İşte UEFA tutanakları

Milliyet, Beşiktaş Kulübü'nün finansal fair play sunumuna ulaştı.

GÜNDEM 05.12.2014, 03:05
1993
İşte UEFA tutanakları

*Kötü senaryoya göre önümüzdeki 5 yılda Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne sadece bir kez katılım öngörüldü

*Siyah-beyazlı kulüpte yer alan profesyonellerin maaşları toplam  38 milyon euroda sabitlenecek

*Futbolcu transferinde bonservis bedeli olarak yıllık 10 milyon euro sınırının aşılmayacağı taahhüt edildi

*UEFA, bütçe planlamasının daha kısa süreli olmasını istedi. Taraflar uzlaşmak için yeniden buluşacak

Finansal Fair Play konusunda başı ağrıyan Beşiktaş, geçtiğimiz hafta UEFA’ya giderek, tedbirler ve planlama konusunda Avrupa futbolunun patronuna bir sunum yaptı. Milliyet, siyah-beyazlıların gelecek planlarını ve UEFA’ya sunduğu yol haritasına ulaştı.
Denk bütçe konusunda oldukça hassas olan ve bu sezon gelir-gider farkında 45 milyon euroluk sapmayı kabul eden UEFA’ya, “Gelirlerimizi artırıp, giderlerimizi düşüreceğiz” taahhüdünde bulunan Beşiktaş, yaşanabilecek en kötü senaryo ile değil, biraz daha iyimser bir öngörüyle UEFA’nın karşısına çıktı.


Geçiş sürecini 5 sezona yaymak isteyen siyah-beyazlılar bu süreç içerisinde bir kez Şampiyonlar Ligi’ne, üç kez de UEFA Avrupa Ligi’ne gidebileceğinin hesaplarını yaptı. Yani yönetimin kötü senaryosunda, Kartal ancak bir kez şampiyon ya da ikinci olabilecekti.

Stat inşaatı faktörü
Bunun dışında siyah-beyazlılar, transfer bütçesinin de bonservis bedeli olarak 10 milyon euroya sabitleneceğini duyurdu. Yine Beşiktaş’ın sunumuna göre, bir futbolcu satılırsa bu bütçe artırılabilecekti.
Beşiktaş’ın, UEFA’ya yaptığı sunumda diğer bir gider kalemi de, personel maaşları (futbolcu, teknik heyet v.b.) oldu. Siyah-beyazlılar, bunun da 38 milyon euro civarında tutmayı amaçladıklarını bildirdi.
Yönetim kurulu üyesi Melih Sami Esen ve kulüp CEO’su Gökhan Sarı’nın öncülüğündeki bir ekiple UEFA’nın karşısına çıkan siyah-beyazlı heyet, önceden kalma birçok borcun ödemesini gerçekleştirdiklerini belirtirken, bunun yanında stat inşaatının önemli bir para çıkışına neden olduğuna dikkat çekti.

Biraz daha çalışın!
Siyah-beyazlıların samimiyetine inandıklarını dile getiren UEFA’nın finansal fair play projesinden sorumlu yetkililer ise, deyim yerindeyse, “Bütçe planlaması konusunda biraz daha çalışın gelin” dedi.
Senaryonun daha kısa vadeli olması gerektiğine vurgu yapan yetkililer, Beşiktaş’a bir kez daha randevu verecek, bunun sonrasında siyah-beyazlıların durumu hakkında kararlarını bildirecek.

 

Yorumlar (8)
ONUR BJK 6 yıl önce
Bu nedir ya Osmanlının bitişinde olduğu gibi elin avrupalısı gelir bizim hazinemizi denetlerlerdi ki onlara olan borcu ödüyebilelim ayn hesap :)
kenan 6 yıl önce
hani kaynak? senaryomu yaziyorsun eyyy kartalbakisi!?
hakan güzgülleri 6 yıl önce
onur bjk o kadar geriye gitmene gerek yok ak parti gelmeden önce memur alımına bile imf ve dünya bankası karar verirdi ;)
kiwieagle 6 yıl önce
hakan guzgulleri senin o akpartinin taa ... na koyayim
ellegance 6 yıl önce
kiwieagle akıllı ol... terbiyesizlik yapma... admin uyuma spora siyaset küfür bulaştıranalrın yorumunu okumadan yayınlama...
kiwieagle 6 yıl önce
ellegance sendemi kodumunun akpartilisisin :)
oktay 6 yıl önce
FANATİK GAZETESİ HABERLERİNİ NEDEN BURADA YAYINLIYORSUNUZ ? BU HABERLER BEŞİKTAŞA ZARAR VERİYOR. BEŞİKTAŞI SEVEN SİTE BEŞİKTAŞA ZARAR VERECEK HABERLERİ YAYINLAR MI ? ASPARAGAS F.NTK HABERLERİNİ ÖZELLİKLE?
cenk 6 yıl önce
Oktay kardeşim haklısın haklı olmasına ama hangisinin Beşiktaş için doğru yazdığını gördün ki ?

Kim ne isterse bunlar onu yazıyorlar KABUL edelim artık bunu...

2-3 tane Beşiktaş sitesi var bunlarda copy-paste yapıyorlar başka yaptıkları bir haber yok...