etkinliği karşısında sonlara doğru yakaladığı pozisyonlardan yararlanamaması, kötü vuruşlar Beşiktaş için kurtarıcı oldu.

 

Ama açıkçası verilen penaltı tam bir çirkinlikti .Bir ara centilmenlik dışına çıkmak isteyen harika stadın ev sahiplerine karşı konulan tavır ortamı yumuşattı .Ancak Konya kentine ve maça ilgi gösterenlere teşekkür etmek gerekir .İlginç bir durum var ortada .En çok tribün seyircisi bu şehirde oldu.Şahsen takdir ediyorum ama beklemezdim..Yıllarca böylesine bir ilgiye hasret Konya ve bu futbol kamuoyu...


 Beşiktaş bu yıl çok koştu .Çok maç oynadı .Sonuca giden mücadele verirken bir yandan da sahasızlık nedeniyle süreli deplasman gibi yabancı stadlarda  oynamaktan çok yoruldu .Kimsenin buna çare bulmaması ve Beşiktaş'ı yalnız bırakması iki büyük takımın önlem almaması ve yılın en çirkin vefasızlık örneğidir .Ama bu belki de ilk kez uzun aradan sonra bu kadar azimli bir kadronun da doğmasına neden oldu .Şimdi Şampiyonluk için üç büyüklerin maçları çok önem taşıyor.


  Haftaya Galatasaray karşısında oynayacak olan Karakartal sanıyorum ilk kez sağlıklı bir hazırlık süreci yaşayacak altı gün.Ama Veli ile takımın Omurgası olan Attibanın Yeni yıla  böyle değişik bir tutumla girmesi ve ikinci kez de kırmızı görmesi canımızı sıksa da ,sakatların iyileşerek görev almaları güzellerin içinde yer alacaktır.

 


  Sosa'nın ayrı bir güzellik kattığı golün ikincisinin gelmesi de umutlarımızı arttırıyor şampiyonluk yolunda .Çünkü klas ve kalitesi aranan soruna çare oluyor .Alternatif gücümüz artıyor .Bu hafta Biliç  çözümcü olmak zorunda.. Taktiksel  becerisinin sınava girdiğini de düşünmeli ve emeğinin futbolcuları ile karşılığını alacak şansı kaçırmamalıdır .Dileğimiz budur .Ama bu gece kötü bir gece idi .İyi bitti. Bunu da şükürler hanesine yazarak üç puanı kapma becerisinin kıymetini futbolcular bilmelidir.Devamını Derbide bekliyoruz .Haydi çocuklar görelim ! 

Yorumlar (4)
asabi 5 yıl önce
yazınızda ki gibi adnan hocam "iyi kötü güzel."
açacak olursak: insanlığınız güzel. "güzel insan" hocalığınız da iyi sayılır bence. "iyi hoca". ama yazma tekniğiniz, taktiğiniz, içeriğiniz kötü güzel insan iyi hocam ama "kötü yazar" daha özenli yazın lütfen. gerek imla kuralları olarak, gerekse görüşlerinizi katarak. konuşmanız kadar güzel değil hocam yazma tekniğiniz. (dost acı söyler. )
hakan 5 yıl önce
asabi rumuzlu haddini bil arkadaş,Adnan hocanın yazısını eleştirmen için, onun seviyesini bilgi vedenyime sahip olmanlazım..Ki burası güzel konuşma merkezi değil..Burada esas olan ana mesaj..
grkan 5 yıl önce
asabiye katılıyorum, her cümle ama bağlacı ile başlamış ki bu okuyanı yoruyor.Açıkcası okumadım bile
bart 5 yıl önce
adnan hoca bir duayendir.hocamı yıllardan beri takip ederim her dediği çıkar.... eline koluna sağlık iyiki varsınnnnn....