İyi ki Varsın Futbol

Okay Karacan yazdı...

GÜNDEM 28.10.2014, 12:39
549
İyi ki Varsın Futbol

Bu haftaya bu final yakışırdı! Geri dönüşlerin bir yenisini ilk lig galibiyetiyle Kayseri Erciyes yaptı. Lider Beşiktaş ilk kez kaybetti. Hikayesi güçlü bir Beşiktaş maçı daha.

Bu Beşiktaş’a bu mağlubiyet yakışmadı ama Erciyesspor dersine iyi çalışmanın ödülünü aldığı için diyecek söz kalmadı. Pazar akşamı Ankara’daki Sivasspor maçı, perşembe Partizan zaferi Beşiktaş’ı kamuoyu nazarında ligin bir numaralı favorisi haline getirdi. Beşiktaş gol üretebiliyor, hızlı oynuyor, güçlü ve ayakta kalan bir takım görüntüsü veriyordu. Savunma yetenekleri gelişmiş, takım savunması süreklilik kazanan bir ekip haline gelmişti.

Erciyesspor tüm bir hafta boyunca elinde güçlü verilerle Beşiktaş’a karşı hazırlanmış. Rakip analizini iyi yapan Bülent Korkmaz önce Sivoksuz oynayan Beşiktaş’ın duran toplarda yaşaması ihtimal hava zafiyeti üzerine gitmeyi planlamış olmalı.

Maç boyunca tüm yüksek toplarda lider takım sorunlar yaşadı. İlk yarıda Zoua’nın kaçırdığı pozisyonun benzerini Boye kaçırmadı mesela!

İlk gol dışındaki tüm duran toplara karşı acemi kalan Beşiktaş, Erciyes’in hareketli ataklarına karşı ilk yarıda zaman zaman çaresiz, ikinci yarıda son bölüme kadar genellikle hazırlıklıydı.

Cenk Ahmet’in ilk yarıdaki etkinliği iki sarı kartı çıkarttırdı İlker Meral’e. Bu evsahibinin işini iyi yaptığını, dersini iyi çalıştığını gösterir.

Beşiktaş maçı 10 kişiyle çevirdiğinde Kerim Frei’ın maçın adamı olmasına ramak kalmıştı. Takım savunması çuvallayıp hareketli ataklara karşı konsantrasyon kaybolunca Frei’ın gündemi kayboldu.

Yine de Töre ve Olcay’sız kalan Beşiktaş’ın Frei ile çözüm bulacağını göstermesi bakımından performansı etkileyiciydi. Beşiktaş eski hastalıklarından birinin nüksetmesiyle unutulmaz maçın kaybedeni oldu. Bunda 10 kişi kalmalarının etkisi var ama sanırım bir haftadır diğer takımlar için hedef haline gelmeleri yani “Av” olmaları işlerini zorlaştırdı.

Favori takımların diğerleri tarafından takip edilmesi meselesi hedefi olan takımlar için zorluklar çıkarır. Beşiktaş bugünden itibaren Avcı’ların peşinde koştuğu bir Av haline gelebilir. Erciyes’in inanılmaz konsantrasyonu başarmalarını sağladı. Beşiktaş için ders niteliğinde oldu. Bu durumu yönetmek için 1) Töre örneğinde olduğu gibi bir hata yapmamak, sinirlere hakim olmak gerekli 2) Takım savunmasını son ana kadar bırakmamak ve 3) Mümkünse rakibin duran toplarına karşı zaaf yaşamamak zorundalar.

Harika futbol için iki takıma 

Yorumlar (0)